Tapasin mieheni nuorena. Mies oli tavallinen tehdasduunari. Hän oli kuitenkin älykäs. Tiesin hänen opiskelleen tekussa. Hänen opinnot olivat keskeytyneet. Miehen kaveri kertoi tyttöystävän jättäneen hänet viimeisellä luokalla. Hän otti sen raskaasti ja ensimmäisen kerran mies turvautui pulloon.
Saimme yhdessä kolme lasta. Jo kahden ensimmäisen kohdalla hän joi runsaasti. Juominen pahentui hänen jäätyään työttömäksi tehtaalta. Lapsen koulukaveri kertoi lapselle, että hän näki mieheni polkevan pyörällä tyytyväisenä aamulla kotiin kaljakori tarakalla.
Juominen jatkui. Joskus mies oli niin humalassa, että hän virtsasi keittiön lavuaariin. Minun oli pakko lähteä. Avioeron jälkeen mies jatkoi juomista ja hän velkaantui rajusti. Tämän seurauksena hän joutui muuttamaan.
Nyt mies asuu pienessä parturikampaamomökissä. Juopporemmin keskellä. Mies on välillä pahoinpidelty rajusti. Jalka katkesi kerran. Hän on menettänyt hampaansa ja varpaansa. Annoin hänelle vanhan tietokoneeni. Ajattelin jos se saisi hänet piristymään. Välillä hän pelaa sillä. Miehen lapset välillä vierailevat isänsä luona. Hän on myös isoisä, mutta välit lapsenlapsiin ovat etäiset.
Olen vain niin pettynyt. Jatkoin elämääni. Ilman alkoholia miehestä olisi voinut tulla ihan mitä vaan. Nyt hänen aivonsa ovat muusina ja ainoa asia milloin hän tuntee jotain, kun hän avaa uuden kaljapullon.
Alkoholistin vaimo
3
261
Vastaukset
- Anonyymi
Juopolle pullo on tärkein elämässä.
- Anonyymi
Milloin suomalainen mies oppii?
- Anonyymi
Mitenkähän mahtaa käydä minun lasteni isälle, kun tulee se päivä, että hän menettää lapset kokonaan.
Vetääkö viinaa kaksin käsin sen jälkeen ja päätyy metsään asumaan. Nyt jo alkoholia kuluu liikaa, ja sitä ei enää lasten tarvi katsella.
Odotettu ontarpeeksi kauan, että elämänsä muuttuisi parempaan, mutta ei, on käynyt päinvastoin.
Jos vanhemmalla on jo lastensuojelu niskassaan ja siltikin lapset kertovat hänen juoneen, joka päivä, niin eikö tämä jo kerro alkoholiongelmasta.
Olen niin pahoillani exän puolesta, kun ei ajoissa ymmärtänyt lopettaa, vaikka hänelle siitä puhuttiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain1147809Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1323149- 1612025
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha801779Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1471659Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1801597- 1361268
- 80924
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko64866- 53814