Lempäälä on ruma kunta

Rakentamisen ja keskustan suhteen. Yksi Suomen rumimpia. Lähes kaikki vanha purettu. Epämääräisiä laatikoita ja muita tötteröitä kasattu ilman mitään logiikka minne sattuu. Vesistöä on ja maisemia, mutta ei keskustassa. Palvelut hajallaan, kunta ei tarjoa mitään kuntalaisille jotka kunnan toiminnan kuitenkin rahoittaa.
10994
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Rumia ne uudet rakennukset keskustassa on, kaiken huippu on se miljoonia maksanut turha kävelysilta, joka näyttää romahtaneelta jo uutena.

Keskustaan rakennettu ruma pysäköintitalo pitää siitä huolen, ettei alueen katupysäköintiä laiteta kuntoon, koska sen jälkeen maksulliseen pysäköintitaloon ei saada enää sitäkään vähää asiakkaita, mitä siellä nyt on.

Ennen vanhassa kirjastossa tuli käytyä viikottain, kun sinne oli helppo kulkea autolla, uudessa kirjastossa on tullut käytyä vain yhden kerran, hankalan pysäköinnin takia ja sekin taisi olla viimeinen kerta.

Äänestä
  • Aja parkkihalliin ja kerro palvelutiskille autosi rekkari, niin saat ilmaisen tunnin pysäköinnin ja selviät kuivana sateella. Ei se vanha homeinen kirjasto kaksinen ollut ja vain muutama parkkipaikka lähellä.

    Äänestä

  • Se vanha virastotalo haluttin pois, eikä lämmitetty tarpeeksi
    Ilmanvaihtokin lopetettiin. Näin on pilattu usea koulu ja julkinen rakennus.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Aja parkkihalliin ja kerro palvelutiskille autosi rekkari, niin saat ilmaisen tunnin pysäköinnin ja selviät kuivana sateella. Ei se vanha homeinen kirjasto kaksinen ollut ja vain muutama parkkipaikka lähellä.

    Kuka tuollaseen prosessiin alkaa jonkun kirjastossa poikkeamisen takia?
    Kun kirjasto ei ole välttämättömyys, sen käyttö loppuu kokonaan, kun sitä tarpeeksi hankaloitetaan.

    Home kirjastossa oli luulotautisten akkojen höpinää.
    Vanhan kirjaston ovien edessä oli 4 - 5 parkkipaikkaa ja ylensä siihen sai aina autonsa.
    Uuden kirjaston ovien edessä on vain tuulen huuhtoma monumentaalinen aukio, aivan kuin pilkkaamassa parkkipaikkaa etsivää.

    Äänestä

Mitä voi odottaa nukkumalähiöltä köyhät muuttaa joilla ei varaa asua tampereella tai pirkkalassa.

Äänestä
  • Vaikka Lempäälän vanha keskusta, kirkonseutu pilataan typerällä rakentamisella, kaikkea sillä ei pystytä tuhoamaan.
    Kunta on muuttovoittoinen, asukkaat nuorempia ja terveempiä keskimäärin, kuin muissa kunnissa. Parhaita paikkoja asua Suomessa, mediaanitulo merkittävästi suurempi kuin esim Tampereella.
    Lempäälän kunta on Pirkkalaa paljon suurempi ja tarjoaa näin laajan maaseutumaisen ympäristön asumiseen. Ideapark liikekeskuksineen maan parhaimmat kaupan palvelut.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Vaikka Lempäälän vanha keskusta, kirkonseutu pilataan typerällä rakentamisella, kaikkea sillä ei pystytä tuhoamaan.
    Kunta on muuttovoittoinen, asukkaat nuorempia ja terveempiä keskimäärin, kuin muissa kunnissa. Parhaita paikkoja asua Suomessa, mediaanitulo merkittävästi suurempi kuin esim Tampereella.
    Lempäälän kunta on Pirkkalaa paljon suurempi ja tarjoaa näin laajan maaseutumaisen ympäristön asumiseen. Ideapark liikekeskuksineen maan parhaimmat kaupan palvelut.

    Vesilahti se vasta on jonkun puusilmä aluearkkitehdin opinnäytetyö kirjavine lautarakennuksineen "kauppakeskusalueineen "käyntikorttina ohikulkutien varrella. Se ei sitten ole kehittynyt viimeiseen 40 vuoteen kuin rumemmaksi rytöläksi mitä muistan sen olleen taannoin. Eivät onneksi saaneet sitä ensimmäistä kerrostaloakaan lisärumuutta tuomaan lautahökkelien taakse vaikka sitä hehkutettiin ennakkoon hieman liiaksikin.

    Äänestä

Kuka tuon kaiken paskan suunnittelun on tehnyt ja kunnassa hyväksynyt?

Lempäälän uudessa kirjastotalokorttelissa ainoat katuparkkipaikat on nostettu katutasoa ylemmäs, kun pysäköi autonsa, pitää ajaa rotvallikiven yli korotetulle tasolle! Mitä vtun järkeä tuollaisessa ratkaisussa on, melkoinen haitta myös talvella lumenauraajille.
Uuden kadun päälle vedettiin nyt vielä toinenkin kerros asfalttia, ilmeisesti madaltamaan tuota kynnystä, jota vieläkin on liikaa. Kallista tunarointia kuntalaisille.

Äänestä
  • Telkäntaipaleen ylikulkusilta kun valmistuu, on spurguilla lyhyt matka Alkoon ja sateen sattuessa voi jäädä ryypylle sinne sillalle. Kalliiksi tulee veronmaksajille mokoma katiska.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Telkäntaipaleen ylikulkusilta kun valmistuu, on spurguilla lyhyt matka Alkoon ja sateen sattuessa voi jäädä ryypylle sinne sillalle. Kalliiksi tulee veronmaksajille mokoma katiska.

    L-V Sanomat kirjoittaa, että kunta joutuu laittamaan tuohon täysin turhaan, kesken vuosiksi jääneeseen kävelysiltaan vielä 1 470 000 euroa lisää rahaa. Onko tuossakaan vielä kaikki kulut? Sillassa on suunnitteluvirhe, joka tekee sen katetusta osasta lintujen suojapaikan ja sillankansi on siksi kuorrutettu lintujen jätöksillä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Rakentamisen ja keskustan suhteen. Yksi Suomen rumimpia. Lähes kaikki vanha purettu. Epämääräisiä laatikoita ja muita tötteröitä kasattu ilman mitään logiikka minne sattuu. Vesistöä on ja maisemia, mutta ei keskustassa. Palvelut hajallaan, kunta ei tarjoa mitään kuntalaisille jotka kunnan toiminnan kuitenkin rahoittaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu