Liettua ei suostu ottaan yhtään ukrainalaista miestä/ perheen isää, koska katsoo miesten olevan sotilaita joiden pitää olla Ukrainassa ja kuulemma monet ovat, elleivät sitten ole vaikka Suomessa?
Suomessa on arviolta yli 11000 ukrainalaista miestä, jotka lähteneet Ukrainasta sotaa pakoon?
Mihin ukrainassa taistelevat tarvitsevat Suomesta toimitettuja aseita? Ainaki jossain vaiheessa Ukrainassa oli ongelmana se että liian moni miestä ei Ukraina tavoitanut kun tarvitsivat lisää sotilaita? Nyt kaiketi tilanne on muuttunut koska Ukraina saanut tehokasta täydennystä sotakalustoon joten sotilaita ei ehkä tarvita enää toistaiseksi niin paljon kuin ennen (oletan)?
Sotatoimien kannalta vertailuna Liettuan toimintaan, Suomi ilmeisesti käytännössä suojelee venäläisiä niin etteivät ainakaan Suomessa olevat ukrainalaiset miehet ole taistelemassa Venäjää vastaan?
Suomella on joku systeemi
Anonyymi
1
168
Vastaukset
- Anonyymi
"Mitä nuoret femakot ymmärtävät tosielämästä?"!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain17610762Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-8710239Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2325679Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1784508Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1292990- 1712985
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin381786Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä2981378Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov61220Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161144