-valkenee koko humpan juoni viimeisellekin suomalaiselle. Suomessa ei tulla palaamaan sähkön hinnassa "normaalille halvalle" tasolle, vaikka joskus olisimmekin omavaraisia. Turve tulee vielä käyttöön laajemmin, pakko olla energiaa joka toimii -kotimaista.
Tuollaisia hallituksessa, jotka parhimmillaan yökerhoissa bilettämässä, kuten pääministerikin. Nyt laitettava kovat piippuun ja alkaa pohtimaan hallitus että miten aletaan toimimaan jotta toimeen tulla tulevana aikana. Tämä on useiden vuosian projekti, esim turpeen valmistus korjuukuntoon ottaa vuosia. Myös hiili tulee edelleen olemaan arvossa korkealla.
Nyt ei ole punavihreitten aika olla maanjohdossa. Osaamista tarvitaan.
Kummallista, että järjen ääni kuullaan toistuvasti entisestä neuvostoblokista vapautuneista maista.
Koskee niin ikään järjetöntä ilmastohumppaa/ energiapolitiikkaa, maahanmuuttoa, Euroopan federaatiokehitystä ja suhdetta Venäjään.
Meilläkin johdossa täysin harhaisia ihmisiä, jotka viimeksi ovat halunneet orjuuttaa Suomen metsät ja niiden omistajat Euroopan Unionin kollektiivisiksi hiilinieluiksi ja aisankannattajiksi.
Toivottavasti tämä kriisi on riittävän syvä, että realismi palaa taas päätöksenteon perusteeksi. Myös Suomessa.
Merkelin (Sdp) kuningasidea sitoa diktatuuri-Venäjä energiakaupalla Eurooppaan oli jo alunperin erittäin riskialtis idea yhdessä oman energiatuotannon alasajon kanssa. Putinille tämä oli taivaanlahja saada EU liekanaruun jolloin tie Ukrainan valloittamiseen oli täysin auki. Tuntuu uskomattomalta, että elintärkeä energiahuolto annettiin yksinoikeudella diktaattorin pelinappulaksi. Huh huh. Merkel oli derkkulan kasvatti jolla oli läheiset yhteydet tovereihin Venäjällä. Ehkä se selittää tämän typeryyden. Ihan samanlaisia tolloja ovat olleet Suomen vasemmisto, joka täysin hölmösti on estänyt ydinvoiman lisärakentamisen.
Kunhan EU saa sähkönhinnoittelun harmonisoitua
5
151
Vastaukset
- Anonyymi
mikä vitun hinku sulla on aina selitellä asioita ?
"vitun hinku"
Sehän aina päällä.
Mutta toiseen asiaan, yhtä tärkeään kuin syntyvyyskin. On maamme energiahuolto.
Siinä jo tuli mainittua muutamia erittäin kiperiä kysymyksiä selviytymiseemme.
Nyt asetun iltapalalta joka yölle meni parkissa. Saatiin kuitenkin dieseliä vähän alaspaäin joka näin suurissa rekoissa on tärkeää. Enkä nyt sano että oli Marinin ansioita, se ei tämmöisistä ymmärrä mitään. Kuin homo vitun päälle.-- Anonyymi
Pettymys_pääministeriin kirjoitti:
"vitun hinku"
Sehän aina päällä.
Mutta toiseen asiaan, yhtä tärkeään kuin syntyvyyskin. On maamme energiahuolto.
Siinä jo tuli mainittua muutamia erittäin kiperiä kysymyksiä selviytymiseemme.
Nyt asetun iltapalalta joka yölle meni parkissa. Saatiin kuitenkin dieseliä vähän alaspaäin joka näin suurissa rekoissa on tärkeää. Enkä nyt sano että oli Marinin ansioita, se ei tämmöisistä ymmärrä mitään. Kuin homo vitun päälle.-Onkos palstapölhö vaihtanut hapsumattonsa rekkaan? No siellä puoliperävaunussa on ihan yhtä mukava makoilla kuin uuninpankolla?
Mitenkäs se turve tulisi sitten laajemmin käyttöön? Päällystetään tiet asvaltin sijaan turpeella?
Eläkeläispölhö istuu kumminkin eteiskäytävänsä hapsumatolla juomassa iltapalaansa. Kiljua.
- Anonyymi
Aloittaja on näitä palstapellejä jotka möyrii ja möyhkää palstapellenä, mistään mitään ymmärtämättömät kahjot.
Mutta muuta haittaa näistä kahjoista ei ole, kun meillä on Kela!- Anonyymi
Ei kaikki ole laillasi Kela tuloilla.
Keskusta ajoi polttoaineen hiontoja alas jotta tavara liikkuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2283945Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1202275Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1391418
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein126925- 77909
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37900Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!288759Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8757J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61736
