Alkoholistin vaimo

Anonyymi

Tapasin mieheni nuorena. Mies oli tavallinen tehdasduunari. Hän oli kuitenkin älykäs. Tiesin hänen opiskelleen tekussa. Hänen opinnot olivat keskeytyneet. Miehen kaveri kertoi tyttöystävän jättäneen hänet viimeisellä luokalla. Hän otti sen raskaasti ja ensimmäisen kerran mies turvautui pulloon.

Saimme yhdessä kolme lasta. Jo kahden ensimmäisen kohdalla hän joi runsaasti. Juominen pahentui hänen jäätyään työttömäksi tehtaalta. Lapsen koulukaveri kertoi lapselle, että hän näki mieheni polkevan pyörällä tyytyväisenä aamulla kotiin kaljakori tarakalla.

Juominen jatkui. Joskus mies oli niin humalassa, että hän virtsasi keittiön lavuaariin. Minun oli pakko lähteä. Avioeron jälkeen mies jatkoi juomista ja hän velkaantui rajusti. Tämän seurauksena hän joutui muuttamaan.

Nyt mies asuu pienessä parturikampaamomökissä. Juopporemmin keskellä. Mies on välillä pahoinpidelty rajusti. Jalka katkesi kerran. Hän on menettänyt hampaansa ja varpaansa. Annoin hänelle vanhan tietokoneeni. Ajattelin jos se saisi hänet piristymään. Välillä hän pelaa sillä. Miehen lapset välillä vierailevat isänsä luona. Hän on myös isoisä, mutta välit lapsenlapsiin ovat etäiset.

Olen vain niin pettynyt. Jatkoin elämääni. Ilman alkoholia miehestä olisi voinut tulla ihan mitä vaan. Nyt hänen aivonsa ovat muusina ja ainoa asia milloin hän tuntee jotain, kun hän avaa uuden kaljapullon.

3

216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Juopolle pullo on tärkein elämässä.

    • Anonyymi

      Milloin suomalainen mies oppii?

    • Anonyymi

      Mitenkähän mahtaa käydä minun lasteni isälle, kun tulee se päivä, että hän menettää lapset kokonaan.
      Vetääkö viinaa kaksin käsin sen jälkeen ja päätyy metsään asumaan. Nyt jo alkoholia kuluu liikaa, ja sitä ei enää lasten tarvi katsella.
      Odotettu ontarpeeksi kauan, että elämänsä muuttuisi parempaan, mutta ei, on käynyt päinvastoin.

      Jos vanhemmalla on jo lastensuojelu niskassaan ja siltikin lapset kertovat hänen juoneen, joka päivä, niin eikö tämä jo kerro alkoholiongelmasta.

      Olen niin pahoillani exän puolesta, kun ei ajoissa ymmärtänyt lopettaa, vaikka hänelle siitä puhuttiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      62
      6017
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      81
      3496
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2661
    4. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      40
      2165
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      2159
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1853
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1659
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      84
      1267
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1226
    10. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      26
      1097
    Aihe