uudella pihalla on jyrkkä rinne jossa isoja kiviä, niiden välissä multaa. Aurinkoinen, paahteinen paikka. Ajattelin sammalleimuja ja/tai suikeroalpia mutta mieli tekisi väliin myös jotain korkeammaksi kasvavia kasveja. Ensin mietin tuijaa tai muuta havukasvia mutta ne eivät kuulema pidä siitä jos päälle tulee paljon lunta? Ja meillähän aurauslumet tulevat juuri tähän penkkaan. Mikä siis kestäisi? JOku koristeheinä?
Mitä kasveja kiviseen rinteeseen johon tulee talvella aurauslumet
4
5422
Vastaukset
- eri värejä
Päivänlilja kasvaa mm. kalliolla, jos alla on riittävästi multaa. On helppo ja näyttävä.
Keväällä kukkiva vuohenjuuri (keltaiset kukat).
Saksakurjenmiekka (siniset kukat).
Heinistä:
http://www.nicehouse.fi/puutarha/phoito/kasvit/heinat.htm
Viiruhelpi on kaunis, mutta huomioitava, että leviää. - Akito
eli ehdotukseni olisi; ketoneilikkaa, erilaisia sipulikukkia esim. helmililjat, tulppaanit, narsissit, kirjavalehtiset kuunliljat ( ne sopivat aurinkoon), hopeatäpläpeippi, poista ensin rikkaruohot ja harjaa kiviä enemmän näkyville jos ne eivät ole tarpeeksi näkyvillä. Tee syvämultaisia kuoppia ja matalia kuoppia, joihin lisäät vain hiekkaa, ja laita osiin kivien välistä karkeaa soraa. Istuta kukin kasvi kasvuvaatimuksen mukaan. Kivikkokasvit eivät kyllä yleensä tykkää aurauslumesta, mutta edellä mainitut pärjäävät. Pensaista menestyy; Keijuangervo. Toivottavasti näillä onnistut! =)
- hortonomi
Hopeatoppo, sininata, karhunnata, viiruhelpi, rantvehnä, elefanttiheinä, nurmilauha yms...
- -piikkulainen-
Kauniin riteen saat kun istuttelet sinne erilaisia maksaruohoja, jotka kukkivat eri aikaan kesäisin. Sekäerilaisia mehitähtiä. Patjarikko on kaunis ja vaatimaton, viihtyy erityisen hyvin rintiessä ohuessa mullassa ja maassa, jossa vesi ei lillu. Kauniitä mutta hieman vaativampia on esim. tarha levinsia, joka tarvitsee hiekkaisen rinnemaan. Kauniita ja pitkään kukkivia, sekä nopeasti leiväviä ovat myös erilaiset sammalleimut. Myös aro vuokko viihtyy mainiosti kivikossa, joskin tarvitsee hieman enemmän multaa kuin edellämainitut kasivit. Nämä edellä mainitut kasvit ovat miellä ainakin kestäneet hyvin paahteen ja lumet. Juurtumisvaiheessa on tosin kastelusta huolehdittava, mutta juurruttuaan tulevat vallan mainiosti toimeen ilman kastelua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422492Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423022108- 231882
- 241625
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘241475Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta411381- 441366
- 1001349
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391305- 361076