Oletko tyytyväinen elämääsi tk-eläkkeellä? Mikä tuo elämääsi sisältöä ja kenties iloakin?
Itsellä tämä kaikki ihan vielä hakusessa 😥
Tk-eläkkeellä
10
307
Vastaukset
- Anonyymi
Ylipaino, alkoholismi ja laiskuus. Näiden lisäksi valitus. Niistä rakentuu hyvä elämä
- Anonyymi
Unohdit vuoskymmenien tupakointi.
- Anonyymi
Hei, mitä sinulla oli ennenkuin jäit tkeläkkeelle? Iloa ja sisältöä, muutakin kuin työ?
- Anonyymi
Eipä ollut oikeastaan mitään muuta kuin se työ. Ja siksi tämä eläkkeellä olo varmaankin on niin vaikeaa 😢 Kovasti odottaisin kokemuksia ja neuvoja muilta samassa tilanteessa olevilta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä ollut oikeastaan mitään muuta kuin se työ. Ja siksi tämä eläkkeellä olo varmaankin on niin vaikeaa 😢 Kovasti odottaisin kokemuksia ja neuvoja muilta samassa tilanteessa olevilta.
Nykyään on liian helppoa "jäädä" tk-eläkkeelle. Kyllä työ on se mikä pitää pollan kunnossa.
Kannattaa tehdä töitä ansiorajan antaman mahdollisuuden mukaisesti.
Pullojejn kerääminen piristää myös normiarkea sekä tuloksesas marjojen poiminta tuo lisuketta päivittäiseen ateriaan. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyään on liian helppoa "jäädä" tk-eläkkeelle. Kyllä työ on se mikä pitää pollan kunnossa.
Kannattaa tehdä töitä ansiorajan antaman mahdollisuuden mukaisesti.
Pullojejn kerääminen piristää myös normiarkea sekä tuloksesas marjojen poiminta tuo lisuketta päivittäiseen ateriaan.Kuntosalille ja luontoon ,nyt on mustikat kypsiä, ja niitä on, samoin sieniä alkaa tulemaan , sitten puolukkaa.
Kansalaisopistoissa on hyvä tarjonta kielistä kädentaitoihin sinne vaan mukaan, syyskuussa alkavavat. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyään on liian helppoa "jäädä" tk-eläkkeelle. Kyllä työ on se mikä pitää pollan kunnossa.
Kannattaa tehdä töitä ansiorajan antaman mahdollisuuden mukaisesti.
Pullojejn kerääminen piristää myös normiarkea sekä tuloksesas marjojen poiminta tuo lisuketta päivittäiseen ateriaan.Miten niin helppoa? Sinulla ei taida olla aavistustakaan siitä, kuinka vankasti eläkevakuutuslääkärit istuvat rahakirstun päällä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eipä ollut oikeastaan mitään muuta kuin se työ. Ja siksi tämä eläkkeellä olo varmaankin on niin vaikeaa 😢 Kovasti odottaisin kokemuksia ja neuvoja muilta samassa tilanteessa olevilta.
Joo näin on monen työorjentoituneet osa. On ollut vain työ ja itsestä huolehtiminen on unohtunut samoin kuin harrastukset. Jos on mahdollista niin kannattaa tulorajojen puitteissa koittaa tehdä töitä. Mutta tärkein homma on nyt tunnistaa ja tunnustaa tosiasiat. Mm. omat rajoitteet tekemisten suhteet. Mutta vielä tärkeämpää on kirjoittaa paperille 100 asiaa joita ei enää halua ja sitten ne 100 asiaa joita haluaa. Sitten vaan priorisoimaan niistä 100 halutusta asiasta.
Kansalaisopistoissa on tosi hyviä ryhmiä eri harrastuksiin. Seurakunnilla, yhdistyksillä yms on paljon erilaisia ryhmiä jne. Kannattaa kokeilla! Nyt on aika toteuttaa ne haaveet jotka on toteutettavissa. Tsemppiä sinne. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nykyään on liian helppoa "jäädä" tk-eläkkeelle. Kyllä työ on se mikä pitää pollan kunnossa.
Kannattaa tehdä töitä ansiorajan antaman mahdollisuuden mukaisesti.
Pullojejn kerääminen piristää myös normiarkea sekä tuloksesas marjojen poiminta tuo lisuketta päivittäiseen ateriaan.Höpö höpö sun helppoudelles. Typerää on väittää että tk-eläkkeelle jääminen/joutuminen olis helppoa. Kun se oikeasti sitä ole. Ei henkisesti, fyysisesti eikä 99,9% taloudellisestikaan. Kyllä se on monille kriisi tai ainakin iso muutos johon joutuu sopeutumaan halusi tai ei.
Pullojen kerääminen, marjojen ja sienien kerääminen on kyllä ihan ok jos terveys antaa myöten esim TULES vaivat ei välttämättä sitä mahdollista
- Anonyymi
Jouduin tk-eläkkeelle 52 vuotisena. Syynä parantamaton verisyöpä joka pysyi kurissa alkuvuoden sytostaatti piikeillä ja sen jälkeiset niukat parikymmentä vuotta sytostaatti kapseleilla. Määräaikaiset tarkistukset.
Ylitin elinikäennusteen ( max. 12vuotta ) reilusti.
Tarkistuksia lukuun ottamatta elin tavallista elämää.
Minulla oli vakioharrastukseni 3krt/vko.
Matkustelimme mieheni kanssa vuosittain yhteen laskettuna vähintään 3kk.
Upeaa elämää jota ei varjostanut mikään muu kuin tietoisuus luuytimen muuttuminen jossakin vaiheessa kuituiseksi ja punasolujen ylituotannon muuttumisen 0-tasoon.
Tätä vaihetta olen nyt kohta elänyt 3 vuotta viikottaisine laboratoriokokeineen, punasolutankkauksineen, antibiootti höyryjen hengittämisineen, pernan lääkityksineen.
Kelan virkailijat aikanaan ehdottivat eläkehakemuksen tekemistä ja päätös tuli parissa kuukaudessa. Ilmeisesti sairauteni peruuttamattomuus ja kehno elinikäennuste ( 3 - 12 vuotta ) vaikutti päätökseen.
Kuten sanoin, ensimmäiset 19 vuotta oli upeaa aikaa. Mieheni lopetti työssä käymisen samoihin aikoihin joten elimme samatahtista yhteiselämää.
Viime vuodet mieheni on toiminut jonkin asteisena omaishoitajana ja tietenkin omasta halustaan. En tarvitse fyysisesti henkilökohtaista apua mutta muuten tekemiseni on vähissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1464896Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa183527Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1583347Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss322808Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu942560Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy181853Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky81468Henri Alen tilittää yllättäen Vappu Pimiän uudesta MasterChef -pestistä: "Vaikka hän ei..."
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Hän liittyi uudella MasterChef Suomi -kaudella arvovaltaiseen tuomaristoo101462Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1361389Minkä kouluarvosanan 4-10 annat Beck-leffoille?
Vähiin käy ennen kuin loppuu... Beck-elokuvia on tullut tv:stä jopa 2-3 viikossa. Nyt leffojen esitystiheys on muuttunut111267