Onko kokemuksia R75:n madalluksesta?

- 30 mm?

Autoni iskarit alkavat olla vaihdon tarpeessa. Jos vaihdan kaikki iskarit uusiin olisi samalla "pienellä vaivalla" ja (tosin suht isolla) lisärahalla mahdollista madaltaa autoa samalla kertaa.

Onko kenelläkään kokemuksia R75:n madalluksesta? Nykyisin autossa on 195/65/15" renkaat.

Nämä on näitä mielipideasioita, mutta kysyn silti.

Kannattaako yleensäkään Suomessa madaltaa autoa, kun on heikkokuntoisia mökkiteitä maa pullollaan? Kärsiikö mukavuus liiaksi - esim. alustan madallus - 30 mm, uudet Monroe Reflex iskarit ja 205/55/16" rengastus?

Olen nähnyt yhden MG:n (ymmärtääkseni sama kärri) 17" renkain - mikähän mahtaisi olla ko. auton jousituksen "madallus" verrattuna R75:een?

1

476

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Roveristi

      Rover 75 Silverstone Editioneissa on vakiona alustasarja, joka on jonkinverran jäykempi ja madaltaa varmaan juuri tuon 30mm verrattuna vakioon. Mitä itse koeajon ja apukuskin paikalla istuman tuntumalta voi sanoa, ei mitenkään huono alustasarja ollut.

      Tuon Silverstone Editionin alustasarjan jäykkyydestä en osaa sanoa tarkasti, onko se muutaman kymmenen prosenttia jäykempi kuin vakio. Silverstonessa on vakiona 17" renkaat, koko taisi olla 205/45.

      Kyllä se MG on joo sama auto, poislukien jotkut pienet muutokset. Tekniikan Maailma 9/2005 oli semmonen koeajettukin, porrasperämallina Suomen kilvissä.

      Suosittelisin tuon madallussarjan tiimoilta yhteydenotto Karaasiin (www.karaasi.com), sieltä saa aika varmaa tietoa, mistä saa ko. madallussarjan, jottei vain tuon SE version valmiin madallussarjan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      260
      2746
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      17
      2197
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      339
      1944
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      105
      1659
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      97
      1605
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      208
      1313
    7. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1220
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      35
      1192
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      51
      1120
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      75
      1083
    Aihe