Suomalaisten verovaroja on mennyt ydinvoimaloihin kymmeniä miljardeja ja ydinvoimalassa tuotettu sähkö nostaa sähkön hintaa yli 20 senttiä/kWh.
Ihan hullua, suomalaiset joutuvat rahoittamaan ydinvoimalaa ja maksamaan siitä huippukallista hintaa.
Kyllä suomalaisten pitäisi saada ydinvoima sähköä muutaman sentin hintaan, koska suomalaisten rahoilla ydinvoimalat on rakennettu.
Ydinvoimala nostaa sähkön hinnan yli 20 senttiä/kWh
8
97
Vastaukset
Ilman ydinvoimakapasiteettiamme sähkön hinta olisi huomattavasti kalliimpi. Vaikka te vihreät muuta väittää, niin myös pakkasöinä jolloin ei tuule tarvitsemme sähköä ja ydinvoima on ainut CO2 vapaa vaihtoehto välttämättömän peruskuomamme tuottamiseksi.
- Anonyymi
Kummallinen hokema,pakkasella ei tuule...yläilmoissa on vähän eri tilannekin kun ulko-ovella:)
- Anonyymi
"44 300 MW:n edestä hankkeita, 163 000 MW kyselyitä – Räjähdysmäisesti kasvava tuulivoima ajaa Suomen sähköverkon ennennäkemättömään murrokseen"
https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/tt/80dbc3bf-c574-4e44-8189-bef74def29a0
OL3:n pelkkien rakennuskulujen 10-12 mrd€ hinnalla oltaisiin sen 10 vuotta sitten alkaneen rakentamisen tuulivoiman hinnalla 0,5 milj€/MW rakennettu 20 000 - 24 000 MW tuulivoimaa nimellistella, jonka keskimääräinen toteutunut sähköteho olisi ollut 33-40 %, ja tätä puhdasta energiaa olisi tuotettu jo lähes 10 vuotta.
- Anonyymi
Nyt nassikka höpisee omiaan , vihervasemistolainen äiti tai isipuoli on manipuloinut sinut . Ota selvää firman omistajista , älä leiki typerystä .
- Anonyymi
Eilen pörssisähkö verottomana 1.02 snt/kWhh, tänään 0,76 snt/kWh
Molempinä päivina alin tuntihinta noin 0,15 snt/kWh
Mikä ydinvoimaloistamme on syypää lähes ilmaiseen sähköön? - Anonyymi
Älkää nyt vaan palikat väiittäkö että uutinen tuli yllätyksenä?
- Anonyymi
Ydinsähkö maksaa alle 0.05 E/kWh, siis alle viisi senttiä. Sähkön markkinahinta on sitten eri asia. Se on nykyään täysin "tuuliajolla".
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654650Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333019Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442847Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k232230Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761781Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061644Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281511- 591400
- 951272
- 471159