Vaalien vuoksi Keupu alias Maalaisliitto on säännöllisen perinteisesti hajottanut hallituksen lähtemällä vaalien alla pois vastuuntekijöitten piiristä. Nyt kun Kepulla menee ennätysmäisen kehnosti, eivätkä mitkään Joulusataset ole auttaneet, päinvastoin. Kepu tulee jälleen jättämään hallituksen vuodenvaihteen tienoilla. Näin tuo Pönkkapuolue "tavallaan irtisanoutuu" hallituksen järjettömistä päätöksistä ja jättää ns. virheitten kärsijöiksi hallituskumppanit. Ja sitten vaalien jälkeen kepukat ovat jälleen halukkaita tukemaan vasukoita, persukoita ja ketä tahansa päästäkseen aiheuttamaan pahaa tuhoa.
Keskenjättö hallituksessa
Anonyymi
40137
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Se on niinsanottu Kepun tapa. Maan etu ei merkkaa vähääkään, kunhan edes osan virheellisistä päätöksistään voi siirtää toisille. Inhottava puolue, toivottavasti poistuu kokonaan sotkemasta päätöksentekoa.
Muiden tehdessä velvollisuutensa Kepu tekee vain politiikkaa.
Viherpunikkien käsitys velvollisuudesta on suojatyöpaikat aatetovereille.
Viherpunikkeja pahempia vastuunpakoilijoita ei löydykään.
Aloituksen mukaisesti Kepu on aina pettänyt ja pettää myös ennen vaaleja.
Täysin vastuuton puoueväki on Kepussa. Äänestäjä varokoot tekemästä lisää virheitä.
Onneksi on Marin! HO HOO, HO HOO!
Viherpunikkien valheiden määrä on mittaamaton.
Noin se tosiaan on tainnut mennä pitkässä juoksussa. Muilta isommilta puolueilta sellaista ei ole nähty. Ryhdikkäänpä kuitenkin persuilta viime hallituskaudelta joiden johto hallituksessa pysyäkseen perusti oman puolueen.
Korjaan: Ryhdikkäänpä kuitenkin KUIN persuilta
Persujen puheissa hallitus on ollut hajoamassa joka viikko sen jälkeen, kun se nimitettiin valtaan. Vaan eipä ole mihinkään kaatunut persujen sitkeästä uskosta huolimatta.
Persuilta tuollaisen välistävedon voisi uskoakin tapahtuvan. Vastuu kun on persuille täysin vieras asia.
Persut kerää itselleen kannatusta protestipuolueeksi asettumalla.
Se jää sitten nähtäväksi, mitä persut tuolla kannatuksella saa aikaan.
Osaamattomissa käsissä kannatus hupenee hukkaan.
Edelliskerralla persujen pelimerkit hallitusneuvotteluissa tuhlattiin muutoksiin ja kehitysavussa ja maahanmuuttolaeissa. Viherpunikkien johtama hallitus perui käytännössä kaikki muutokset heti valtaan päästyään.
Toivottavasti persut on nyt oppineet, että valta pitää käyttää pysyvämpiin muutoksiin eikä tuollaiseen, jonka seuraava hallitus voi helposti ensi töikseen perua. Esim. persujen edellishallituksessa tekemä ajoneuvoveron alennus oli hyvin käytettyä poliittista vaikutusvaltaa. Tuollaista lakia on vaikea viherpunikkien perua, koska tuolle laille löytyi kannatusta laajemmalta piiriltä ihmisiä kuin pelkästään persujen kannattajilta.
Tehokasta vaikuttamista on tehdä lakeja, joiden muuttaminen takaisin on vaikeaa tai mahdotonta. Esim. vasemmistoliiton tässä hallituksessa ajama oppivelvollisuusiän nostaminen 18 vuoteen oli tehokasta, koska tuon lain peruminen on äärimmäisen vaikeaa - lähes mahdotonta.
Useimmiten hallituksen kesken kauden jättäneet puolueet lienevät olleet vihreät ja vasemmistoliitto, ainakin viime vuosikymmenten aikana.
Joo, Vanhanen jätti kesken, Jäätteenmäki jätti kesken, Kiviniemi jätti kesken ja Sipilä jätti kesken. Kepu pettää aina.
Sano nyt kuka ei jättänyt kesken?
Kaikki olemme jo varmoja, että Kepu hajoittaa nykyisen hallituksen vaalien kynnyksellä. Tämä on aivan varmaa, koska:
- Päätöksenteko on aiheuttanut vain velkaa ja surua kansalle
- Keput luulevat näin siirtävänsä päätöksenteon karmeat tulokset sossuille
Ensin tehtiin vaalibudjetti äänestäjiä varten ja sitten syy laitetaan muille ja itse poistutaan "vaalivoittoa odottelemaan". Näin toimiin puoluettaan vatuulliseksi nimittävä Saarikko.
Tämä kaava on toistunut jo niin monta kertaa, että noin yksinkertainen puolue, kuin Kepu ei missään tapauksessa uskalla jättää tätä kokettua keinoa käyttämättä. Tätä ei pitkää aikaa tarvitse odottaa.
Kiviniemen hallitus jatkoi toimintaansa normaalisti vaalien yli. Perustuslain mukaan hallitus vaihtuu eduskuntavaalien jälkeen. Jäätteenmäen hallitus kaatui pääministerin epäluottamukseen, Vanhasen II hallitus päättyi pääministerin henkilökohtaiseen eroon ja Sipilän hallitus päättyi koko hallituksen pyytämään eroon, mutta jatkoi toimitusministeriönä vaaleihin saakka.
Yhdessäkään tapauksessa kepu ei puolueena lähtenyt hallituksesta kesken hallituskauden eduskuntaryhmänsä tai puoluehallituksen päätöksen seurauksena.
Kuitenkin jälleen alkavan talven kuluessa käy aivan samalla tavalla kuin on ennenkin käynyt. Kepu lopettaa yhteistyön sysätäkseen jälleen katastrofien syyn muille puolueille ja päästäkseen puhumaan palturia Loimaan torille.
Ne on ollut viherpunikkipuolueet, jotka on 2000-luvulla hallituksen jättäneet.
Ei kepu ole lähtenyt hallituksesta kertaakaan 2000-luvulla. Ainostaan vihreät ja vasemmistoliitto ovat.
Sitä sanotaan, että Kepu pettää aina. Ja sen näemme jälleen pikapuoliin.
Kepulainen pyyhkeen heitto on lähitulevaisuudessa. Kunhan vähän vielä odotamme.
Tuskin on keskenjättö tänään, koska on hiukan liian aikaista vaalien suhteen. Kuitenkin lähikuukausina pettäminen tapahtuu.
Juuri noin siinä kävi. Joudumme odottamaan vielä muutaman kuukauden.
Kepu päinvastoin löysi selkärankansa ja korjasi opposition kanssa viherpunikkien luonnonsuojelulain puutteet.
Ei kepu ole hallitusta jättänyt ennenkään.
Ne on viherpunikkipuolueet, joilla on tapana pakoilla vastuuta.
Kepu pettää aaiiina!
Petti näin: Sipilä lopetti pääminsterinä homman ennen hallituskauden loppua. Kiviniemi lopetti päämisterinä kesken kaiken. Jäätteenmäki lopetti kesken hallituksensa. Vanhanen lopetti pääminsterinä kesken ja lähti muka polvoleikkaukseen. Kepun edellinen puheenjohtaja lopetti kykenemättömänä ministeritehtävänsä kesken kaiken. Vanhanen lopetti valtionvarainministerinä ja Saarikko lopttaa kesken.. .....
Jäätteenmäki ei lopettanut vaan muut puolueet pakotti lopettamaan. Rinteelle kävi Jäätteenmäet.
Viherpunikki valehtelee varmasti.
Turhaan palstamajuri kainostelet persuutesi kanssa.
Puolueen toimintahan alkaa yllättäen muistuttamaan Väyrysen puuhasteluja :))))
Voi tuota viherpunikkien uikutuksen ja ruikutuksen määrää, kun saivat maistaa omaa lääkettään :D
Kepu maksoi potut pottuina. Ensin viherpunikit toi eduskuntaan saamelaiskäräjälain sellaisessa muodossa, josta hallituksessa ei ollut yksimielisyyttä. Nyt sitten kepu muutti luonnosuojelulakia eri muotoon kuin hallituksen viherpunikit olisivat halunneet.
Kepulle on vielä liian aikaista loptettaa, mutta kokemuksen mukaisti pettävät varmasti - ensi vuoden talvella.
Pettävät mitä?
