Kuntokartoitus ei myyjää pelasta

Anonyymi

6

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan mielenkiinnosta: montako taloa olet itse purkanut ja myynyt tontin?

    • Anonyymi

      Ei pelasta ostajaakaan. Joo, myyjällä on vastuita, mutta oikeuteen lähteminen on aina uhkapeliä. Ostamalla hometalon homma menee yleensä niin, että ensin menetät terveytesi, sitten muutat vuokralle (todennäköisesti edelleen johonkin homeläävään juoppojen keskelle) ja makselet 2x asumiskuluja vuosia samalla kun käyt oikeutta. Tässä vaiheessa kuluja ja riskejä on todennäköisesti 100000 euroa ja lopputulos voi olla mitä tahansa. Parhaimmassakin tapauksessa haaskaat elämästäsi vuosia ja teet joka tapauksessa persnettoa.

      Suomessa minkä tahansa asunnon ostaminen on aina uhkapeliä. Mitään rakennusvalvontaa ei käytännössä ole ja valtaosa rakennuskannasta on hevonpaskaa joka on täynnä riskitakenteita ja ties mitä yllätyksiä. Taloyhtiöt on järkätty sijoittajien hällä-väliä rahastusautomaateiksi joissa takaat muiden yhtiölainoja ja jos naapuriisi osuu jokin kusipää (yleensä osuu) saatat huomata, ettei mitään kotirauhaa ei oikeasti ole.

      • Anonyymi

        Missähän todellisuudessa sinä elät?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Missähän todellisuudessa sinä elät?

        Oletettavasti suomalaisessa.


    • Anonyymi

      Sellainen ihminen ei ole kyvykäs ostamaan taloa tai asumaan joka miettii liikaa.

      omakotitalon voi aina todeta että asumiskunnossa, talo rakennetaan että vesi ei tule vesisateella sisään ja miten talo tehty näkee päältä, myös se onko tehty riskipaikkaan.

      Ja sisätilojen haju.

      Ostan talon joka tehty normaalisti kuivaan paikkaan, ei parakkitaloja eikä taloja joista puuttuu kunnon harjakatto, räystäät.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      48
      1616
    2. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      316
      1439
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      102
      1436
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1165
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      20
      1145
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      68
      1113
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1097
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      71
      1042
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      179
      934
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      866
    Aihe