Oy omistaa asunto-osakkeita. Voiko yritys myydä osakkeet reilusti alihintaan yrityksen omistajan lapselle? Kauppa itsessään tulkittaisiin lahjanluonteiseksi kaupaksi ja lapsi maksaisi lahjaveroa. Mutta onko alihintainen kauppa yrityksen näkövinkkelistä sallittu? Mitä sanoo laki ja verottaja, osaatteko vastata?
Voiko yritys myydä asunto-osakkeet reilusti alihintaan?
4
385
Vastaukset
- Anonyymi
Ja ennen kuin kukaan ehtii vinoilla - olen heti maanantaina yhteydessä asiantuntijoihin. Nyt tarvittaisiin tähän hetkeen jonkinlaista faktatietoa tai edes mutua.
- Anonyymi
Haiskahtaa vahvasti peitellyltä osingolta
- Anonyymi
Ei voi olla peitelty osinko, kun lapsi ei ole osakas.
- Anonyymi
>>Mutta onko alihintainen kauppa yrityksen näkövinkkelistä sallittu?
Jos omistat 100% firmasi osakkeista, eikä lainkaan velkojia tai muita saamamiehiä yrityksellä ole, niin asunto-osakkeet voit myydä sillä hintaa kuin haluat.
Verottaja on kiinnostunut vain saamaan luovutuksesta lahjaveron suuruisen siivun itselleen.
https://www.vero.fi/syventavat-vero-ohjeet/ohje-hakusivu/47834/varojen-arvostaminen-perintö--ja-lahjaverotuksessa5/
ja
https://www.vero.fi/syventavat-vero-ohjeet/ohje-hakusivu/60519/osakeyhtiön-sukupolvenvaihdos-verotuksessa/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017423
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?794974- 794839
- 1324248
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan93028- 522679
- 402561
- 482229
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102201Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211830