https://www.sttinfo.fi/tiedote/hyvinvointialueen-aluehallitus-taytti-palvelulinjojen-seka-strategisen-ohjauksen-ja-jarjestamisen-virkoja?publisherId=69818823&releaseId=69944052
Mitenkähän Hyvinvointialueella käy kun koko terveyskeskuspuolta alkaa johtaa HAMMASLÄÄKÄRI. Alue on iso
Muutoksia Ylöjärven toimintaan tulee varmasti.
Tamperetta tuo onkin terveyskeskusten osalta johtanut kauan jo, hammashuolto on huonossa tilassa ja arvausleskukseen ei pääse.
https://www.sttinfo.fi/tiedote/aluehallintovirastolta-maarays-hammashoidon-ajanvarausongelmien-korjaamiseksi-tampere-orivesi-yhteistoiminta-alueella?
publisherId=69818103&releaseId=69901843
Tätä ennen johti sosiaalityöntekijä. Oletteko nyt tosissamme, SDP? Eikö ketään nuorempaa ja vaikka oikeaa lääkäriä löytynyt?
https://www.tamperelainen.fi/paikalliset/3852016
Hammaslääkäri Johtamaan Terveyskeskuksia Hyvinvointialueella
3
124
Vastaukset
- Anonyymi
https://www.tamperelainen.fi/paikalliset/4738987
Tämä vaikeiden terveysongelmien kasvaminen hammasongelmien vuoksi tulee sitten lisääntymään? - Anonyymi
Nyt pitää muistaa että johtaminen on eri asia kuin lääketieteellinen osaaminen.
SoTe-sektorilla osa ongelmista johtuu siitä että johtajina on lääkäreitä joilla ei ole riittävää osaamista johtamistehtäviin. Erityisesti monet vanhan kaartin lääkärit luulevat osaavansa kaiken vain koska ovat lääkäreitä ja siitä se vasta sotku syntyy kun ei ole halua eikä aina kykyäkään kuunnella asiantuntijoita. He ovat lääkärintoimessaan tottuneet että hoitohenkilökunta tottelee kiltisti eikä kyseenalaista. Heidän on äärimmäisen vaikea myöntää että tarvitsevat muiden asiantuntemusta esim. talouden, toiminnan kehittämisen, ihmisten johtamisen tai ICT-päätösten kanssa. Itse olen tehnyt töitä ammattijohtajien sekä lääkärijohtajien kanssa ja ero on melkoinen.
Johtaja joutuu ottamaan kantaa hyvin monenlaisiin asioihin joissa lääketieteen osaamisesta ei ole edes mitään hyötyä. Vaikka olisi kuinka hyvä lääkäri, se ei tarkoita että osaisi koordinoida ja kehittää toimintaa ja huolehtia järkevästä rahankäytöstä. Lääkäri voi olla hyvä johtaja mutta lääkäriys ei tee kenestäkään automaattisesti hyvää johtajaa.- Anonyymi
Kerrankin on tällä foorumilla kommentti joka on täyttä asiaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73853
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104708- 35577
- 40575
- 29572
- 46570
- 33559
- 50540
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34537- 35464