Koska on olemassa jo ketju "Suositelkaa kirjoja kommunismista", voisi yhtä hyvin perustaa samaisen päinvastaiselle aatteelle.
Eli suositelkaa lukemista vapaiden markkinoiden aatteesta. Voi olla esim. Ludwig von Misesta, Walter Blockia, Vitalik Buterinia, näin muutamia esimerkkejä nimistä, joita olen muualla nähnyt mainittavan. Voi olla myös vapaa-markkina-kriittisiä kirjoja. Tuskin kaikki sellaiset mitään valtionsosialismia myötäileviä ovat? Jos on kriittisiä vapaita markkinoita kohtaan, kiinnostaisi etenkin silloin saada tarkempaa kuvausta. Voi olla myös yleisesti valtion ja markkinoiden mahdollisista suhteista.
Kiitän etukäteen minäkin.
Suositelkaa kirjoja vapaista markkinoista!
8
2729
Vastaukset
- Anonyymi
Jos ei kurotella alimpana roikkuvaa hedelmää kuten joku kommunismin musta raamattu, silmäilepä sellaista kuin Paul de Grauwen "The Limits of the Market: The Pendulum Between Government and Market" (Oxford University Press). Aika äskettäin julkaistu, 2017!
- Anonyymi
Vapaat markkinat on vastaus kaikkeen, sehän millään voisi olla yhtä utooppinen kuin Marxin houreet. ( Fred Block, Margaret Somers; "The Power of Market Fundamentalism: Karl Polanyi’s critique", Harvard University Press)
- Anonyymi
Onko kukaan lukenut Murray Rothbardilta sellaista kuin "War Collectivism"?
Leninin "sotakommunismista" olen kuullut, mutta näköjään ns. "sotakollektivismia" oli olemassa jenkeissä jo ennen kuin Neuvostoliitto edes syntyi.
https://mises.org/library/war-collectivism
- Anonyymi
"Suositelkaa kirjoja kommunismista" -ketjulla jotain 200 kommenttia, saa nähdä tullooko tänne yhtä paljoa.....q
Kommunismi onkin sellainen matalimmalla roikkuva hedelmä.- Anonyymi
Sirkat sirisevät, kun siitä alimpana roikkuvasta hedelmästä liian kiire puhua kuin oltaisiin vasta äsken opittu. C'mon, ihmiset, oletteko noin alkutekijöihin juuttuneita? Luulisi, että vapaamarkkina-aatteesta löytyisi reippaasti muutakin sanottavaa kuin "kun kommunismi ei toimi, niin vapaamarkkinat toimii ja kaikki muut saa massamurhailla mielin määrin"!
Vaikeeta on.
- Anonyymi
Vapaitten markkinoitten toiminta pelaa hyvin kun niillä on selkeät vastuut yhteiskunnasta ja ympäristöstä, missä ne toimivat. Pelkkää voitto tekevä yritys keskittyy voiton tekemiseen, sen toimenkuvaan ei kuulu huolehtia siitä kuinka romuksi toimintaympäristö eli muu maailma menee. Enemmän kuin ylistyksiä täysin vapaasta ja välinpitämättömästä markkinataloudesta tarvittaisiin teoksia vapaista markkinoista jotka rakentavat jotain ympärilleen, eivätkä vain avohakkaa maan tasalle kaikkea infrastruktuuria. Tavallisesti tähän liittyy vielä jyrkkä EI-asenne yhteiskunnallista muutakin vastuuta ja yhteisvastuuta kohtaan: Huvittavin esimerkki ovat kansalaiset, jotka paasaavat kovaan ääneen sosiaalimenojen poistamisesta koska "ne ei kuulu valtiolle eikä varsinkaan yrityksille", ja jotka sitten itse ostavat kaljaa työttömyyskorvauksilla tekemättä päivääkään työtä tai osallistuen pennilläkään niihin varoihin, joita kurkustaan alas kaatavat. Mietitäänpä sitä!
- Anonyymi
"sosiaalimenojen poistamisesta koska "ne ei kuulu valtiolle eikä varsinkaan yrityksille" "
........OK? Avaa? :D - Anonyymi
"Pelkkää voitto tekevä yritys keskittyy voiton tekemiseen, sen toimenkuvaan ei kuulu huolehtia siitä kuinka romuksi toimintaympäristö eli muu maailma menee. Enemmän kuin ylistyksiä täysin vapaasta ja välinpitämättömästä markkinataloudesta tarvittaisiin teoksia vapaista markkinoista jotka rakentavat jotain ympärilleen, eivätkä vain avohakkaa maan tasalle kaikkea infrastruktuuria."
Aijaijai, nyt puhut niin asiaa, että joku palstan tulisieluinen anti-kollektivisti saattaa alkaa nähdä niitä tarunhohtoisia pieniä punaisia ja vihreitä miehiä. NIITÄ ON KAIKKIALLA! >:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem1093334Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo192726HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat762572Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?981575Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k741498Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.161125Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N3561046Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6961951037Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s11915- 51852