https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/2312ff41-1e94-4fc5-ad09-b4d303422523
Välivaiheen mazda ja kamala hinta. Nämä jäävät nyt käsiin. Mazda tuo markkinoille suoraan vanhaa tekniikkaa jota esim volvo toi jo 2016 T8 hybridin muodossa.
Kaikki siirtyy nyt kovalla vauhdilla täyssähkön pariin. On se niin helppoa ja halpaa ajaa sähköllä.
Mazda CX-60 jäämässä välivaiheeksi. Hybridejen myynti laskee kovaa vauhtia
6
1138
Vastaukset
- Anonyymi
Mitähän järkeä oli tuoda 2022 loppuvuodeksi markkinoille plugari? Ilman sähkövaihtoehtoa?
Toyotakin toi sentään sähköauton mutta aivan kamalasti alitehoisen. - Anonyymi
Hondaltakin tulee PHEV CR-V. Tosin Hondan hybridit ovat joka tapauksessa enimmäkseen sähköautoja, joita polttomottori liikuttaa vain 80-120 km/h välillä.
- Anonyymi
Tärkeintä että kulkee sähköllä. Ei uusia autoja halua ajaa bensalla kun se maksaa niin paljon.
- Anonyymi
Ladattava hybrid on hyvä vaihtoehto vielä pitkään, sillä lataaminen ei vieläkään onnistu kaikkialla ja jokaiselle. Pluggarin voi latailla helposti, sillä se ei vaadi kauaa aikaa ja bensalla pääsee aina ja ajon aikana akkuja ladataan joka tapauksessa.
- Anonyymi
Sähköauto on patterilelu, jos kaikki ajaa patterileluilla, kaikki ihmisten kotien sähköt loppuu. Mazda on perinteinen autovalmistaja ja se on hyvä juttu, sillä jotkut eivät halua sähkölelua ja haluavat ajaa vielä polttomoottori / sähkö-polttomoottoriautolla. Niin tämä on erinomainen pakkaus ja kyseinen autohan on Mazda , eli se jaappanilaisautomerkki, joka hakkaa muut Japanilaiset jokaisessa tilanteissa ja on jo lähes Saksalaisten premium-tasoa, (Volkkaria ja Ooppelia lukuun ottamatta, ovat huonompia kuin Mazda) toki Mazdalla vielä menee aikaa siihen mutta Mazdalla on siihen mahdollisuus. Muilla Jaappanilaisilla ei ole ja ne ovat ikuisesti jo "tavallis-laatuisia" autoja.
- Anonyymi
Sähköautoilun helppous on täysin siitä kiinni paljonko ajaa ja onko kotona riittävän hyvä latausmahdollisuus. Sähköautojen myynti on jaksottaista ja erimaitten tuet ja verotus vaikuttaa paljon. Meillä ladattava hybrid on tällä hetkellä järkevin vaihtoehto vielä pitkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?
Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k744016- 1013545
SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa
SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah823368Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia382769- 1251673
Nyt meni lopulliset lämmöt.
Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta361536Sulla on avaimet ja keinot
Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi191154Meitä ei tule
Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌221134Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla
Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?421120Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta
Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk141061