Juuri sitä Vladimir Putin haluaa, juuri palkitsee vierailullaan luokseen Erdoganin.
Turkin ja Kreikan välillä on leimahtanut nyt erityisen pahasti. Nyt osansa kiistasta on saanut Saksa.
Vladimir Putin ja Recep Tayyip Erdogan tapasivat - Venäjä saattaa yrittää kiertää pakotteita Turkin avulla
Venäläistietojen mukaan presidentit sopivat muun muassa siitä, että Turkki maksaa venäläisestä maakaasusta ruplissa ja maat kehittävät kahdenvälisiä pankkisuhteitaan. ”Presidenttien sopimus nostaa suhteet täysin uudelle tasolle lähes kaikessa, erityisesti kaupassa, taloudessa, teollisuudessa, maataloudessa ja turismissa”
Suomen ja Ruotsin Nato-hyväksyntä voi siirtyä jopa kesään 2023
Erdoganin ja Vladimir Putinin tapaamisista on tullut tuttua juttua. Turkkilaisen kansainvälisen politiikan asiantuntijan Özgür Ünlühisarcıklın mukaan Turkki tunnustelee Venäjän kantaa hyökkäyksestä Syyriaan. Uusien Nato-jäsenyyksien hyväksynnässä Turkin vaalit painavat eniten. Suomen ja Ruotsin Nato-hyväksyntä riippuu Turkin vaaleista.
Turkin lehdissä niin yksipuolista kerrontaa, kuin Venäjänkin mediassa, ettei niitä voi sellaisenaan jatkaa. Venäjällä ei voi edes kirjoittaa sellaista, mitä juuri Turkissa sallitaan, muttei sielläkään isommin Erdoganin arvostelua. Kiinakin tuli sotaisena kuvioihin mukaan, hämmentää lisää maailman sotiin.
Nato-maiden kärhämä pahenee
3
174
Vastaukset
Kyllä.me Pietarissa tiedetään.
- Anonyymi
Mitä te tiedätte. Ei teille mitään kerrota, jos jotain sanottekin vastaista se on linnaa putkaa ja vankeutta, enimmillään 15 vuotta. HYVÄ KUITENKIN ETTEI PUOLUEESI saanut meitä siihen liitettyä, orjaksi omassa maassaan.
- Anonyymi
OikeistoSosDem
06.08.2022 08:28
Kirjoitusvirheiden suhteen viime yönä. En ollut maistissa. En vain saanut nukuttua ja yöllä räpläsin puhelinta.
Aamulla 20 kilsan tasavauhtinen ja nyt duuniin tuuraamaan apteekkkarikaveria hyvää korvausta vastaan tietysti.
Nähdään iltapäivällä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362141Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten601965Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211910HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363771622Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031621Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241444Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821072Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53957- 73875
- 27869
