että minulle näytettiin ennalta unessa puolisoni, niin sain kuulla, että sellainen ei ole enää mahdollista nykyaikana ja että se uni oli saatanasta. Kyllä meille voi tapahtua monia ihmeellisiä asioita vielä tänäkin päivänä, esim. uskonvahvistukseksi.
Kun kerroin eräille vl ihmisille
avioliitossa
41081
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miksi sinä kerroit näille vl-ihmisille tällaisen hyvin henkilökohtaisen kokemuksen? Mielestäni heidän reaktionsa on tyypillinen sellaisille ihmisille, joilla ei itsellään ole sen kaltaisia taipumuksia tai herkkyyttä.
Varmaan useimmilla ihmisillä on kuitenkin joskus ollut jokin mystinen kokemus tai yhteensattuma elämässään, unissaan ja/tai valveilla.
Olen ehdottomasti eri mieltä näiden vl-ihmisten kanssa: kyllä ihminen on sama nykyaikanakin kuin vuosisatoja tai -tuhansia sitten, uniaan myöten.
Ehkä nämä vl-ihmiset halusivat mielipiteineen varoittaa sinua, ettei pidä ruveta kiinnittämään liikaa huomiota uniinsa ja ruveta vetämään niistä johtopäätöksiä todellisuuteen. "Kuka uniinsa uskoo, se varjoaan pelkää", oli isälläni aikoinaan tapana sanoa.
Enneunet ovat silti mahdollisia.
Muistan, miten Suomen Kristillisen Liiton, nykyisten Kristillisdemokraattien entinen puheenjohtaja - nimeä en saa mieleeni - kertoi jossakin haastattelussa, miten hän oli unessa nähnyt tulevan vaimonsa. Unesta oli alkanut myöskin heidän seurustelunsa.
Olen samaa mieltä, että meille voi vielä tänäkin päivänä tapahtua monia ihmeellisiä asioita. Uskon vahvistukseksi ja muutenkin.
kyllä ihmeitä tapahtuu, minunkin vaimoni on nähnyt unia!
Mansikoista,kukista ja hyvästä jälkiruuasta!
No leikki sikseen.Kyllä minäkin uskon että Jumala puhuttelee meitä monin tavoin.
Totta on että "puhuttelutavasta" voi tulla uskonto jollekin.Pian alettaisiin uskoa uniin jne.
Kyse on Jumalan suuruudesta.Kuka sen yli kävelee?
En minä ainakaan.
Sitä tietenkin miettii sivullisena että kuka henkielämän viestintuoja sitten olikaan, mutta uskon ihmisen tietävän ,jos Jumala tai hänen enkelinsä ihmistä puhuttelee.
Itse tapasin unessa erään henkilön ja kerroin asiasta samaiselle ihmiselle. Hän sanoi että siellähän me olimme, samassa unessa ja samaan aikaan. Kokemus oli sama ja kysymykseen pystyi toinen vastaamaan.
Ja tämä on totta.