Lintilä ehdottaa, että pudotettaisiin sähkön ALV 24 prosentista esim 10 prosenttiin, eli 14 prosenttiyksikköä.
Se tekisi sadasta eurosta 124 euroa-10 euron alennus, eli 114 euroa ja Lintilän mielestä sähkön hinnalle ei kannata asettaa hintakattoa.
???
Se tekisi sadasta eurosta 124 euroa-10 euron alennus, eli 114 euroa ja Lintilän mielestä sähkön hinnalle ei kannata asettaa hintakattoa.
???
Vastaukset 8
Vanhimmat
"Arvonlisävero+(24%)+maksetaan+verkkopalvelumaksun+ja+sähköveron+summasta,+eli+myös+sähköverosta+täytyy+maksaa+veroa.+Tämä+seikka+on+syystäkin+herättänyt+kummastusta+laskun+saajissa,+mutta+kyseessä+ei+ole+virhe+–+myös+verosta+maksetaan+veroa."
+https://urly.fi/2Jzm
Veroton osa demareista vastustaa. Heille parasta ökyeläkkeiden nosto 1700 eurolla kuukudessa. Halvemmat eläkkeet saaneet edes vappusatasta, puolet siitä.
Millainen on veroton demari, kun sinä kirjoitit verottomasta osasta demareita?
Nyt et tunne asia kohtia, ollenet demari tai vasuri kun kuljet polivaloilla.
Hintakaton pelkona ettei saada ostettua nousevien sähkön hintojen takia sähköä ulkomailta. Sellainen hetki tulossa kuitenkin, pakasta ja laiterikkoja.
Tuskin vasemmistolaiset näitä ymmärtää, kuten uuno ,aloittajkaan, kai sentiedt että talvikin taas tulee joka jopa tuplaa sähkön kulutuksen. Et tiennyt, vai ?
Eihän avauksessa otettu kantaa suuntaan eikä toiseen Lintilän ehdotuksen suhteen.
Oletko tyhmä?
Se on persu, eli siis tyhmä, eihän se muuten persu olisikaan.
Hahhaaaa
Olen tyhmä. Tarkoitus olikin vastata omaasi aloituksen vastaukseen, joka sekin omasi.
Aloittajako.