Tokmanni - huonoa laatua, halvalla

Anonyymi

Vanha sananparsi sanoo, että halvalla ei saa hyvää. Se pitänee paikkansa. Ainakin Tokmannin kohdalla. Monet liikkeessä myydyt vaatteet saattavat olla huokeita, mutta huonosti ommeltuja, saumat ratkeavat jo muutaman viikon käytön jälkeen. Etenkin alusvaatteisssa. Jotkut vaatteet aiheuttavat myös allergisia reaktioita, niissä käytettyjen kemikaalien takia. Peseminen ennen käyttöä ei ole niitä ainakaan heti poistanut. Vaatteet ovat hirvittävän rumia ja koot mitä sattuu. Housuissa tarjonta olematonta. Joidenkin vaatteiden koot eivät ole vastanneet sitä, mitä niiden tuotetiedoissa ja lapuissa lukee.

Mainoslehdissä olevien tuotteiden hinnat eivät vastaa liikkeen hyllyissä olevia hintoja. Kassalla hinnat ovat olleetkin pari euroa enemmän, kuin mitä joko mainoslehdessä ilmoitettu, tai hyllyn kyljessä oleva hinta on. Kun jotkut ovat niistä menneet kysymään, vastaus ja palveleminen on jokseenkin töykeätä ja vastuusta vetäytyvää.

Suurin osa liikkeessä myydyistä tuotteista on Aasian maissa tehtyjä. Ja se kyllä näkyy. Pääosin liike myy ja tarjoaa pelkkää, vain vähän aikaa kestävää krääsää.

18

1939

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      - Ja edellä kerrotut asiat pitävät paikkansa ja ovat täysin totta.
      Palaute tulee tänne. Koska eihän nämä ylimieliset myyjät tai myymäläpäällikkö niihin suoriin palautteisiin koskaan mitään asiallisesti vastaakaan.

      • Anonyymi00017

        Tokmannin tossuissa on kantapäässä kevyt kenno sisällä ja rakenne romahtaa pahimmillaan yhdellä käyttökerralla jos kävelee enemmän kuin autosta ärrälle ja takaisin. Kele !


      • Anonyymi00027

        Tokmannin tossuissa on kantapäässä kevyt kenno sisällä ja rakenne romahtaa pahimmillaan yhdellä käyttökerralla jos kävelee enemmän kuin autosta ärrälle ja takaisin. Kele !


    • Anonyymi

      Kyllä on mullakin ikävä Anttilaa, se oli hyvin hoidettu kauppaketju! Näistä tökmänneistä sun muista nykyajan kansankaupoista ei ole Anttilan korvaajaksi, taso ei ole lähelläkään Anttilaa. Tokmannillakin taitaa olla se pörssi pääasia, tainnut taas jälleen kerran käydä niin, että kun yrityksestä tulee pörssiyhtiö, meno muuttuu ylimieliseksi ja töykeäksi asiakkaita ja työntekijöitäkin kohtaan, vain osakkeenomistajaa pokkuroidaan!!

      • Anonyymi

        Totta. Anttila takaisin Suomen MM joukkueeseen. Tekikö mörkö maalin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta. Anttila takaisin Suomen MM joukkueeseen. Tekikö mörkö maalin.

        Kuopion Anttila 70-luvun betonisessa asussaan, parhautta!!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuopion Anttila 70-luvun betonisessa asussaan, parhautta!!

        Pöljällä ollaan Joo.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuopion Anttila 70-luvun betonisessa asussaan, parhautta!!

        Juu, vanha kunnon Finnjet!


      • Anonyymi

        Anttila-nostalgiat iski kyllä nyt kovilla tämän kommentin luettua! 😭


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Anttila-nostalgiat iski kyllä nyt kovilla tämän kommentin luettua! 😭

        Totta 😭😭😭


    • Anonyymi

      Taitaa taas persaukinen katkera asiakas kirjoitella. Tulet tänne taas viisastelemaan muka fiksuilla kirjoituksillasi. Tekstisi on niin tavallisen pulliaisen kansakoulu-pohjalta kirjoitettuja ettei niissä juuri mitään asiaa ole. Pelkkää tyhjää löpinää. Niinkuin joku juuri totesi mene pois, ei siksi että viestisi olematon sisältö kiukuttaisi vaan turha viisastelu. Häivy!

      • Anonyymi

        ...en tiiä mistä löytyy aina näitä katkeria joilla ei oo mitään pointtia itse aiheesta, jotenkin huvittavaa kun niin useesti täällä raivotaan ilman mitään syytä vuoden vanhalle ketjulle ja käsketään jopa "häipymään", kun tietää ettei aloittaja mitä suurimmalla todennäköisyydellä enää ole purkautumista lukemassa. 😂😂😂


    • Anonyymi

      No kerrotaanpa tässä Tokmannin laadusta.

      - Energy+ LED polttimot kestävät hädintuskin luvatun käyttöajan ja alkavat jo parin vuoden päästä vilkkumaan. Voi mitä haaskausta. Bilteman polttimot sentään kestivät useita vuosia ja tavalliset ESL lamput jopa vuosikymmenen.
      - Ideale+ merkin mikroaaltouuni ruostuu jo kahdessa vuodessa sisältä
      - Jotkin kengät kestävät kohtalaisesti, mutta muutamista halkesi pohjat jo kahden viikon jälkeen. Täydellä hintaa ei kannata ostaa koskaan.
      - Polkupyörän pistonkestävät ulkorenkaat (Future) eivät ole oikeasti pistonkestäviä ja kestävät hädin tuskin yhden pyöräilykauden. Future merkin sisärengas ei kestä edes viikkoa. Hinta kuitenkin sellainen, että voisi edellyttää pidempää kestoikää.

      Heidän kaupanmerkki Brucke bensa ruohonleikkuri sentään vaikuttaa jykevältä ja toimii vielä vuoden päästäkin. Saa nähdä miten kauan. Ehkä tämä oli se positiivinen huomio.

    • Anonyymi

      Kyllä Tokmanneissa on vähän autotarvikkeita...öljykanistereista kyllä löytyy liiankin kanssa.

    • Anonyymi

      Entä kuinka laadukkaita tokmannin pussilakanat ovat? Miten kestäviä?

    • Anonyymi

      Vaatteeni koostuu pitkälti Tokmannin räteistä, mutta ostan vain -70% alennettuja ja yleensä onnistun laadun suhteen. Eipä ole varaa ostaa muuta.

    • Anonyymi

      Siilistä et löydä kauppaa mistä saisi laatua. Kaupunkista olen laatua joutunut hakemaan. Toisaalta eipä vastaavista muistakaan pienistä kylistä löydy.

    • Anonyymi

      Temu tavaraa moninkertaiseen hintaan.

    Ketjusta on poistettu 9 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      52
      1004
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      994
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      842
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      776
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      48
      736
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      24
      634
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      44
      615
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    11. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      560
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      558
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      536
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      119
      526
    17. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      10
      518
    18. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      516
    19. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    20. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      505
    Aihe