Kuluttajansuoja kuljetuksissa

Anonyymi

Minulle on käynyt aivan kuten tuossa artikkelissa. Kotiinkuljetus on maksettu, mutta kuljetusta ei ole tapahtunut.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000008959863.html

"Lähettiyritys väitti, ettei kyennyt tavoittamaan Mikkoa – paketti jäi tulematta, vaikka mies sanoo olleensa koko ajan kotonaan"

Minulle noin on käynyt sekä Postin että Matkahuollon kanssa. En ole muka ollut paikalla. Tosin olen kumpanakin päivänä ollut koko ajan kotona ja liikuntarajoitteisena on olisi pystynyt omin jaloin minnekään liikkumaan. Käynnistä ei ole jätetty mitään jälkeä. Liioin ei puhelimeen ole tullut mitään ilmoitusta tapahtuneesta. Ilmoitus on laitettu vasta seuraavana päivänä.

Kumpikin kuljetus vetoaa tehtyyn sopimukseen, mistä minä en ole edes osallisena.

7

225

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Käytännössähän et ole tehnyt Postin/Matkahuollon kanssa sopimusta. Katso myyjän toimitusehdoista ja jos toimittu vastaisesti, niin pyydä myyjältä hyvitys

    • Anonyymi

      Suomessa kaikki rikollinen toiminta on valtion suojeluksessa. Koko eduskunta on mukana huijauksissa.

      Kaikki rikollinen toiminta voidaan ketjuttaa ja ulkoistaa. Voidaan toimia ihan avoimen epärehellisesti. Rikollisesti toimivien yritysten johtajat palkitaan.

      • Anonyymi

        Ei. Vaan nimenomaan ei ketjuteta, vaan ostat kaine yhdestä osoitteesta ja vastuu on siinä yhdessä osoitteessa eli myyjällä. Sinun ei tarvitse ottaa kantaa alihankkijoihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei. Vaan nimenomaan ei ketjuteta, vaan ostat kaine yhdestä osoitteesta ja vastuu on siinä yhdessä osoitteessa eli myyjällä. Sinun ei tarvitse ottaa kantaa alihankkijoihin.

        Käytäntö vaan on toinen. Aterioita saa esim. Foodoralta. Se vaan ei vastaa mistään, sillä toimittajat ovat erikseen ja ne eivät taas vastaa, koska niiltä ostaja ei ole mitään tilannut.


    • Anonyymi

      Nykyisin tilaan tavaraa vain pakettiautomaattiin.
      Paitsi jouluruuhkassa ei kannata tilata mitään, jos ei halua seikkailemaan ties mihin syrjäkulmille perustettuun tilapäiseen paketinnoutopisteeseen.

      • Anonyymi

        Jouluruuhkassa ei muutenkaan kannata ostaa kuin ruokaa. Kesällä ja tammikuussa on halvempaa. Joululahjaksi riittää halaus.


      • Anonyymi

        Kuten Helsingin Laajasalossa. Kun automaatti oli täynnä, vei Posti paketin Suomenlinnan automaattiin.

        Siinä tuli paketille pitkä ja aikaa vievä haku.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7574
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2989
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1813
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1679
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1512
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      171
      1461
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe