Eikö hän muista että
Eikö valtionvarainministeri tiedän että meillä ei ole varaa rikkaiden ylimääräisiin lapsilisä korotuksiin
Äidillä ei ole varaa
Ei ole varaa
Aina hnsi sitä toitotetaan
Eikö valtionvarainministeri tiedän että meillä ei ole varaa rikkaiden ylimääräisiin lapsilisä korotuksiin
Äidillä ei ole varaa
Ei ole varaa
Aina hnsi sitä toitotetaan
Vastaukset 16
Vanhimmat
No sehän tiedetään, kenelle verovaroin tulonjakoa tehdään. He eivät ole vähävaraiset lapsiperheet, tai juuri he joita pahimmin ajat koettelee.
Vaalit on tulossa ja tietysti lapsiperheet laajalla rintamalla ottavat almut vastaan. Kukapas ei ottaisi. Se kenelle ylimäärinen lapsilisä olisi juuri tarpeen, ovat kiitollisia.
Erittäin kiitollisia ovat he, joilla on varaa sijoittaa lapsilisänsä lasten osakkeisiin ja pistää rahat säästöön. Ne joille raha tulee tarpeeseen olisi varmaan enemmänkin rahan tarpeessa. Jokapäiväinen leipä on kallista, mutta ei. Ei tässä ole mitään sosiaalisuutta.
Kuten asiantuntijat sanovat, niin valtiontalous on nolla summa peliä, jostain se on pois, vaikka miten sanotaan lisätalousarvion rahoista. Arvelkaa ihan rauhassa, mihin isoin siivu menee. Eihän ole keskustan kantaporukkaa, eihän.
Ei meillä ole varaa rikaiden ylimääräisiin lapsilisiin
Eittekömyetajuu köyhille vaan
Ei ole varaa
Siis valtiolta ei kertakaikkiaan ole varaa nostaa rikkaileetaas
Sipilä jo teetti ilmaistyöt köyhillä ja antoi rahat rikiaille
Lapsilisät voidaan porrastaa tulosidonnaisesti.
En ymmärrä tuota valitusta tuilla eläjiltä.
Kukaan ei ole niin perso rahalle kuin tuilla eläjä.
Se on kuin kerrostalokyttääjä, joka vahtii, ettei vain jäisi paitsi mistään ja ennen kaikkea ettei kukaan saa enempää.
Maatalous vai yritystuilla eläjiä tarkoitat vai molempia?
Semmonen 550 € / kk työttömyystuki o .. .siinähän siekii voisit kurmootella,kö ?!?
;^D
Saariko nuolee kokomusta.. jos pääsis apupuolueeksi?
Eli perseennuolijaksi , sen ne nykyään osaa .
Suhmurointia se on kun rikkalille rahaa syydetään!
Rikkaat rahoitta rahoittaa vaalibutjetit!
Nuo lapsilisäkorotukset pitäisi kohdistaa yksinhuoltajille, muutoin rahat menee lessuperheille mitkä saavat niitä jo riittävästi.
Voi niistä lapsilisistä kieltäytyä. Eivät niitä kela pakolla tyrkytä. Koettaa pärjätä ilman, voi sitten tulla leuhkimaan miten kävi hyvin
Kuka pöljä rahasta kieltäytyy. Lapselle osakesalkku!
Lestadiolaiset monilapsiperheet ovat kepun pää äänestäjiä eli heille rahat nyt vaalibudjetissa
Kepulaisten maatalous tuet lopetteva välittömästi menee vain suuri tuloisille
NALLELLE VALIOLLE JNE JOTKA EI TARVITSE LAINKAAN TUKIA