Paulun lähde?

Onko asiantuntijaa, palaako pumpusta tuleva vesi uudelleen pumpulle vai meneekö viemäriin, eli jos joku huuhtoo kannuaan onko huuhteluvesi pumpulla ja jonkun kanisterissa.
141208
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

pumpullaon

Äänestä
  • Joskus oli kirjoitus kun joku oli pessyt siellä koiran peräpäätä silloinhan seuraava vedenhakija sai maustettua vettä, aikanaan kun vedenotto paikka oli valtatien varressa silloin sai aina puhdasta lähdevettä kannuunsa.

    Äänestä

Samaa Roismalan hautausmaan alla olevasta hiekkaharjusta tulevaa vettä se on ollut sekä vanhaan aikaan pikatien varressa, että nyt nykyisellä paikallansa.

Vesi ei ole Vammalan vesijohtovettä, vaan luonnonvettä, Luonnonvettä ei tietenkään kierrätetä minnekään, vaan se menee kunnan viemäriin.

Sikäli koiran peffan pesuvesiä ei joudu kukaan hanasta juomaan. Mutta vanha vesitely kertoo edelleen, että tässä vedessä on extra-määrä kalsiumia ja luuydintä mukana, kun se hautojen alta kummuista maan omiin kannuihin johdetaan.

Äänestä
  • Se on sitä kiertotaloutta parhainmillaan. Ei siitä lähteen vedestä tiemmä vielä kukaan ole sairastunut. Aina luonnonvesissä on enemmän tai vähemmän mukana eläinperäistä ainesta. Kaiken lisäksi liika hygieenisyys on haitaksi ihmisen terveydelle.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se on sitä kiertotaloutta parhainmillaan. Ei siitä lähteen vedestä tiemmä vielä kukaan ole sairastunut. Aina luonnonvesissä on enemmän tai vähemmän mukana eläinperäistä ainesta. Kaiken lisäksi liika hygieenisyys on haitaksi ihmisen terveydelle.

    Kyllä pohjavedestä tulevasta vedestä on ne eläinperäiset ulosteet ja ainekset täysin suodattunut pois. Se on parasta vettä mitä ihmisen kaltainen eläin voi saada juodaksensa.

    Vain tislaamalla tehty vesi on täusin puhdasta H2O:ta. Mutta sellaisen käyttö normaalina arkivetenä tappaisi ihmisen, menee kehon hydroksyylit poskelleen.

    Mikroskoopilla katsottuna parhaassakin juomavedessä on aina jotain elämää olemassa. Se kuitenkin kuuluu asiaan, ihmisen on hyvä juoda juuri sellaisia mikrobeja ja sellaisia suoloja sisältävää luonnonvettä.

    Ulkopaikkakunnalta tuleva maistaa Hyynilänkankaalta otettavassa Vammalan vesijohtovedessä omaa suon sivumakunsa. Paikakkuntalaiset itse ovat täysin tottuneet.
    https://www.ts.fi/uutiset/1074027361

    Tässä mielessä Pauluksen lähteen vesi on parempilaatuista, siitä tuollaista sivumakua ei löydy,

    Äänestä

Selvennän vielä onko pumppu siirtopumppu vai kierrätyspumppu?

Äänestä

Kyllä se näyttää niin olevan että pumppu kierrättää kaivossa olevaa vettä ja ylimäärä poistuu ylivuotona, kun veden hakija tulee ja huuhtelee kaivolla kanistereitaan tai käsiään päätyy ne huuhteluvedet takaisin kaivon kiertoon ja muiden hakijoiden kanistereihin. Vastasihan kyllä jo joku edellä että huuhteluvedet on takaisin pumpulla ja oikeassa oli.

Äänestä
  • Höpö höpö.

    Äänestä

Kannattaa+käydä+hakemassa++Kärkkäiseltä+tai+vaikka+jostain+kangaskaupasta++punainen+tai+sininen+Dylon+Wash+&+Dye+tekstiiliväripatruuna,+hinta+on+6,40+euroa.Avaa+yhden+tällaisen+siihen+Paulun+vesikaivolla+viemäriin+menevään+veteen.++Odottelee+sitten,+että+alkaako+vesipumpusta+tulla+punaista+vettä.Olen+100%+varma,+että+ei+ala+tulla.+Mutta+joka+ei+ole+läheskään+näin+varma,+niin+käväisköön+kangaskaupassa+ostoksilla.

Äänestä
  • Mitä tarkoitat viemäriin menevään veteen, se vesi mikä pumpulta tulee palaa kaivoon eikä viemäriin.

    Äänestä

paskansin lähteeseen juokaa

Äänestä
  • Alkoiko tulla ruskeaa vettä kraanasta?

    Äänestä

Käykää kaatamassa 5 kg säkillinen rotanmyrkkyä siihen viemäriin lorisevaan veteen.

Tulee isoja hautajaisia, ja koko lähitienoo on mahavaivoissa monta viikkoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko asiantuntijaa, palaako pumpusta tuleva vesi uudelleen pumpulle vai meneekö viemäriin, eli jos joku huuhtoo kannuaan onko huuhteluvesi pumpulla ja jonkun kanisterissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu