Sosiaalisten tilanteiden pelko

Anonyymi

Nyt monen vuoden jälkeen tunnen olevani samassa loukussa kuin silloin joskus..
En haluaisi poistua kotoani yksin mihinkään. Tunnen olevani loukussa näiden seinien sisällä. Luulen, että tässä pienessä (uudessa) kylässä kaikki tuntee kaikki. Näin ollen en saa tilattua itselleni aikaa tk:seen. Eikä tilannetta helpota, että suurin osa miehen sukulaisista on tässä paikallisessa tk:ssa töissä.

Mietin tietääkö joku saako propral nimistä lääkettä tilattua ulkomailta?
Tämä tuttu lääke viime kerrasta.
Tai jotain muuta jolla vastaava vaikutus.

7

254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei tk-lääkärillä ole oikeutta kertoa asioistasi kenellekään, vaikka olisi oma miehesi. Myös henkilökunnalla ei ole oikeutta mennä kenenkään kertomuksiin, vaikka pääsisivätkin; lähtee työ alta heti. Mene rohkeasti lääkäriin, ja kysele vaikkapa escitalopramia ahdistukseen ja paniikkiin, ja propralia silloin tällöin otettavaksi jos paniikkiin liittyy fyysisiä oireita. Itselläni ainakin toimii.

    • Anonyymi

      Itse kokeilin propralia joskus 15 vuotta sitten, mutta en huomannut siitä muuta vaikutusta kuin että tuli hiki! Sen jälkeen en ole käyttänyt mitään lääkkeitä.

      Melkein aina kun olen lähdössä jonnekin, esim. kauppaan niin kun olen valmis lähtemään ovesta ulos, istun 5 min tuolilla hiljaa ja silmät kiinni. Melkein joka kertaa tulee mieleen jotain mitä on unohtunut kauppalistalta, tai jotain muuta ideoita. Siten jaan vähemmän stressiä muihin ihmisiin. Jotkut on herkempiä. Nykyään on niin paljon ihmisiä, kaikki kiiruhtavat kaupassa. Se tarttuu. Mennään autopilotti päällä. Kaupan kassalla ollaan roolissa "ostaja" ja myyjä on roolissa "myyjä". On hyvä joskus rikkomaan näitä rooleja mihin menemme.

    • Anonyymi

      Kiitä onneasi että edes kotona on hyvä olla. Jotkut ahdistuvat jopa vesihanasta tai jääkaapin huminasta, että pitää hommata korvatulpat.

    • Anonyymi

      voisin mennä kyllä pizzapaikkaan syömään jossa ihmisiä mutten tehdä tuttavuutta kenenkään kanssa.

    • Anonyymi

      Jos todella haluaa jotain, niin halu voittaa pelon.

      Älä keskity muihin, vaan keskity siihen mitä olet tekemässä.

      Jos PÄÄTÄT että lähdet ulos jonain tiettynä aikana jotain tiettyä asiaa tekemään, niin sekin on hyvä keino ulos lähtemiseen. Päätät että kokeilet että lähdet vaikka käymään jossain luonnossa kävelyllä, riippumatta siitä miltä tuntuu tai mitä ajatuksia on päässä. Päätät ja sitten vain teet niin. Et oikeasti tiedä mitä ulkona on, tai mitä löydät sieltä. Tutki maailmaa uteliaisuudella ja tutki myös uteliaisuudella tunteita ja ajatuksia ja niiden poismenoa. Kaikkihan mikä nousee kokemukseen, myös lähtee kokemuksesta pois. Kaikella mitä on olemassa on kolme vaihetta, alkuvaihe, läsnäolovaihe ja poismenovaihe. Jos jotain on läsnä, niin se on jo menossa pois. Jos se on miellyttävää, et voi pitää sitä pysyvästi ja jos se on epämiellyttävää, et voi pitää sitä pysyvästi. Ja mikään ei jätä pysyvää jälkeä todelliseen sinuun, joka on havaitsija. Havaitsija pysyy aina havaitsijana.

      • Anonyymi

        "Jos todella haluaa jotain, niin halu voittaa pelon"
        No suoraan sanoen onpas hassu argumentti sinulta. No ei kai se mittään sillä suomi on demokraattinen maa jossa voi lausua mielipitteen mutta ei tuo sun mielipije ole kovin fiksu ollenkaan.


    • Anonyymi

      Yksityiselle lääkäriasemalle voi mennä minne tahansa Suomessa ja pyytää resepti propraaliin.

      Myös julkisen puolen hoidon voi halutessaan muuttaa minne tahansa sairaalaan isompaan kaupunkiin.
      Itsekkään en asioi omassa käpykylän lekurilla. Täytin kaavakkeen ja muutin hoitovastuun isompaan kaupunkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      66
      6331
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      64
      5717
    3. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      133
      4878
    4. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      62
      3995
    5. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3865
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      36
      3277
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      69
      3051
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      62
      2911
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      77
      2689
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      48
      2015
    Aihe