Mistä menoista sitä voisi säästää, kun kaikki kallistuu, esim. Kiteen kaupunki!?
Säästökohteet Kiteellä.
12
1278
Vastaukset
- Anonyymi
Kiteen kaupunki on ylijäämäinen eli talous on hyvällä mallilla. Turha käydä nyt säästämään yhtään missään.
- Anonyymi
Kyllä monet laadukkaammat vintage-vaatteet voi maksaa jopa enemmän kuin normihalpis-shaisse jostain prismasta, voltista, dressmannista etcetera. UFF ja Fida on täysii vitsejä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17681841/kunnon-vintage-vaatetta-netista!
- Anonyymi
Ylijäämää syntyy "perusduunarin persenahkasta,"sieltä se säästö syntyy. Hyvä huudella jostain kansion välistä ja plarata , papereita ja toisakseen hyvä, kun töita riittää loppu ajat tässä lysmyilee😄.
- Anonyymi
Taisi olla kunnan suunnitelmissa peräti yksi (!) Laitosten lähiruokapäivä/v, liekö totetunut sekään? Eiköhän vastaavista, kuten kuluva juhlavuosi, nipistetä?
Keskustan pääosin raskasmaastoisia ja haastavia hiihtolatuja hoidettiin joskus uimahallin sulkemisen kustannuksella. Huomioidaanko mm vuosittain lisääntyvien ikääntyneiden järkevät ja turvalliset liikuntamuodot? - Anonyymi
Kiteen kaupunki korttaa suuret tulot ainakin kaupungin vuokrataloissa asuvilta. Koko ajan vuokrat nousevat, vesimaksutkin tulevat kaikkiin asuntoihin, vaikka asuntojen kunto on aivan räjähtämispisteessä monessa kerrostalossa ja kaipaisivat remonttia ennenkaikkea.
Itse säästän sähkössä, uunia/liettä ei lämmitetä kuin silloin tällöin, sähkövaloa ei käytetä, tietokonetta/töllöä ei pidetä päällä kuin rajoitetun ajan, laturit ja muut pistokkeet pois seinistä ellei käytössä. Yms.
Ja silti kaikki raha menee vuokraan ja sähkköön.
Joo Kela tai Sossu EI auta, oon kokeillu kummastakin. Ei tippunu mitään. Tarttee pärjätä omillaan. - Anonyymi
Bilehilepuolueen puoluetuet oiva säästönkohde tosin tämä on eduskunnan asia.
- Anonyymi
Jaa, että Kiteen kaupunkiko kallistuu?
Ei kai vaan ihan sinne järvelle päin ja uppoa sitten keväämmällä kokonaan! - Anonyymi
Pesäpallossa voisi aina säästää. Säästyneillä rahoilla voisi sitten raivata tuon Rantatien ryteikön. Kesällä tulee ympäri Suomen ja ulkomaita myöten faneja katsomaan Nightwish konserttia, saattaa siinä monia naurattaa kun näkevät tuon törkeän ryteikön.
- Anonyymi
Jospa tuo kesällä tuleva nuorempi väki ymmärtää luonnonsuojelun arvon, toisin kuin me juoksuhautoihimme juuttuneet pussihousu-ukot täällä.
- Anonyymi
Aurauksissa vois säästää
- Anonyymi
Ei säästöjä ylijäämäiseen talouteen.
Investointeja terveydenhuoltoon, yrittämisen edellytyksiin ja liikenneyhteyksiin että saadaan paikka houkuttelevaksi muuttajille.
6-tien varteen "kiteytä"-kyltin sijaan kaupungin oikeaa tarjontaa useiden plakaattien muodossa niin, että tulee vaikutelma elinvoimaisesta kaupungistä johon kannattaa poiketa isolta tieltä.- Anonyymi
Ryteikkö-naturaan, osin liikenteeseenkään ja kaikkiin sote/hyte-asioihin kunnan toimivaltaa ei ole. Mainoskyltit ym aloitteet ovat hautautuneet vuosia sitten kunnan elimiin. Kesälahti on näkyvämpi, jostain syystä. Kunta hoitaa vain opetukseen/sivistykseen/vapaa-aikaan, tekniseen/infraan ja yleishallintoon kuuluvia. Tehkää mm kuntalaisaloitteita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.3127567Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on563973PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23448Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a723201Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,1142864"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin462688IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-512534Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.612300- 682063
- 1011963