apocyclin vain pahentaa?

olen syönyt apocycliniä nyt kuukauden ja nyt acne vain pahenee! onko normaalia vai pitääkö ottaa yhteyttä lääkäriin? saako finnejä puristella kuurin aikana? Kiitos vastauksista jo etukäteen!!
4709
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Useimmat ihmiset ovat täällä käyneet sanomassa, ettei apocyclin loppujen lopuksi auta.

Minulla kävi samoin, tuntui että akne paheni koko ajan. Kuitenki kahden kuukauden lääkkeiden syömisen jälkeen iho alkoi parantua. Huomioi tähän myös, että aloin käymään kosmetologilla kerran kuussa, joka suunnitteli kotihoidot yms. Kalliiksi toi tulee, mutta mieluummin maksan että saan pidettyä arvettoman ihon ja paranen tästä.

Äänestä

ei apocyclinin pitäis pahentaa aknea ollenkaan kuurin aikana,mutta suositeltava kyseinen lääke ei ole.akne tulee takaisin vähintään yhtä pahana kuin ennen kuuria.ja mustapäihin&rasvaiseen ihoon se ei auta yhtään...roa autto lopullisesti mut kyl apo aika kivasti paransi ärsyttävät ihonalaiset finnit

Äänestä
  • Tetrasykliini tuo kokemukseni mukaan apua vain tilapäisesti. Olen syönyt useita kuureja mutta kuurin jälkeen näpyt palaavat parin viikon aikana takaisin. Nyt kyllästyin antibiootteihin ja hain maanantaina Roa-kuurin. Ihoni ei todellakaan ole sieltä hurjimmasta päästä ja ajttelin aluksi, että näinköhän saan edes ko. kuuria. Lääkäri ymmärsi kuitenkin hyvin tilanteeni, kun kerroin, että haluan näpyistä lopullisesti eroon! Kolmatta päivää tässä nyt kuuri meneillään, ja tehon huomaa heti. Yhtään uutta finniä ei ole naamaan työntänyt. Vähän kalliiksihan toi tuli, mutta kannattaa varmasti. Mielenkiinnolla seuraan tilanteen kehittymistä.

    Äänestä

olen syönyt saman kuurin ja se ehkä hiukan pahensi asiaa aluksi. Nyt on menossa roa-kuuri ja se pahensi aika paljon aknea ekan kuukauden aikana, mutta siitä varoitettiin tuoteselostuksessa.Nyt on ruvennut paranemaan ja iho rauhoittumaan.Olen syönyt tätä n.3kk. Finnien puristelusta en tiedä kuurin aikana, mutta sitä ei kai suositeltas noin muutenkaan.Mutta jatka kuuria viel ainakin kuukausi ja katso mitä tapahtuu.Jos se jatkaa pahenemista, niin käänny lääkärin puoleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lady kirjoitti:

olen syönyt apocycliniä nyt kuukauden ja nyt acne vain pahenee! onko normaalia vai pitääkö ottaa yhteyttä lääkäriin? saako finnejä puristella kuurin aikana? Kiitos vastauksista jo etukäteen!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu