Venäjä on käyttänyt armeijaansa 60-70 miljardia dollaria vuosittain.
Nyt se kuitenkin sotii vanhoilla neuvostoaikaisilla aseilla.
Sopii kysyä, mihin aserahat ovat menneet?
Mihin menivät Venäjän asevarat?
25
115
Vastaukset
- Anonyymi
Kenraalit ja olgarrgit . Siinä vastaus . Isot taskut
- Anonyymi
Huvijahteihin, loistoautoihin, ökyhuviloihin yms. Lähes kaikki onneksi kulutettu Euroopassa ja eurooppalaisiin tuotteisiin :) Kyseisiä huvipursia ja luksusasuntoja on nyt takavarikoitu putlerin avustajilta melkoinen määrä.
Että kiitoksia vaan oligarkit ja tervetuloa tuhlaamaan rahojanne uudelleen kun sen aika jälleen koittaa. Ilmeisesti Putinkaan ei tajunnut, kuinka paljon oligarkit ovat varastaneet.
Hän uskoi tosissaan, että Venäjällä on vahvat asevarannot.- Anonyymi
Mitäs loi läpimädän hallinnon.
- Anonyymi
Tyhmä kysymys...jos neuvosto aikaiset aseet ovat käytössä, uudet aseet ovat sitten reservissä odottamassa laajempaa nato-hyökkäystä.
Turpiin antavat globalisteille, se lienee pääasia.- Anonyymi
Nuo venäjän "uudet" aseet ovat samoja kuin aatulla vuonna 45, eil olemassa vain putterin mielikuvituksessa 🤔😅🤣
- Anonyymi
"Uudet aseet" .... MITKÄ ??????????
Tanssiva taistelurobotti, jonka sisällä oli, kuin olikin, pikku korealainen. :-)
HUUUUUUTONAURUA! - Anonyymi
Näin on... Nyt natotrolleille paukahti housuun!
- Anonyymi
"Globalisteille"
- Mikähän se mahtaakaan olla globalistin vastakohta?
Ei varmaan ole kovinkaan kaukana kansallissosialismistä, eli natsismista, eli Putinismistä. - Anonyymi
r.....n itkijä valehtelee, Mitään reservejä ei ole varsinkaan moderneja
- Anonyymi
Siinäpä onkin tiltuilla ihmettelemistä.
Miksi ikivanhoja BMP-1 kuljetuspanssareita ja T-72AV vaunuja rahdataan rintamalle?- Anonyymi
Käyttää siellä Bideä vastaan.. Saksa möysi Suomelle! Aina romunsa..
- Anonyymi
Erittäin hyvä ettei varoja käytetty oikein.
Putinille rakennettiin pari feikki
näyttöä josta katseli "muka"
sotaharjoituksia "uusilla" "hyper" aseilla.
Äijää kusetettu urakalla .Hyvä näin ,sotahullun ollessa kyseessä.- Anonyymi
Potemkin-menetelmää hallitsijan kusettamiseksi Venäjällä on käytetty jo kohta 300 vuotta. Osaamista riittää. Hyvä asia länsimaille.
- Anonyymi
Kelloihin, huvipursiin ja rantasaunaan joka pitää purkaa ja kasata vielä muutaman kerran.
Venäjä on NIIN iso ja mahtava maa ettei kaikkien aseiden tarvitse olla priimaa.
Riittää kun on kunnon häivehävittäjiä 1000kpl ja...ja....ja
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000008555711.html- Anonyymi
Maapinta-alan koko ei ole ratkaiseva,vaan asukasluku ja talous. Ei ne vakuuta.
- Anonyymi
Kysyppäs samaa USAlta, jolla on moninkertaiset sotilasbudjetit. Silti eivät enään pärjää. Turpiin on tullut Aganistanissa, Syyriassa, ja nyt on vuorossa välillisesti myös Ukrainassa. Seuraavakin häviö häämöttää jo tuolta Taiwanin suunnasta.
- Anonyymi
Turpiin tulee pienemmällekin pullistelijalle eli Venäjälle. Hyvä niin.
- Anonyymi
Tuolla toisaalla linkitettiin video jossa ukrainalainen tutkii venäläisen "huippupanssarivaunun" reaktiivisia suojaräjähteitä. Lootat oli täytetty kumilevyillä.
Räjähteisiin tarkoitetut rahat oli menneet parempiin taskuihin. - Anonyymi
Natohuorat ovat vielä hullumpia, mitä on ennestään tiedetty.
- Anonyymi
Kaikki näytti sujuvan hyvin sotaharjoituksissa, kun harjoiteltiin valehyökkäyksiä mm. Ruotsiin, ja Balttiaan.
Todellinen sodankäynti on sitten asia erikseen. Vai mikä "erikoisoperaatio" se nyt onkaan menossa. - Anonyymi
Rahat ei riitä häivehävittäjän kehittelyyn eikä lentotukialuksen korjaukseen. Eiköhän suurin osa rahoista ole Putinin lähipiirin, kenraaleiden ja muiden upseereiden, oligarkkien ja tiedusteluelimien taskuissa.
- Anonyymi
Väitetty superase S-400 ei kyennyt torjumaan Krimin iskua, täälläkin tiltut ovat vuosia tienneet ettei sen varjelevan ilmatilan läpi lennä edes kärpänen, nyt ettei kuitenkin pysty torjumaan hieman kärpäsiä isompia länsiohjuksia.
Monet anaalytikot ovat päätelleen Krimin iskussa käytetyn ohjuksia eikä mitään erikoisjoukkoja tai Neptunin maaversiota. - Anonyymi
Venäjä ryssi katsotaan sitten miltä kantilta hyvänsä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1126286Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3756033Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie675660Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3433929Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452325Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1141371- 121201
- 1821042
- 57843