Ollaan oltu vajaa vuosi yhdessä ja viimeiset kuukaudet on ollu vaikeita. Mä voisin olla toisen kanssa koko ajan ja mulla olis niin paljon rakkautta jaettavana, mutta toista ei kiinnosta yhtä paljon. Tosi raskasta itelle. Päivittäin mietin poikaystävää ja odotan että saan olla hänen kanssaan. Näkeminenkin vähenee koko ajan ja mua se stressaa. Ajattelen muutenkin aina pahinta ja stressan mielessä asioota joita ei ole vielä edes tapahtunut. Elämässä ei ole muuta sisältöä kun kumppani. Lisäksi olen tosi yksinäinen ja masentunut.
Olen läheisriippuvainen
6
968
Vastaukset
Hei,
Et kertonut, että oletko keskustellut ahdistuksesta ja tilanteestasi yleensäkin ammattailaisen kanssa. On olemassa monenlaisia auttavia tahoja, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä. Ao. palveluista voi saada vinkkejä miten ahdistusta voi yrittää lievittää. Myös vertaistuesta voi olla hyötyä.
- Tukinet.net - Tukipisteesti netissä https://tukinet.net/
Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. Mieli Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/
Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Ryhmiin ja chatteihin osallistuminen voi lievittää myös yksinäisyyttä.
Joka viikko maanantaista torstaihin klo 15-19 on Solmussa-chat päivystys, jossa voi jutella kahden kesken päivystäjän kanssa. Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.
- Valtakunnallinen kriisipuhelin
Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin valtakunnallinen kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.
- Kriisikeskukset
Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/
Ysätävällisin terveisin
SOS-kriisikeskus/Kata- Anonyymi
miten korjaast josd on piytlsd jonnks bsibsy johyubsy käyridrn puuyyrdys js diyyrn ri olr tshsskssn mrnnä rfrd lääkäåtillr
Miten parannat? - Anonyymi
Tää kuulostaa niin tutulta. Mul on varmaan sama ongelma pohjalla. Joskin meillä ei nakemiset oo harventunu. Mutta hdistus on suuri kun pitää tappaa aikaa yksin. Ja yksin mikään ei kiinnosta. Ja vaikka olis kavereidensa kanssa niin ei pysty iloitseen.. Koska se oma kulta ei oo mukana jakamas niitä hetkiä. Ja jos onnistutkin iloitsemaan hetken niin pian se onni kääntyy huonoksi omatunnoksi ja pahaksi oloksi ja sit itkettää kun ei oo se kulta siellä.
- Anonyymi
Siis elämä ei ole ollenkaan omassa hallinnassa!
Olet tehnyt itsestäsi toisen ihmisen vangin ja nimität häntä vieläpä "omaksi kullaksesi". Ja se "oma kulta", jonka vanki haluat olla, huitelee ihan omilla teillään. Sinä ikävissäsi "tapat aikaa" sillä välin.
En ole ennen vastaavaa nähnyt enkä kuullut!
Muuta en osaa sanoa kuin että nyt elämä omaan hallintaan. Itku ja masennus hiiteen! Parempaa on olemassa. Hyviä neuvoja jo on aiemmassa kommentissa, mihin sinäkin voisit ottaa yhteyttä tilanteesi kohentamisen aloittamiseksi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siis elämä ei ole ollenkaan omassa hallinnassa!
Olet tehnyt itsestäsi toisen ihmisen vangin ja nimität häntä vieläpä "omaksi kullaksesi". Ja se "oma kulta", jonka vanki haluat olla, huitelee ihan omilla teillään. Sinä ikävissäsi "tapat aikaa" sillä välin.
En ole ennen vastaavaa nähnyt enkä kuullut!
Muuta en osaa sanoa kuin että nyt elämä omaan hallintaan. Itku ja masennus hiiteen! Parempaa on olemassa. Hyviä neuvoja jo on aiemmassa kommentissa, mihin sinäkin voisit ottaa yhteyttä tilanteesi kohentamisen aloittamiseksi.Kyllä parisuhteessa pitää saada nähdä kavereita. Ja jos harrasteet ei osu siltä osin yksiin että vois kaikki vaan yhdessä porukalla tehdä samoi juttuja. Etkä tahdo hengata nurkassa katsomassa kun toiset vaan tekee.. Niin jotenkinhan se aika pitää kuluttaa ja puhe oli nyt juurikin tuosta ajasta. Mä olen enimmässä määrin ollut muksusta asti yksin. Vihaan olla yksin! Mutta olen myös introvertti ja sosiaalisten tilanteiden kammoinen.. Ja hyvin ujo. Mulle riittää kun seurana on kumppani. Muille harvemmin on energiaa. Ei helppoo. x3 ahdistus on ihan sukasta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El1116570MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny535634Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.724394NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun844284Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja904042Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.811391- 791235
- 3301211
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a31146Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana
Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?35968