Potilailla pelataan tetristä

Anonyymi

Ikäihminen hakeutui terveyskeskukseen huono voinnin takia. Koko päivä kului Vihnuksen päivystyksessä ihmetellessä, ja kun missään ei ollut vuodepaikkaa, potilas työnnettin yöksi Acutaan. Siellä oli ihanaa viettää yö kovalla pritsillä käytävällä omat vaatteet päällä eikä edes peittoa ollut, puhumattakaan että olisi saanut jotain ruokaa, vaikka oli Nokialla ollut koko päivän syömättä. Aamulla sentään toivat kanttiinista voileipää ja jotain. Pari vuorokautta piti kuluttaa aikaa Acutassa, kunnes Lempäälästä löytyi vapaa sänky.

Älkää vaan sairastuko, hoitoa on mahdoton saada, ja jos saa, niin se on valohoitoa.

14

220

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Järjetöntä ja järkyttävää. Huonoksi on mennyt sairaanhoito suomessa. Rahaa riittää kaikkeen muuhun mutta ei terveydenhoitoon..

    • Anonyymi

      Uutisten mukaan sama homma on jokaisessa sairaanhoitopiirissä. Vuodepaikkoja ei ole tarpeeksi ja potilaat sen vuoksi odottavat paikkaa päivystyksessä.

    • Anonyymi

      Ja Ukrainalaisia sodassa haavoittuneita, tuodaan Suomeen hoitoon. Tayssissakin niitä on, hoidettas nyt Suomalaiset ensin.

      • Anonyymi

        Ne viedään Venäjälle kun on venäjän passi


    • Anonyymi

      Avohoito ja toiminnan tehostaminen ovat puolittaneet Suomen sairaalapaikat. Vanhustenhuollon palvelurakennemuutos painottui kotihoitoon. Ei voi olla yllätys, että palvelut takkuaa.

    • Anonyymi

      Sitris ei kuulu siementäjäeläimiin 😂🤣😅

    • Anonyymi

      Nokiallekin rakennettiin aivan liian pieni vuodeosasto !! Hävetkää päättäjät !

      • Anonyymi

        Päinvastoin! Päättäjillä on toiveikkuutta, että nokialaiset olisivat tulevaisuudessa terveempiä. eikä heidän tarvitsisi maata vuodeosastojen pahnoilla vetelinä lahnoina.


    • Anonyymi

      Juu, kyllä hävettää ainakin Lindenin puolesta, kun lukee lehdistä ministerin kommentteja.

    • Anonyymi

      Miksi vuodepaikkoja tehtiin niin vähän ? Ja koska se uus terkkari nyt viimein valmistuu?!

    • Anonyymi

      Tartuntatautilakia sorvataan jälleen, jotta heikossa hapessa oleva terveydenhuolto saadaan pysymään pystyssä. Ravintolat ja tapahtumat taas rajoitusten piiriin, jos koronatilanne sitä vaatii. Japanissa BA.5 tartunnat on ennätyslukemissa. Siellä myös sairaalakäyrä korkealla. Miten meillä syksyllä?

    • Anonyymi

      Näytti siltä, että Nokian Lempäälässä oleva vuodeosastokin oli ihan täynnä. Ainakin yksi petipotilas oli jo sijoitettu käytävälle sermin taakse.

      • Anonyymi

        Onneksi ei viety takapihalle ulos.


    • Anonyymi

      Rahat ei riitä suomalaisille.. Mutta ulkomaille lähetettäväksi sitä kyllä piisaa !

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2300
    2. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      26
      974
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      71
      902
    4. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      845
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      568
      835
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      82
      738
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      670
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      30
      627
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      66
      625
    Aihe