Cherrykirsikka

Hämmentynyt

Hei!
Kysynkin nyt ystäväni puolesta, jolla ei ole mahdollisuutta käyttää nettiyhteyttä.
Ystävättärelläni on uusioperhe, jossa yhteensä 5 lasta. Kaksi hänen ed. suhteistaan, kaksi miehensä ja yksi yhteinen, vuoden ikäinen tyttövauva, joka on pieni keskonen.
Hän haluaisi tietää, että kestääkö tämä avioliitto kaikki vaikeudet vai hajoaako se? Jos hajoaa, tuleeko hän löytämään uutta kumppania rinnalleen. Hän on huolissaan myös omansa ja pienen tyttövauvansa terveydentiloista.
Tyttö on kova sairastelemaan ja ystävättärelläni myös jatkuvasti kaikenlaista.
Ystävättäreni olisi kiitollinen jos pystyt selventämään jotain hänelle.

1

159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ei ihme, että ystäväsi tyttärineen oireilevat, niin monenlaista energiaa, huolta ja stressiä on taloudessa, että se väkisinkin vaikuttaa myös fyysisellä tasolla. Näen ystävättäresi kovin herkkänä, tunteikkaana henkilönä, mikä on paitsi rikkaus myös 'hermoja kuluttava' ominaisuus. Äiti ja tytär ovat henkisesti ja emotionaalisesti lähellä toisiaan; kun toinen sairastaa, toinenkin reagoi omalla tavallaan.

      Ihan ensiksi kehottaisin ystävääsi sijoittamaan kotiinsa suolavesivadin (vettä ja vähän merisuolaa) puhdistamaan kodin energioita ja ilmapiiriä. Myös kodin siunaaminen, ellei sitä ole tehty papin tms. toimesta, kannattaisi - itsekin sen voi tehdä vaikkapa lukemalla Isä Meidän -rukouksen talouden jokaisen oven ja ikkunan edessä Raamattu kädessä. Jos tämä tuntuu hänen maailmankatsomukselleen vieraalta, voi pyytää vaikka jotain reikihoitajaa tai pranic healeria puhdistamaan kodin - eipä uskoisi, mutta energeettisesti puhtaammassa ilmapiirissä toden totta on helpompi hengittää ja tulla paremmin toimeen kaikkien saman katon alla asuvien kanssa, ja sairastelutkin vähenevät :)

      Ystävättäresi on valinnut vaikean ja haastavan tehtävän ryhtyessään tähän ihmissuhteeseen, mutta hän selviää siitä kyllä, kun vain jaksaa uskoa avioliiton kestävyyteen. Pari seuraavaa vuotta ovat vaativimmat ja hankalimmat; kun niiden yli jaksaa taaplata menettämättä toivoaan ja antamatta periksi, näkisin kyllä avioliiton kestävän kenties hamaan hautaan saakka, ainakin niin pitkälle kuin minä pystyn näkemään..

      Tämä ihmissuhde, avioliitto ja perhe-elämä tulee vielä antamaan paljon sen jokaiselle osapuolelle, mutta kova koulu on kieltämättä nyt käynnissä. Toivotan ystävättärellesi oikein paljon voimia ja uskoa huomiseen - hyvin kaikki lopulta järjestyy, usko pois!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      151
      1497
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      104
      921
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      733
    4. 51
      625
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      16
      585
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      514
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      157
      476
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      44
      472
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      419
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      185
      412
    Aihe