Aliexpressistä akkujen ostaminen on täyttä arpapeliä ja kaiken huipuksi Aliexpress on myyjän puolella kun akku on todettu huonoksi ja todisteet lähetetty asianmukaisesti.
Esimerkki: ostin 48v 13Ah (13s4p) akun, kysyin vielä myyjältä että minkä suuruisia kennoja käyttää akussa ihan vain varmistaakseni tietääkö myyjä edes mitä on myymässä. Vakuutteli että on Sansungin 3300mAh akkuja joten tuo 13Ah sen osalta pitäisi paikkaansa.
Akku saapui ja laitoin akun 50ohmin kuormalla purkautumaan niin että pysähtyy 41,6volttiin (Kennon jännite 3.2v). Purku kesti noin 4h, joten päädyin tulokseen 4Ah akku ja toistin tämän muutaman kerran, jotta myyjä ei pääse väittämään että akku pitää muutaman kerran latailla täyteen.
Akussa siis kennoja 52 ja painoa oli noin 1,5kg, kun vastaavanlainen oikea akku painaa noin 2,4kg.
Nämä tiedot annoin Aliexpressille kuvien kera. Päätyivät ettei todisteet riitä, joten rahoja ei palauteta.
Onneksi olin ostanut Visalla akun, joten Visa palautti rahat.
Tämä vain varoitukseksi muille kun akkuja ostatte niin ei kannata maksaa muullakun luottokortilla jossa on ostoturva.
Aliexpress akkujen osalta kuraa
2
1417
Vastaukset
- Anonyymi
Aliexpress ja muut vastaavat on kyllä todettu epäluotettaviksi akkuasioissa ja monissa muissakin asioissa. Myyjät osaavat väittää, että "100 % aito OEM akku" vaikka kyseessä on feikki kopio. Kännykkäänkin tilasin kerran yhden akun, niin ei sillä montaa puhelua soittettu, niin oli jo tyhjä heti eli käyttökelvoton koko akku.
Ebaysta tilasin kiinan myyjältä Dellin läppäriin uuden akun ja sen piti olla oikein se tehokkain niistä akkuvaihtoehdoista. Akku oli täysin surkea ja alkuperäinen loppuun kulunutkin akku oli parempi kuin tämä muka OEM-tasoinen uusi akku.
Joku 6 vuotta sitten E27 kannan led polttimot olivat melko kalliita vielä suomessa, niin tilailin Alista niitä muutaman kpl. Myyjällä oli joku 3 000 positiivsta palautetta, niin päättelin laadun olevan kunnossa. Ledit olivat tehokkaita ja toimivat, mutta kaikki kolme sammuivat suunilleen 3 kk jälkeen ja olin todella pettynyt. Myyjään yhteyttä kun ostaessani oli isot bannerit kuinka 2 vuoden täysi takuu, niin myyjä väitti, että minun pitäisi omaan laskuun lähettää polttimot heille Kiinaan korjattavaksi. Perusteli, että alle 2 kk sisällä hajonneen olisit saanut ilmaiseksi uuden postitettavaksi, mutta minulla oli 3 kk jälkeen hajonnut, niin takuuseen joutuisin itse maksamaan postikulut. Tarjosi myös 10 % alennuskoodia, jos ostan lisää samoja polttimoita. En lähtenyt enää kauppoihin kun tiesi mitä heidän laatu on.
Sitten ostin sellaiset 14 € bluetooth sankakuulokkeet, missä väitettiin olevan 8 h soittoaika, joka oli paremminkin 5-6 h. Kaksi viikkoa pelitti, niin aamulla herätessä laitoin kuulokkeet päähän, niin toinen kanava mykkänä. Tälläkin myyjällä oli joku 5 000 positiivista palautetta. Ostin sitten Sennheiserit Suomesta ja ne ovatkin pelittäneet jo 4 vuotta jokapäiväisessä käytössä...
Kiinan krääsää en enää osta Alin tai Ebayn kautta enkä tue heidän petoksella hankittua talouskasvuaan. Toki joskus jonkun tuulettimen tms. voin tilata, mutta pääosin on kyllä edes joku takuu saatava tuotteelle, jonka voi oikeasti lunastaa jostain. Toki vaikea ostaa mitään elektroniikkaa, jota ei olisi Kiinassa tänäpäivänä valmistettu, mutta kun ostaa kunnon kauppapaikasta, niin saa edes takuun ja voi viedä takaisin/huoltoon.
Alin disputetkin on ihan randomia saako sieltä edes rahojaan täysin takaisin. On tullut kaikenlaista krääsää tilattua ja monesti on myöhemmin kaduttanut, että olisi pitänyt panostaa enemmän, niin olisi saanut laatua. - Anonyymi
Tavarat tulee kiinasta ja mitä sä odotit, ite löysin sivun josta pääse tienaa pientä palkkiota https://tienaaverkossaa.blogspot.com/
vastaat vain kyselyihin ja se on siinä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2994830Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353085Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k543012Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn321575Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271252- 471209
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.121042Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu781021Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu581001Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52999