Talvi kaupungeissa tulee olemaan vaikea

Anonyymi

Mitä palstalla kirjoittavat MPP ja kapo nyt meinaa, kun ne on halunneet lopettaa suomalaisen ruokatuotannon ja kotimainen energiakin on epäsuosittua kun se on kepulaisten takana?

https://www.youtube.com/watch?v=tdfIWBKYw4A

(Tuomas Malisen viimeinen varoitus)

10

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kai jo kepun ruoka kelpaa nirsoille hesalaisille sitten.

    • Anonyymi

      Glopalistien ohje omille, järjettömille "talousneroillensa" on: Ei kannata yrittää vastata opposition varoituksiin tai jos vastaatte niin pitäkää niitä hulluina.

    • Mitäkö meinaamme? Kaposta en tiedä, mutten oikein usko, että hän olisi halunnut lopettaa suomalaista ruokatuotantoa. Sanotaan nyt vaikka niin, etten ole havainnut Kapin kirjoituksista sellaista, mutta jos niin eli toisin todistetaan, en silloin väitä vastaan.

      Omalta osaltani voin tietysti varmuudella sanoa, etten ole halunnut lopettaa suomalaista ruokatuotantoa. Olen halunnut vain tervehdyttää sitä markkinatalousvetoiseksi, kun kerran markkinatalousmaassa elämme emmekä missään sosialistisessa kolhoositaloudessa. Siis sosialismi pois maataloudesta, niin hyvä tulee.

      Kotimainen energia on ehdottomasti suosikkini silloin, kun se on fossiilivapaata. En kiinnitä silloin lainkaan huomiota kenen takana se. Paitsi. Venäjän takana se ei saa olla. Erityisen mieluisaa on aurinkoenergia enkä nyt oikein usko, että aurinko energialähteenä olisi minkään puolueen takana. Itse asiassa pidän auringon palvontaa uskonnoista ainoa järkiperäisenä uskontona, sillä aurinko on jumalista ainut joka on todella näyttänyt voimansa.

      • Aurinkoenergia ei tosiaankaan ole minkään puolueen takana, mutta auringon valosta energian määrä on riippuvainen. Valitettavasti elämme sellaisella pallonpuoliskolla, että sen määrä jakautuu täällä vuoden mittaan erittäin epätasaisesti. Nyt se tuntuu riittävältä, mutta puolen vuoden päästä ei.


      • Anonyymi

        Nythän markkinatalous toimii elintarvikkeissa. Hinnat keskimäärin 20 % korkeammat kuin vuosi sitten.

        Etenkin kahvi ja tuontikala, se norjan lohi, ovat kallistuneet, kotimaisista peruna ja kananmunat, siis ne vähiten tuetut maataloustuotteet. Enemmän tuetut liha ja maitotuotteet ovat nousseet nekin, mutta maltillisemmin. Olisit siis halunnut niidenkin hintojen nousevan enemmän. Näin olisi käynyt jos mentäisiin markkinaehtoisesti. Siinä olisi monella köyhällä ollut se sinun mainostama makaroni- ja riisivellikuuri edessä.


    • Anonyymi

      Turvetta ei ole hakkeen jatkoksi jemmassa riittävästi, se on stten hiili jota tuee hädissään yrttää saada kun sen varastot hupenee. Jos tulee pitkä pakaskausi koko maahan, ja eteläsuomeakin koittelee. Toivotaan leutoa talvea.

    • Kerroppa Pankkolängvisti mitä kouluja olet käynyt, tuskin ne nyt salaisia kuitenkaan vaikka Kiljava opissa käynytkin.

      • Anonyymi

        "Pankkolängvisti, Kiljava opissa"

        Onpas opella luokattoman huono äidinkielen taito. Kävit tietysti kiertokoulua ja senkin väärään suuntaan?


    • Anonyymi

      Hätämajoituksia maaseudulle ja pökköä pesään

    • Anonyymi

      Josko jäljelle jäisivät vain nykymaalaiset, olisi ihmisrodun jatko samankaltainen kuin särkien...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      103
      3505
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      199
      2248
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2100
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1832
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1649
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1098
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      850
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      49
      831
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      827
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      129
      773
    Aihe