Viisaita ajatuksia keskustalta

Ainoa puolue hallituksessa joka elää realimaailmassa.
Elinkeinoministeri Mika Lintilä: Sähkön alv-alennus olisi paras ratkaisu tulevaan kalliiseen talveen
Elinkeinoministeri ei lämpene sähkön hintakatolle. Sen riskinä on Lintilän mukaan se, ettei Suomi saa enää ulkopuolelta sähköä.

Arvonlisäveron alennus olisi yksinkertaisin ja vaikuttavin keino helpottaa sähkön hinnannousua ensi talvena.
– Sähkön alv on nyt 24 prosenttia. Tiputetaan se 14:ään tai 10:een. Sillä olisi nopein vaikutus, ja se vaikuttaisi kuluttajien laskuun suoraan, Lintilä sanoi Ylen aamussa.
Esillä on ollut myös sähkön hintakatto, mutta Lintilän mukaan se on vaikea toteuttaa. Siinä on esimerkiksi se vaara, että sähkön saanti vaarantuu.
– Mehän tuomme koko ajan sähköä ulkoa, Ruotsista ja Norjasta. Mikäli me vedämme hintakaton, kukaan ei tuo tänne sähköä, jos se heidän myymänsä sähkö on yli sen hintakaton.

Lintilän mukaan ratkaisu sähkön hinnan nousuun on löydettävä nopeasti.
– Usealle on tullut kotiin jo kirje, jossa ilmoitetaan sähkön hinnan noususta. Ratkaisujen pitäisi tulla voimaan luokkaa marraskuusta.
Sähkön rajoittaminen äärimmäinen toimi
Lintilä moitti mediaa siitä, että se on liiotellut tulevan talven mahdollisia sähkökatkoja.
– Me tehdään ainoastaan töitä sen eteen, että jokainen tupa on lämmin ja jokaisessa tuvassa palaa lamppu. On aivan äärimmäinen hätätilanne, että joudutaan sähköjä rajoittamaan. Tällä hetkellä emme sitä tilannetta vielä näe, mutta kyllä tämä haasteellista on ilman muuta.

Lintilä panee toivonsa siihen, että Olkiluodon uusi ydinvoimala saadaan viimein käyntiin joulukuussa. Nyt tilanne näyttää hyvältä ja voimala tuottaa koko ajan sähköä koekäytössä.

Vihreitten vastakohtakohta jotka vaatii yhä hinnankorotuksia, sillä mukamas maailma pelastuu, kun ihmiset ajetaan köyhyysloukkuun.

0

70

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Taisin tehdä virheen

        Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
        Ikävä
        87
        4275
      2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

        Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
        Maailman menoa
        209
        3414
      3. Hyvä että lähdit siitä

        Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
        Ikävä
        47
        3056
      4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

        Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
        Ikävä
        82
        2776
      5. Olisitko mies valmis?

        Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
        Ikävä
        383
        2485
      6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

        Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
        Ikävä
        184
        2153
      7. Miksi mediheli

        Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
        Kiuruvesi
        40
        1692
      8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

        Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
        Ikävä
        78
        1625
      9. vieläkin sanoa voin...

        💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
        Ikävä
        23
        1428
      10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

        Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
        Ikävä
        39
        1412
      Aihe