maatiais kissa

Anonyymi

voiko kissa haistaa korkean verensokerin, kävin kaverilla kylässä 11.v. jälkeen aamulla mittasin oli7,4 sen poika kissa hyppäsi iholle nenäin tykö 10.s. oli siinä ei lähtenyt pois vaikka kaveri sitä komensi ,että pois 2 vuotta vanha kissa oli,kotona mittasin 10,6 oli verensokeri en ole käynyt vielä lääkärissä testeissä pitäisikö lääkitys aloittaa.

7

563

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa varata aika lääkärille.
      Kyllä 'harjaamtunut' kissa tai koira voi hyvin haistaa korkean tai matalan verensokerin. Minulla on sekä koira että kissoja ja hypot nuo usein ainakin jotenkin haistavat tai vaistoavat, ja selvästi korkeat sokerit. Kuka milloinkin, muttei aina. Olen 1-tyypin diabeetikko. On olemassa ihan koulutettujakin hypokoiria (ja itseoppineita hypokissoja).

    • Kissa todennäköisesti haistaa sekä matalan että korkean verensokerin mutta tuskin reagoi siihen. Koira on helpompi kouluttaa.

    • Anonyymi

      nyt verensokirit yli 21hb ratkesin syömään karkkia ensi viikolle aika diadetes hoitajalle

    • Anonyymi

      Huomenna on aika diabetes hoitajan vastaa otolle rupesi huimia lukemia yli 21hb paasto 13,5 ja kun mittari näyttää yli 15 selkä hirveän kipeäksi tulee ja kramppeja pistos kohtauksia jotka kestävät 5-10 .s. jalat menevät alta ja pissat housuihin , 2 tulee jos on putkessa tulollaan.

    • Anonyymi

      Voi!!!!Meillä oli kissa, joka herätti minut lukemattomia kertoj yöllä,jos VS laski liian alas...olin vasta sairatunut.
      (Naapuri ampui tämän uskomattomam kissan.)

      • Anonyymi

        Mun vanhin kissa herättää mataliin, joita on aamuyöllä ollut usein. Yhden kerran erehdyin jääkaapilla antamaan kissallekin yöpalaa kun niin kovasti kerjäsi, nyt kissavanhus vaatii joka yö kello viisi aamiaistaan. Tuleepahan samalla tarkistettua sokerit.


    • Anonyymi

      Eläimet haistavat jotenkin nuo sairaudet.
      Eli on vähintäänkin hyvin mahdollista, että kissa haistoi tai jotenkin muuten tajusi tilanteen olevan poikkeava.
      Ystäväni sairastaa 1-tyypin diabetesta hänelle on muutaman kerran käynyt vuosien aikana käynyt niin, että hänen koiransa on tullut herättämään hänet väkisin yöllä. Tuolloin ei ole ollut mitään hätää muuten, ettei koiralla ole ollut mitään kakkatarvetta tm.
      Noilla kerroilla ystävä on sitten varuksi mitannut sokeriarvot kun kerran on ollut jo hereillä ja ne ovat olleet pielessä.
      Hän yleensä vielä herää itse siihen, sen jotenkin tuntee unen läpi kun sokrut on pielessä, mutta niillä kerroilla hän ei ole itse herännyt, niin koira on herättänyt hänet.
      Eikä se ole edes mikään hypokoira.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 64
      1032
    2. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      64
      1032
    3. 93
      817
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      57
      813
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      42
      678
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      640
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      588
    8. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      570
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      565
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      563
    Aihe