Monet meistä haluaa säästää, mutta mitäs jos tulot on valmiiksi pienet, mistä löytyis vielä sentit ja eurot sinne säästöihin?
https://rahanmaailma.fi/sijoitusvinkki/miten-saastaa-pienin-tuloin/
Oman säästäminen ongelmat
10
220
Vastaukset 10
- Anonyymi
Suuri osa kuitenkaan ei missään nimessä halua säästää vaan nimenomaan tuhlata jopa tuplasti enemmän, kuin tienaa. Luonnollisesti kalliilla velkarahalla.
- Anonyymi
Se on just tämä. Moni pitää tulotasoonsa nähden liian suurta elintasoa.
Pitäisi saada 2000eur/kk palkalla 3500eur/kk elintaso.
Muuten tuohon säästämiseen. Itse teen tilisiirron säästötilille samana päivänä, kun saan palkan. Samana päivänä maksan laskut ja yhtiövastikkeen, näin säästäminen onnistuu.
Jos säästämisen tekisi loppukuusta, tili olisi niin tyhjänä, ettei siitä säästellä mitään.
- Anonyymi
Vuokralisena suurin menoeräni on vuokrani.Kun ei miestä niin maksan kaikesta yksin.Mutta kuten aikoinaan Usa:sta: Mae West lausui kuuluisat sanansa avioliitto on laitos enkä viellä ole laitoskypsä!Naisen palkka tai työ-eläke on aina pienempi kuin miehen!Kun en kultalusikka suussa syntynyt ja perintöä saannut,ei pesämunaa esim.omistusasuntoon.Aina kaksi olivat avo-pari ,aviolitossa jakavat menonsa. Vaikka olisivat pienituloisia.On enemän kuin yksi! Yksi maksaa kaikesta yksin.pers auki en koskaan ole. Mutta en voi kehuskella säästöillä.Ei ole isoa taulu TV. Ei huonekalu lehtien sisutustetuja tyyleillä kopiotu koti.Ei maksulisia TV vihde kanavia. Ei älypuhelinta.Ei kampaajia,loma matkoja ymm.Kun ei edes kesämökkiä,Tai perikunan mökkiä,josta voisi riidellä loma päivien vuoro viikkoa?Jotain on oma elämä.Ajan hallinta .Ei tarvitse haukua ketän ,ei tiskaa,ei sivoa, ei pese pykiä.Kun teen ne ihan itse. Tai kun katson kylpyhuonen peiliä,hammastahna tahra. Ihan itseni syytä.Kuhan keroin sästämisestä lantin tämänn puolelen.Kaikki ei ole nin itsestän selvää kaikille, Ja anteksi t-virhet olen lukihäiriöinen.Tiedän ärsytää monia.Hyvää loppu kesää Mutsi Pääkaupungin lähiöstä.
- Anonyymi
Naisen ja miehen palkassa ei lähtökohtaisesti ole eroa. Tuloissa voi olla ja se johtuu enemmän miehen ja naisen välisestä työkulttuurierosta.
Oletko koskaan jutellut ylitöistä tulevan naisen kanssa? Omasta tahdosta osa-aikaista 15-30h/vko työtä tekeviä sen sijaan löytää helpostikin. Naiset pitävät myös säännöllisemmin pitkiäkin palkattomia jaksoja matkustelun vuoksi, kun taas miehet menevät lomallakin viikoksi kesätöihin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Naisen ja miehen palkassa ei lähtökohtaisesti ole eroa. Tuloissa voi olla ja se johtuu enemmän miehen ja naisen välisestä työkulttuurierosta.
Oletko koskaan jutellut ylitöistä tulevan naisen kanssa? Omasta tahdosta osa-aikaista 15-30h/vko työtä tekeviä sen sijaan löytää helpostikin. Naiset pitävät myös säännöllisemmin pitkiäkin palkattomia jaksoja matkustelun vuoksi, kun taas miehet menevät lomallakin viikoksi kesätöihin.Naisen ja miehen palkkaero johtuu monesti erilaisesta työn alasta. Naiset sijoittuu työelämässä sellaisiin töihin, joista ei lähtökohtaisesti makseta kovin suuria palkkoja.
Oma naiseni on alalla, jossa on kovat palkat ja työn taitovaatimus melkoinen.
Minun vuosipalkka on n. 50t ja naiseni 80t.
- Anonyymi
Menoja vähentämällä säästyy https://ruuvi.com/fi/miten-saastaa-sahkolaskussa/?gclid=EAIaIQobChMI1oGGzNfi-wIVI0SRBR3PIwFmEAAYASAAEgLR6vD_BwE
ja tuoltakin voi löytyä aikanaan säästöä https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11121 - Anonyymi
Sitä suuremmalla syyllä pitää säästää vaikka kymppi kuussa tai viikossa. Itselläni on reilusti alle tonni kk ja kymmenen vuoden aikana olen säästänyt usean tonnin verran. Teen sen itselleni, en muille. Pari vuotta sitten ei olisi uskonut, että tulee aika jolloin se on tarpeen.
- Anonyymi
Sen olen huomannut ettei köyhä vain osaa säästää, ehkä siksi on köyhä.
Seurasin erään köyhän perheen tapausta jossa isä oli kuollut.
Pesässä ili joku rahasto jossa rahat vapautui (10 000€) kun 18 ikää.
Kaikilta lapsilta raha hävisi jonnekkin muutamassa kuukaudessa.
Sitten kotitalo myytiin ja lasten osuus oli suurin piirtein 10 000€ kieppeillä.
Tuokin raha hävisi jonnekkin.
Siis 20 000€ ylimääräistä rahaa ja siitä säästöön 0€.
Yhteiskunnan tukien varassa edelleen elelevät.
Eli väitän vahvasti että suurimmalla osalla köyhistä syy on pääkopassa.
Tietenkin on niitä köyhiä joilla ei oiekasti ole mahdollisuutta nousta köyhyydestä.- Anonyymi
Se on juurikin tämäntyyppisessä menettelyssä. Useimmiten perinnönjaossa, jos on tulossa metsää, asuntoja, osakkeita. Ensimmäinen kysymys on, että miten ne voi myydä.
Ihmisen omasta käyttäytymisestä johtuu todella suuri osa varallisuuseroista ja sitä myöten elintasoeroista. Rahaa allokoidaan sellaisiin asioihin, jotka ovat kertakäyttöistä, tai eivät pidä arvoansa.
Tilanne menee entistä huonommaksi, aiemmin oli yleistä, että n. 30% asui vuokralla, nyt lukema alkaa lähestyä 40%. Keskimäärin vuokralaisten omaisuus on n. 2500eur/hlö, eli suunnilleen vuokravakuuden summa 500 eur käyttörahaa. Omistusasujilla parempi tilanne.
Syy tähän kehitykseen on kulttuurissa, missä kaikki yhteiskunnan ongelmat koetetaan ratkaista sosialismilla ja kommunismia lisäämällä. Ilmastonmuutos, korona, Ukrainan sota, inflaatio ja sähkön hinnan nousu.
Kaikkiin ongelmiin tarjotaan ratkaisuksi kommunismia.
- Anonyymi
Ei euro ole devalvoitunut , jos autoa olet ostamassa viimeisen 20v aikana .
100e kk niin voi 20v välein ostaa aina uuden auton
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onko vassarin lääkkeet(mt) jääneet taas ottamatta
Sen verran järjetöntä persuhuutoa taa näkyville. Tuo yksi häiriintynyt ei osaa kuin "huutaa" isoilla kirjaimilla, se on471492Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että
Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.59890Mieti oikeasti
Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.30657- 87637
kene ajoi "kolarin"?
"Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl14595- 43573
Pahin tapa satuttaa toista
On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.56564- 7532
- 44521
Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä
Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan70520Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu23517- 61515
Jos kaivattusi on
Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?47513- 37496
Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen
Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj14481Kylän tielle remonttia?
Mitäköhän kylän tielle ruvetaan tekemään ku laitettu tuommoset töpsät muutamien suojateitten kohille?13472Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.132439- 42418
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa45409Miten vuosien jälkeenkin tunteet voivat olla niin voimakkaat?
Että pelkkä ajatus sinusta täyttää silmät kyynelistä.26389