Oon 22 vuotias nainen. Viimeaikoina usein mulle on alkanut tulemaan kohtauksia joissa yhtäkkiä tulee sellainen tosi ahdistava tunne ja sen jälkeen ikään kuin adrenaliini ryöppy ja sen jälkeen alkaa pumppu hakkaamaan hullunlailla ja vähän ahdistaa hengitystä ja hengitys muuttuu lyhyeksi pintahengitykseksi ja on jotenkin vaikea tasata hengitystä normaaliksi rauhalliseksi. Myös näihin kohtauksiin liittyy voimakas heikotus. Näiden kohtausten jälkeen mulle tulee ihan hillitön vapina ja vähän niinkuin palelee ja on jotenkin "flunssainen" olo. On ahdistuneisuus- ja paniikkihäiriö diagnoosit.
Paniikkihäiriö vai sydänongelma?
10
168
Vastaukset
- Anonyymi
Verenpainemittari seuranta vois olla hyvä kotona ennen lääkärille menoa. Vaikea sanoa kumpaa lienee.
- Anonyymi
Ahdistukseen ja paniikkihäiriöön kyllä liittyy tuollaista oireilua, mutta ehkä kannattaisi käväistä vaikka sydänfilmi otattamassa, saisi ainakin itselle mielenrauhan.
- Anonyymi
Kuulostaa paniikkikohtaukselta.Itse olen aikoinaan saanut paniikkikohtauskessa vapinan koko kehoon.Sun pitää hengittää rauhassa vaikka paperipussiin.
- Anonyymi
Jos tee se itse hoitoa kokeilet, niin laita patonki uuniin 50asteelle ja käyt lämmittämässä itsesi suihkussa, sen jälkeen otat patonkia varovaisin liikkein päin pildeäsi, anna puikulan pikkusen jäähtyä, sitten voit huomata miten jäätävä olikaan pillu karvojen suojissa, taikka ajeltuna.
Herra Jeesus Kristus pillusi siunatkoon
Moro
https://m.youtube.com/watch?v=EcClCSO8P9Y- Anonyymi
heh heh olitpa hauska.
- Anonyymi
Sulle Moro, suosittelisin hakeutumista hoitoon.
- Anonyymi
Katsoppa tiktokista terapeuttiville keinot/konstit
- Anonyymi
Paniikkihäiriö taitaa olla onko sulla painavia asioita mitä painaa mieltä? Ehkä uusien ystävien etsiminen auttais, joku harrastus mikä saa sinua edes hetkeksi tuntuu hyvältä. Jos paniikkihäiriö on niin ei tartte pelätä vaikka se tuntuu inhottavalta kokeile tunnin kävelyä ulkona luonnossa.
- Anonyymi
En ole asiantuntija enkä lääkäri, mutta nuo oireet tuo mieleeni myös sydänperäiset asiat. Ehkä ei kuitenkaan... Mutta kannattaa kysyä lääkäriltä että tutkii senkin asian. Hyvää kesän jatkoa!
- Anonyymi
Itselläni nuo alkoivat influenssarokotteen jälkeen muutama vuosi sitten.
Niitä ei tule kun syö säännöllisesti välipalaa 2h välein. Kun tulee tunne kohtauksesta, niin syö välittömästi ruisleipää ja lasi maitoa. Iltapalaksi kaurapuuroa ja ruisleipää ennen nukkumaanmenoa.
Itselläni oli suuri ahaa elämys ymmärtää, että ne kohtaukset liittyy verensokereihin. Ressi pahentaa ja huonot yöunet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait1003596Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa
Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl1142239Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso62073Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani71817- 361536
Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd
Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai191022Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es581016Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t36940Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 70892Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä47850