Epärehelliset rikolliset sähköyhtiöt saavat jatkaa toimintaansa täysin vapaasti. Nimetvaihtuvat.

Anonyymi

https://www.lansivayla.fi/paikalliset/4755246

Koskaan ei tule mitään seuraamuksia millekään yritykselle eikä tietysti kenellekään henkilölle, vaikka mukana on satoja huijareita.

Toiminta on suunnitelmallista. Mikään viranomainen ei voi eikä saa puuttua hyvin tuottavaan huijaustoimintaan. Kirjanpitoa ei saa tutkia eikä tilejä jäädyttää.

11

154

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tarvittaesaa mennään konkurssiin ja asiakkaat menettävät kaikki laittomasti perityt ylisuuret ennakkomaksut. Varat jaetaan ensisijaisesti asianajajille.

      https://www.lansivayla.fi/paikalliset/4755735

      Asiakkaat joutuvat itse hoitamaan kaiken eivätkä kuitenkaan saa käytännössä yhtikäs mitään.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Vähintään pienet, suuret ja keskikokoiset yritykset tulisi kieltää joka alalla. Kukaan ei saa tehdä tavoitteellista työtä. Kaikkien tulee tehde ”yhteisen hyvän” eli neuvostodigtaattorin eteen kaikkensa.

      Nykyään yrityksen voi perustaa kaikki, petoksellisests toiminnasta joutuu rikosoikeudelliseen vastuuseen ja kannattamatonta liiketoimintaa seuraa konkurssi.

      Jos tuottaa hyvää oikein hinnoiteltua tehokasta palvelua, voi saada asiakkaita ja sitä kautta myös itselleen taloudellista menestystä. Joskus ajat muuttuu ja aiemmin toimivakin yritys voi ajautua konkurssiin esimerkiksi väärien valintojen seurauksena. Yrityksestä saatavat tulot ovat yrittäjällä loppuneet jo ennen konkurssia ja tuottavan yrityksen kaatuminen on yrittäjälle huomattavasti huonompi vaihtoehto, kuin toiminnan jatkuminen.
      Toki tämä yrittämisen vapaus kerää myös onnenonkijoita, jotka odottavat äkkirikastumista. Nämä toki kaikki päättyvät ennemmin tai myöhemmin konkurssiin. Myös yritykseen sijoitettu henkilökohtainen omaisuus/velka katoaa.

      • Anonyymi

        Olet selvästi epärehellinen yrittäjä. Valehtelet tietämättäsi. Luulet jotain. Et tiedä mitään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet selvästi epärehellinen yrittäjä. Valehtelet tietämättäsi. Luulet jotain. Et tiedä mitään.

        Sinä olet selvästi työtön luuseri, jonka työkokemus rajoittuu kaupassakäyntiin kelan maksusitoumuksella.


    • Anonyymi

      Nuo pienet edulliset yritykset ovat itseasiassa auttaneet kuluttajia jovuosia ja pakottaneet isompia tekijöitäkin tarkistamaan hintatasoaan edullisemmaksi.

      • Anonyymi

        Olet huijari. Sinun mielestäsi puolustuskyvyttömiä vanhuksia saa huijata ihan vapaasti.

        Kysehän on suunnitelmallisesta huijaamisesta. Oletko eri mieltä?


    • Anonyymi

      Huijaukset jatkuvat. Lehdistö mukana keräämässä mainostuloja.

    • Anonyymi
      • Anonyymi

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      86
      1570
    2. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      71
      1200
    3. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      174
      1105
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      52
      902
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      881
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      868
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      868
    8. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      792
    9. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      783
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      35
      769
    Aihe