Jeesuskin oli vain ihminen

Anonyymi

Ovatko Jeesuksen seuraajat ihmisoppien perässä?

3

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä Jeesus oli myös Jumala!

    • Anonyymi

      Jeesus oli ja on kaikkivaltias Jumala joka on luonut koko maailmankaikkeuden. Noin 30 vuoden ajaksi hän inkarnoitui ihmiseksi, jotta voi ihmisenä sovittaa ihmiskunnan synnit itsensä kanssa.

      2. Kor. 5:19 Sillä Jumala oli Kristuksessa ja sovitti maailman itsensä kanssa eikä lukenut heille heidän rikkomuksiaan, ja hän uskoi meille sovituksen sanan.
      2. Kor. 5:20 Kristuksen puolesta me siis olemme lähettiläinä, ja Jumala kehoittaa meidän kauttamme. Me pyydämme Kristuksen puolesta: antakaa sovittaa itsenne Jumalan kanssa.

    • Anonyymi

      Näitä asioita ei ihmisjärjellä voi tavoittaa, eikä ymmärtää, siksi valtaosa ihmiskunnasta ei näistä asioista ymmärrä, eivätkä näihin usko. Uskontoja ihmiset ovat kehittäneet monenlaisia tyydyttämään ihmisessä olevan hengellisen tarpeen. Järjen uskonnot tarvitsevat kuitenkin aina NÄKYVÄISIÄ, jotka ovat ajallisia asioita. Puisia ukkoja, patsaita, kaikenlaisia näkyviä, joita sitten lepytellään monenlaisin menoin. Artemis, eli Diana jumalaa palvottiin hurjin seksuaalisin menoin. Korinttossa oli artemiksen temppeli, jossa 1000 huoraa tyydyttivät miesten seksuaalisia tarpeita.

      Näitä erilaisia uskontoja ja ihmisten tekemiä jumalia on tuhatmäärin. Ihmiset palvovat ja lepyttelevät näitä jumaliaan erilaisin menoin.

      Maailmankaikkeuden Luoja ja hallitsija, päinvastoin kun lepytettävät ihmisten tekemät jumalat, alentui ihmiseksi, pelastamaan ihmisen raskaalla uhrilla, omalla verellään ja ruumiinsa uhrilla, antamalla henkensä. Jeesus kuoli, että me saamme elää, jos uskomme häneen. Valitettavasti valtaosa ihmisistä hylkää tämän lahjan. Kuka mistäkin syystä. 😢

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3123
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      720
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      713
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      581
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      580
    6. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      577
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      520
    8. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      511
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      509
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      495
    Aihe