Hyvä Venäjä!

https://www.verkkouutiset.fi/a/venajan-ilmatorjunta-ampui-alas-oman-pommikoneen/#1c30c931

Saa ne ammuttua alas sotilaakoneitaki, ettei vain pelkästään matkustajakoneita.

Joko venäläiset on korjaamassa tuhojaan Ukrainassa, ja rosvolauma vetämässä sotajoukkojaan pois toisen maan alueelta?
14163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Se on venäläisillä tuttua touhua. Olihan viime sodassa sattunu tapaus, kun venäläiset panssarit oli päässyt suomalaisten linjojen läpi, ja jostai syystä kääntyivät porukalla
venäläisten linjoja kohti, niin venäjän asemissa olevat vaunut oli alkaneet ampua niitä takaisin tulevia vaunuja, luullen niitä suomalaisten panssareiksi.

Äänestä
  • Ukrainalaiset ovat myös nauttineet vastaavasta näystä, kun venäläiset panssarit sotivat toisiaan vastaan.

    Äänestä

Amerikkalaiset lentokonevalmistajat ovat ryhtyneet toimittamaan Ukrainalle venäläisiksi naamioituja koneita. Olen pidempään odottanut niin tapahtuvan, koska sellaisilla on tehokkaampaa hyökätä venäläisjoukkoja vastaan.

Äänestä
  • Aloittaja

    Mahtavaa parodiaa trollitehdasta kohtaan, olisko pietarissa hoksattu itse näin älytöntä möläystä.

    Äänestä

Venäläinen ilmatorjuntajärjestelmä on maailman huippua.

Nyt saatiin pudotettua moderni venäläisten oma Sukhoi Su 34.
Aikaisemmin pudotettiin yli 10 km:n korkeudesta malesialainen liki äänen nopeudella kiitävä Boeing 777 matkustajakone.

Esim. suomalainen järjestelmä ei pystyisi ampumaan alas Suomea ylittävää matkustajakonetta. Venäläinen järjestelmäpä pystyisi, on siinä sen verran taitavaa tuo venäläinen miehistökin.

Äänestä
  • Kyllä nimenomaan venäläiset sen matkustajakoneen MH17 alas ampuivat BUK-ohjuksella!

    Äänestä

Lisäksi tänään taas hävittäjä-ässä Kiovan Aave ampui alas Moskovan ryssiltä yhden koneen!

Äänestä

Kai niitä yhden päivän koulutuksen saaneita uusia sotilaita pitäisi vielä sen verran informoida, ettei omia saa ampua?

Äänestä

Pommikoneet ovat hyökkäysase siviilejä vastaan, joten ne kannattaa aina pudottaa pois. Olivat ne omia tai muiden.

Aloituksen linkki vie trollauslehteen niin ei voi olla varma, onko todella tapahtunut.

Äänestä

Ukrainalaisten propaganda leviää täällä Lännessä täysin kritiikittä :D

Oli suorastaan naurettavaa, kun väki (mukaanluettuna "asiantuntijoita") uskoi hävittäjä-ässä Kiovan Aaveen olemassaoloon, vaikka koko tarina oli kuin suoraan sotapropagandan alkeisoppikirjasta.

Äänestä

Jännä että pommikoneiden ja hävittäjien lentäjät ovat järjestään sateenkaariväkeä tai ainakin kaappisellaisia.

Äänestä

venäjän Strelkov eli Girgin on taas julkisuudessa vaatien sodanjulistusta.

Tuo mieshän netissä ylpeli "Ukrainan Antonov-koneen pudotuksella"
Putoamispaikalla sitten kännypuheluissa vuolaasti kiroiltiin "Se olikin siviilikone" ja BUK-ohjukset yön hämärissa palasivat venäjälle.
Bellincat löysi paluusta videoita joissa yksi ohjus puuttui

Äänestä

JOO HYVIN MENEE KUTEN ALOITTAJA MAINITSEE- KREIKASSAKIN PUTOSI UKRIANALAISTEN NATSIEN KONE ja 8 kuoli samalla 11 tonnia aseita.
Huippuhomma.
Olihan aimmin ammuttu tunnistamaton aselasti alas Ukrainassa myös venäläisten täsmällä - satoja helikoptereita ...kyllä menee tosi vauhdikkaasti.
Suomalaisia ainakin 20 kuollut tuolla kun menivät sotarikoksia tekemään venäläisiä vastaan ammuskellen - meni kerralla paljonkin pari viikkoa sitten.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ukraina? Natsit? Mitä ihmettä höpötät?

    Valitettava tragedia maataan puolustaville Ukrainalaisille. Venäläisten syytä tämäkin. Ei olisi tätäkään tapahtunut jos Putin ei olisi hyökännyt terrorisoimaan Ukrainaan. Olisi jättänyt ukrainan yksin, he tietävät mitä tekevät. Siitä ei tosiaankaan Venäläisiä tarvita.

    Vapaudenkaipuu on voima mitä mikään diktaattori ei sodan ja väkivallan keinoin voi sammuttaa. Me opetimme sen Neuvostovenäjälle moneen kertaan, nyt Ukraina opettaa saman läksyn uudestaan. Pian Ukraina on EU ja Nato maa, siinä missä muutkin sivistyneet länsimaat. Ja Putimin ei auta kuin ottaa psykoosilääkkeensä kremlin fuhrerbunkkerissa. Ottaisi nyt vain sen syanidikapselin, samalla tavalla kuin suuri esikuvansa Berliinissä keväällä -45

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kenny79 kirjoitti:

https://www.verkkouutiset.fi/a/venajan-ilmatorjunta-ampui-alas-oman-pommikoneen/#1c30c931

Saa ne ammuttua alas sotilaakoneitaki, ettei vain pelkästään matkustajakoneita.

Joko venäläiset on korjaamassa tuhojaan Ukrainassa, ja rosvolauma vetämässä sotajoukkojaan pois toisen maan alueelta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu