Nato-maiden kärhämä pahenee

Juuri sitä Vladimir Putin haluaa, juuri palkitsee vierailullaan luokseen Erdoganin.
Turkin ja Kreikan välillä on leimahtanut nyt erityisen pahasti. Nyt osansa kiistasta on saanut Saksa.

Vladimir Putin ja Recep Tayyip Erdogan tapasivat - Venäjä saattaa yrittää kiertää pakotteita Turkin avulla
Venäläistietojen mukaan presidentit sopivat muun muassa siitä, että Turkki maksaa venäläisestä maakaasusta ruplissa ja maat kehittävät kahdenvälisiä pankkisuhteitaan. ”Presidenttien sopimus nostaa suhteet täysin uudelle tasolle lähes kaikessa, erityisesti kaupassa, taloudessa, teollisuudessa, maataloudessa ja turismissa”

Suomen ja Ruotsin Na­to-hy­väk­syn­tä voi siirtyä jopa kesään 2023
Erdoganin ja Vladimir Putinin tapaamisista on tullut tuttua juttua. Turkkilaisen kansainvälisen politiikan asiantuntijan Özgür Ünlühisarcıklın mukaan Turkki tunnustelee Venäjän kantaa hyökkäyksestä Syyriaan. Uusien Nato-jäsenyyksien hyväksynnässä Turkin vaalit painavat eniten. Suomen ja Ruotsin Nato-hyväksyntä riippuu Turkin vaaleista.

Turkin lehdissä niin yksipuolista kerrontaa, kuin Venäjänkin mediassa, ettei niitä voi sellaisenaan jatkaa. Venäjällä ei voi edes kirjoittaa sellaista, mitä juuri Turkissa sallitaan, muttei sielläkään isommin Erdoganin arvostelua. Kiinakin tuli sotaisena kuvioihin mukaan, hämmentää lisää maailman sotiin.

3

178

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kyllä.me Pietarissa tiedetään.

      • Anonyymi

        Mitä te tiedätte. Ei teille mitään kerrota, jos jotain sanottekin vastaista se on linnaa putkaa ja vankeutta, enimmillään 15 vuotta. HYVÄ KUITENKIN ETTEI PUOLUEESI saanut meitä siihen liitettyä, orjaksi omassa maassaan.


      • Anonyymi

        OikeistoSosDem
        06.08.2022 08:28

        Kirjoitusvirheiden suhteen viime yönä. En ollut maistissa. En vain saanut nukuttua ja yöllä räpläsin puhelinta.
        Aamulla 20 kilsan tasavauhtinen ja nyt duuniin tuuraamaan apteekkkarikaveria hyvää korvausta vastaan tietysti.
        Nähdään iltapäivällä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      190
      2661
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      33
      2285
    3. Huulitäytteet ja tekotisssit

      Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä
      Suomussalmi
      207
      2259
    4. Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen

      "En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8
      Sinkut
      269
      1741
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      143
      1371
    6. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      86
      1224
    7. Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.

      Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1178
    8. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      17
      1062
    9. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      45
      1030
    10. Itsensä pidättely

      Pidätteletkö tunteitasi tai itseäsi hänen aikanaan ja jos niin miksi?
      Ikävä
      84
      957
    Aihe