Kassatyttö itse heitti hallituksen pelisäännöt romukoppaan, kun toi eduskuntaan riitaisen saamelaiskäräjälain ja vieläpä aneli oppositiota tukemaan tuota lakia, koska hallituksen voimin laki ei menisi läpi.
Ja mitä teki kassatyttö, kun oli sotkun aiheuttanut? Pakeni maasta.
Viherpunikkeja pahempia vastuunpakoilijoita ei löydy.
Joku täällä huutaa "viherpunikkihallituksesta". Kaikkein alentavinta on huutaa tuota ja samalla olla ns. viherpunikkien apupuolueena hallituksessa. ALENTAVAA JA HÄVETTÄVÄÄ!
Oli kieltämättä virhe uskoa, että viherpunikit pitäisivät hallitusohjelmaneuvotteluissa antamansa lupaukset.
Ensi kesänä saa sitten kokoomus nauttia hallituksessa viherpunikkien seurasta. Tosin Kokoomuksen äänestäjät on sen verran pahasti omaan ajatteluun kykenemättömiä, että äänestäisivät kokoomusta, vaikka kokoomus suostuisi maan muuttamiseen kommunistiseksi.
"Oli kieltämättä virhe uskoa, että viherpunikit pitäisivät hallitusohjelmaneuvotteluissa antamansa lupaukset."
Mitä lupauksia muut hallituspuolueet ovat muka pettäneet?
"Satunnaisista kovista puheista huolimatta rahanjako on keskustalle sopinut, kunhan puolue on saanut omille lempihankkeilleen rahaa ja tukea. Ja niin onkin käynyt. Hallituskausi on ollut keskustalle menestyksekäs – jos laskuista jätetään kannatusluisu ja kasvava maine epäluotettavana riidanhaastajana."
https://www.hs.fi/paakirjoitukset/art-2000009234127.html
Lapuan liikkeen henkikö Keskustassa on viriämässä?
Hesarin viherpunikkitoimittaja ei ole terävimpiä veitsiä laatikossa.
Kepu on pitkin hampain suostunut holtittomaan rahankäyttöön ensin globaalin ja sitten eurooppalaisen kriisin takia. Samaan olisi suostunut kokoomus.
Muut hallituspuolueet ovat jatkuvasti heittäneet kaikin tavoin kapuloita rattaisiin. Esim. Ympäristöministeriön lakivalmistelussa tuottajajärjestöjä on jätetty kutsumatta kuulemisiin mutta viherpunikkien ”kansalaisjärjestöjä” on ollut pilvin pimein antamassa lausuntoja.
Maakuntauudistus ei ole edes kepun lempihanke vaan se oli käytännössä ainoa keino sote-uudistuksiin.
Maakunta-soten perustamiseen jouduttiin, koska Lipposen hallitus (demarit ja kokoomus etupäässä) suuressa imbesilliydessään lakkautti vuosisatoja toimineen läänilaitoksen. Sote olisi voitu toteuttaa 12 läänin varassa mutta demarit ja kokoomus lakkauttivat läänilaitoksen, koska heillä ei ole kykyä ymmärtää asioiden pidemmän aikavälin seurauksia.
Meillä on vihervasemmiston hallitus jonka kannatus on n. 36 %.
Kepu on mukana olollaan ja tuellaan mahdollistanut vasemmisto hallituksen toiminnan. Vikaan on pahasti mennyt. Äänestäjät eivät halua enää antaa tukeaan ja luottamustaan sellaiselle puolueelle. Vastuu painaa, vaalit lähestyvät ja jotain on yritettävä tehdä täydellisen romahduksen välttämiseksi. Vihervasemmisto tietää että heidän aikansa on ainakin tällä erää päättymässä. Heillä on kaaosmainen loppukiri saada heille tärkeitä lakeja ja asetuksia eteenpäin ja voimaan ennen vaalikauden päättymistä. Epäluottamus ja soppa on valmis kun kepu ei enää pysty laskeneella kannatuksellaan tukemaan alkukauden malliin vihervasemmiston pyrkimyksiä.
Josko Saarikko olisi jo saanut Töpsykän kanssa tavoitteensa läpi, niin sitä voisikin sitten jo siirtyä lupailemaan uusia pettämiseen johtavia lupauksiaan vaalikentille.
Pönkkäpuolueen satraapit sanovat yhtä, mutta tekevät toista.