Palan kohta loppuun. En pärjää tässä sosiaalisessa maailmassa. En ole koskaan tahtonut kenellekään ihmiselle mitään pahaa hiljaisuudellani. Mutta lähes aina jokaisessa koulussa tai työpaikassa joudun silmätikuksi ja ekstroverttien naurun ja kiusaamisen kohteeksi. Olen todella väsynyt. Olen ollut nykyisessä työssäni noin kolme vuotta ja pelkään mennä sinne. Ne katseet, naureskelut, selän takana puhuminen... pahimmat ovat juuri nuo sosiaaliset ekstrovertit, jotka tulevat kaikkien kanssa toimeen - paitsi kaltaisteni hiljaisten ihmisten.
En jaksa enää. Olen todella, TODELLA väsynyt tähän elämään.
Miksi ekstrovertit kiusaavat ujoja lähes aina?
6
582
Vastaukset
- Anonyymi
Ja nuo sosiaaliset ekstrovertit ei edes ymmärrä käytökseni syytä. Heidän mielestään en ole ujo vaan koppava kusipää. Heidän mielestään heillä on siksi oikeus kiusata minua, koska olen heidän silmissään hirveä ihminen.
Hitto kun tekee pahaa... vihaan olla tällainen, vihaan itseäni todella paljon. Jos en olisi pelkuri, olisin lähtenyt täältä jo ajat sitten.
t. aloittaja - Anonyymi
Minulla on vaikeuksia tervehtiä ja puhua ihmisten kanssa. Koulussa minua kiusattiin ja jos satuin tervehtimään luokkatoveria, niin kiusaaminen koveni. Ei kukaan halua tällaista hiljaista kummajaista tervehtiä! Joten opin varhain, että moikkailuni häiritsee ihmisiä. En uskalla puhua ihmisille, koska lapsena opin sen, että kontaktin ottaminen on väärin ja muut ihmiset suuttuvat tai alkaavat kiusaamaan, jos menen randomisti puhumaan uudelle ihmiselle. Joten parempi vaan olla hiljaa ja vältellä sosiaalisia tilanteita.
Minua luullaan kusipääksi, koska en puhu kenellekään. En puhu, koska jännittää ja pelottaa. En saa henkeä kunnolla. Minulle tapahtui myös traumaattinen asia kaksi vuotta sitten, mikä pahensi oireilua entisestään. En minä halua kertoa tapahtumastani ventovieraalle "työkaverille". En oikeastaan ymmärrä, miksi minulla olisi jokin velvollisuus kertoa, mikä minua vaivaa, jos ei edes vaivauduta kysymään, mitä minulle kuuluu tai että miksi käyttäydyn syrjäänvetäytyvästi?
Äh, masentaa. Anteeksi tämä avautuminen. Oli rankka päivä töissä. - Anonyymi
En ees tiijä miks mua kiusattii kaikissa kouluissa ja myöhemmin netissä. Kai se että oon erilaisempi. En ossaa sanua. Ei ainakaan kouluissa sanottu syytä kiusaamiseen eikä mua kiinnostanut toisaalta tietääkään koska aivan sama minulle yksi hailee, koska on siihen syykin miksei mun tarvi tietää koska miksi helvetissä se pitäs tietää koska ei se oikeuta kiusaamaan ketään.
- Anonyymi
siihe en osaa ottaa kantaa onko ekstrovertit aina kiusaajia, mutta tuskinpa se niin on. varmasti yhtälailla introverteissä on kiusaajia, ja jopa ne introverttikiusaajat saattaa olla kaikkein pahimpia kuittailijoita, kun niiden naaman ilme ja silmien ilme&ele voi olla ns tunnekylmän oloinen, eikä ilmekään värähdä kun ne murjaisee sarkastisen jutun ja porukka nauraa ja kiusattu jää itkemään sarkastista kommenttia.
- Anonyymi
Voitko ap vaihtaa työkohdetta jos tuntuu ettet jaksa? Tai ainakin sairaslomaa. Vaikka työ ei olisi raskasta niin henkinen taakka tekee siitä raskaan jos kokee kiusaamista. Moni on ihmetellyt kun en enää tee töitä tiimini kanssa vaikka olinkin sosiaalinen, pälättävä työmyyrä. Vaihdoin yksin työskentelyyn ja olen tyytyväinen, ei tarvi puhua kellekään, ei selkään puukotusta, draamaa, vinoilua. Olo koheni ja työn ei tarvi määritellä koko elämää. Toivon ap että löydät jonkin ratkaisun tähän työkuvioon niin vointisi kohenee.
Hei,
Hyvä, että kirjoititte tänne! On tärkeää voida keskustella mieltä painavista asioista. Vertaistuki voi olla hyvä voimavara. Ulkopuolisen kanssa keskusteleminen voi helpottaa ja tuoda uusia näkökulmia. Joskus voi olla tarpeen keskustella myös ammattilaisen kanssa. Voisit olla yhteydessä myös työterveyshuoltoon.
On olemassa monia matalan kynnyksen auttavia tahoja, joista voi saada tukea elämän erilaisissa kriisitilanteissa. Kannattaa ottaa rohkeasti yhteyttä ja keskustella omasta tilanteesta ja ajatuksista joko ammattilaisen, tai vertaisten kanssa. Alla tiedoksesi tahoja joihin voit halutessasi olla yhteydessä anonyymisti ja maksutta:
- Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy esimerkiksi Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Lisäksi maanantaista torstaihin klo 15-19 on aikuisten kahdenkeskinen Solmussa-chat, jossa voi jutella päivystäjän kanssa mistä tahansa elämän ongelmatilanteesta.
Tukinetissä on myös monenlaisia ryhmächattejä ja keskusteluryhmiä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Keskusteluihin osallistuminen voi myös lievittää yksinäisyyttä.
Tukinetin kaikki palvelut saa käyttöönsä rekisteröitymällä palveluun anonyymisti. Osaa palveluista voi käyttää ilmankin rekisteröitymistä.
Keskusteluapua on mahdollista saada matalalla kynnyksellä myös seuraavilta tahoilta:
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Myös etävastaanotto on mahdollista osassa paikoista. Kriisikeskusten yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ystävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark2136782Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p3064734"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1433616Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää1153434Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m673405Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492876Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2632676Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.832449- 252366
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk1011951