Pelaamatta

Anonyymi

1v 5kk pelaamatta eikä mitään haluja ole ollut pelaamiseen.
60000€ ulosotossa kyllä muistuttaa siitä mitä on tullut tehtyä.

Vaikeinta on ollut saada puolison luottamus takaisin. Hän ei vain millään usko että olen pelaamisen lopettanut vaikka palkkani siirrän aina palkkapäivänä hänen tililleen ja hän pääsee tililleni myös tarvittaessa katsomaan mihin rahaa käytän mutta ei vain riitä todisteiksi.. Ymmärrän kyllä häntä koska salasin pelaamiseni häneltä usean vuoden ajan.

Onko muilla ollut samanlaista tilannetta ja onko mitään vinkkejä millä saisin luottamusta rakennettu uudestaan?

4

1150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitä luottamusta voi olla vaikea saada takaisin ihan sellaisena samanlaisena mikä se oli aikaisemmin, mutta jos olet tästä lähtien täysin rehellinen hänelle, niin luottamus voi ainakin osittain palautua. Mitään oikotietä siihen ei ole. Itselläni on myös samanlaisia ongelmia/taustaa. Yksi vaihtoehto on vain elää sen kanssa ettei luottamus ikinä ole entisensä, jokainen tekee elämässään virheitä ja katuminen on yksi osa maallista prosessia. Kenties löytyy joku uusi ihminen jolle voit olla jatkossa rehellinen ja sitä kautta tuntea itsesi myös paremmaksi ihmiseksi.

    • Anonyymi

      Hienoa ettet pelaa enää. Pysy lujana.
      Toivottavasti luottamus lisääntyy ajan kanssa. On hyvä että hän vahtii tilannetta ettei vahinkoa pääse enää tulemaan. Mieti onko muitakin keinoja pelaamisen estämisen varmistamiseksi olemassa, kuten saldorajoituksia.

    • Anonyymi

      Hienoa! Onnea!

      Minulle itselleni tuli avioero peliongelmani takia muutama vuosi sitten. Luottamus meni. Hienoa että puolisosi on ottanut vastuun rahoista ja saa katsoa tilit. En usko että paljon enempää voit tehdä.

    • Anonyymi

      Meillä tilanne että kumppanini asui omassa okt ja lainasin rahaa hänelle milloin milläkin syyllä.
      Tilanne ajatui siihen että hänellä kaatui 15000€ lainoja päälle.
      Siihen mennessä olin lainannut rahaa jo 70 000€.
      Käytiin laskelmat läpi ja todettiin että hänen tuloillaan kuukaudessa jäisi lähes 500€ joten otin 15 000€ lainan jonka lyhennykset hän lupasi hoitaa, kuukauden päästä alkoi taasen rahan pyytäminen.
      Luulin että tuo olisi pysäyttänyt hänen pelaamisensa, mutta ei.
      Vedin rahahanat kiinni sillä olihan multa palanut rahaa jo 100 000€.
      Meni pari vuotta ja tilanne se että velaton okt meni ulosottoon.
      Ajattelin että nyt tuli se pohja vastaan mutta ei.
      Pelaaminen jatkuu edelleen, asuu minun asunnossa, maksan ruuan ja asunnon ja autokulut.
      Hänen tulot n. 1700€ netto mutta rahat aina loppu.
      Ainoa kuluerä on vaateet ja kännykkäliittymä.

      Laskujeni mukaan rahaa on hänellä mennyt pelaamiseen sellaiset 250 000€ - 300 000€.
      Haaveilee uudemmasta autosta mutta minun pitäisi se kustantaa vaikka 2v pelirahoilla saisi ostettua uuden auton.
      Ei ole pienintäkään mielenkiintoa kustantaa enään pelaamista.
      Vielä reilu vuosi maksuja jäljellä 15 000€ lainasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      183
      4612
    2. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      36
      3283
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      141
      2738
    4. 17
      2495
    5. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      25
      2368
    6. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      67
      2237
    7. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      19
      2008
    8. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      31
      1760
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      39
      1715
    10. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      75
      1381
    Aihe