mikä

vikana?

Istutin jo 2,5 viikkoa sitten pari liljaa, kummenkunta gladiolusta ja freesiaa lasitetulle länsiparvekkeelle, eikä yksikään pilkahtele mullan alta.

Teinkö jotain peruuttamatonta, kun kuorin sipulin päältä ne kuivat pois ennen istutusta? Vai saattaako syynä olla multapinnalle laittamani kivet? Ne eivät kuitenkaan peitä kaikkea, vaan välistä pääsee valoa ja kaikki siemenkasvit ovat kasvaneet kohti aurinkoa...

3

450

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sari

      Liotitko niitä yhtään vedessä ? Laitoitko liian syvään ? Laitoitko oikein päin ? Oletko kastellut hyvin ? Onko parvekkeellasi liian kylmä?

      Enpä usko että kivet haittaa, jos vain pääsevät tulemaan,mutta ota ne pois varmuuden vuoksi,laita takas, kun ovat pinnalla.En myöskään usko että kuoriminen haittaa,itsekin teen niin joskus.Kurkista sinne mullan alle,mitä sinne kuuluu,kyllä ne jo pitäis olla pinnassa,omani tuli jokusessa päivässä.

      • alkup.

        En liottanut vedessä. Viime vuonnakaan en tehnyt niin ja 2 viikossa alkoi pilkahdella. Myös syvyys on sama kuin viime vuonna. Olen myös kastellut hyvin, mutten liikaa, ja istutin oikeinpäin.

        Lasitetulla parvekkeellani oli tänäänkin jo 27 astetta varjossa, eikä kuukausiin ole ollut pakkasta, eli liian kylmäkään ei pitäisi olla. Tänään kaivelin jo maatakin uteliaisuuttani; yksi gladioluksista oli saanut aikaan senttiset juuret eikä silmut olleet kasvaneet lainkaan. Sipuli näytti aika lailla samalta kuin 2,5 viikkoa sitten.

        Omituista...


    • mami

      Sama mulla että ei ole kuin pienet alut ja juuria on kyllä jo. On kai vaan kylmää. Kun sisälle laitoin pariin ruukkuun muutaman mukulan niin niissä on jo parin kolmen sentin alut. Mukulat ovat samasta pussista ja samaan aikaan laitettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      123
      1694
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1242
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1191
    Aihe