Koodaus, vieläkö kannattaa hypätä kelkkaan?

Anonyymi

11

1582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei kannata

    • Anonyymi

      Työn rentous?
      Kannattaa hakea ennenkimpin lääkäriksi. Hyvä palkka, jos työskentelet terveyskeskuksissa. Yksityisellä puolella loistava tulotaso, kirurgina järjettömän hyvä...

    • Anonyymi

      Älä ainakaan usko kaikkea mitä luet b0tti-foorumeilta(suomi24 ei minusta sellainen) tai roska-lehdistä.

      • Anonyymi

        En ainakaan ole nähnyt täällä "mikä on tämä hyönteinen"->Eli "What is this BUG" postauksia josta on helppo tunnistaa tekoälyn, kun se pohtii PUGia


    • Anonyymi

      Ihan hauska ja nostalginen video, kuvastaa sitä leppoisaa meininkiä joka alalla vallitsi Suomessakin vielä viitisentoista vuotta sitten. Oi niitä aikoja!
      Millähän videon kolmekymppiset koodarit elättävät itsensä nykyään.

      • Anonyymi

        Se oli vielä kulta-aikaa 15v sitten ennen kuin Intiaräpellys alkoi isommassa mittakaavassa ja vähensi it-alan houkuttavuutta ainakin 67%.


    • Anonyymi

      Olikos toi San Fransiscosta tai Piilaaksosta? Siellä ainakin palkat olisi kohdillaan, etenkin jos ei ole perhettä elätettävänä. Ja edutkin taitaa olla ihan buenot...

    • Anonyymi

      Jos suomessa saat heikkoa palkkaa softa-alalla, niin peiliin saat katsoa.
      Ei kukaan maksa millekkään tumpelolle yhtään ylimääräistä. Siinä kohtaa kun osaat ja olet oppimiskykyinen sekä seuraat trendejä, maksaa firmat melkein poikkeuksetta sitä 6-7k palkkaa jo 5v kokemuksella.

      Eli arvon mukaan firmat alalla maksaa, jos et tuota mitään et saa mitään ja toisinpäin.
      Työhän on idiootin helppoa puuhaa, jonka oppimisessa ei kauaa mene. Toki aina kehittyy paremmaksi ja paremmaksi, joten ala ei sovi sellaiselle ihmiselle joka ei teknologiasta ole pätkääkään kiinnostunut, vaan töitä tehdään vain sen takia kun on pakko.
      Eli alalla pärjääminen vaatii sitä omallakin ajalla opiskelua.

    • Anonyymi

      Jos on liian vanha AMK:n, niin siinä voi olla ideaa, jota voi tehdä läpi elämänsä, jos se motivaatio siihenkin on.
      AMK:ssa: tradenomi, insinööri, ja muuta ei tarvii funtsia, ellei halua kokeilla lääkäriksi (jos kiinnostusta) kun palkka nousee ja nostetaan säännöllisesti pyytämättä lisää. Lääkäriksi kun voi pyrkiä pitkälle luonnontieteen tiedoilla ja kyvyillä. Liittojen sivuilla insiin ja trademonin palkat näyttää olevat kohdillaan, ja ulkomaillakin nähtäväsi molemmat siedettäviä.
      Koodauksessa haetaan vain huippukoodareita, joille on loputon tarve. Useampi koodauskieli tarpeen, frameworkit, kirjastot. Eka koodauskieli on hankalin, ja jatko riippuu kielestä. Lisäksi apuohjelmat tarvii samaten paljon oppia, ja kaikkea lisätään usein ja tulee uttta softaa. Keskittymisen tarve on omaa luokkaansa; siis koodarin homma ei ole mitään leppoisaa ja jotkut näkee sen apinan hommana, että oltava sopiva persoona hommaan.
      Vaihtoehdot ammateissa on usein leppoisia, että senkin mukaan voi valita alansa. Myös opintojen kiinnostavuus tieteen alalla on monelle persoonalle kiinnostavampaa kuin koodauksen ja/tai liike-elämän ja sen matikan (jo merkonomin matikassa) opiskelu. Riippuu mm. syvällisyydestään. Paljon ihmisalaankin liittyvää liike-elämässä. IT-tradenomi voi olla uransa aikana siinä välissä, vaikkei tiettävästi IT-inssin vastaavasta eroakaan kuin ekan vuoden osin. Koodaamisen joutuu pääsääntöisesti oppimaan itse; sitä ei vältämättä juuri opeteta, paitsi amiksessa, ehkä www-koodausta vain, siis JS:ä. On niin paljon kaikkea sörsseliä opittavana IT-alalla, että AMK voi keskittyä lähinnä siihen.

    • Anonyymi

      Rentous on kaukana. Suurin osa työkavereistasi on todella sulkeutuneita nörttejä. Yksitoikkoista työtä. Selkäänpuukottajia näiden nörttien seassa. Halvinta koodaria etsitään aina ja jokapaikassa ja tulee vielä enemmän esille tulevina vuosina.

    • Anonyymi

      "työn rentous ja hyvä palkka."

      Olet erehtynyt alasta. Tuo kuvaus ei sovi IT-alaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2274
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      26
      1117
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      992
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      902
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      883
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      127
      867
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      783
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe