maatiais kissa

Anonyymi

voiko kissa haistaa korkean verensokerin, kävin kaverilla kylässä 11.v. jälkeen aamulla mittasin oli7,4 sen poika kissa hyppäsi iholle nenäin tykö 10.s. oli siinä ei lähtenyt pois vaikka kaveri sitä komensi ,että pois 2 vuotta vanha kissa oli,kotona mittasin 10,6 oli verensokeri en ole käynyt vielä lääkärissä testeissä pitäisikö lääkitys aloittaa.

7

535

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa varata aika lääkärille.
      Kyllä 'harjaamtunut' kissa tai koira voi hyvin haistaa korkean tai matalan verensokerin. Minulla on sekä koira että kissoja ja hypot nuo usein ainakin jotenkin haistavat tai vaistoavat, ja selvästi korkeat sokerit. Kuka milloinkin, muttei aina. Olen 1-tyypin diabeetikko. On olemassa ihan koulutettujakin hypokoiria (ja itseoppineita hypokissoja).

    • Kissa todennäköisesti haistaa sekä matalan että korkean verensokerin mutta tuskin reagoi siihen. Koira on helpompi kouluttaa.

    • Anonyymi

      nyt verensokirit yli 21hb ratkesin syömään karkkia ensi viikolle aika diadetes hoitajalle

    • Anonyymi

      Huomenna on aika diabetes hoitajan vastaa otolle rupesi huimia lukemia yli 21hb paasto 13,5 ja kun mittari näyttää yli 15 selkä hirveän kipeäksi tulee ja kramppeja pistos kohtauksia jotka kestävät 5-10 .s. jalat menevät alta ja pissat housuihin , 2 tulee jos on putkessa tulollaan.

    • Anonyymi

      Voi!!!!Meillä oli kissa, joka herätti minut lukemattomia kertoj yöllä,jos VS laski liian alas...olin vasta sairatunut.
      (Naapuri ampui tämän uskomattomam kissan.)

      • Anonyymi

        Mun vanhin kissa herättää mataliin, joita on aamuyöllä ollut usein. Yhden kerran erehdyin jääkaapilla antamaan kissallekin yöpalaa kun niin kovasti kerjäsi, nyt kissavanhus vaatii joka yö kello viisi aamiaistaan. Tuleepahan samalla tarkistettua sokerit.


    • Anonyymi

      Eläimet haistavat jotenkin nuo sairaudet.
      Eli on vähintäänkin hyvin mahdollista, että kissa haistoi tai jotenkin muuten tajusi tilanteen olevan poikkeava.
      Ystäväni sairastaa 1-tyypin diabetesta hänelle on muutaman kerran käynyt vuosien aikana käynyt niin, että hänen koiransa on tullut herättämään hänet väkisin yöllä. Tuolloin ei ole ollut mitään hätää muuten, ettei koiralla ole ollut mitään kakkatarvetta tm.
      Noilla kerroilla ystävä on sitten varuksi mitannut sokeriarvot kun kerran on ollut jo hereillä ja ne ovat olleet pielessä.
      Hän yleensä vielä herää itse siihen, sen jotenkin tuntee unen läpi kun sokrut on pielessä, mutta niillä kerroilla hän ei ole itse herännyt, niin koira on herättänyt hänet.
      Eikä se ole edes mikään hypokoira.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      419
      6858
    2. Dannysta tulee isä 83-vuotiaana

      Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll
      Maailman menoa
      109
      4514
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      92
      4362
    4. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      52
      3717
    5. Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa

      Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava
      Maailman menoa
      168
      3682
    6. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      138
      3681
    7. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      248
      3589
    8. Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?

      Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi
      Maailman menoa
      41
      3143
    9. Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a
      Maailman menoa
      15
      3106
    10. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      117
      2869
    Aihe