Kuvien löytäminen itse laadittuun ristikkoon

Anonyymi

Tietääkö joku täällä mistä ristikoiden laatijat löytävät kuvat vihjeisiinsä? Kaikki eivät piirrä itse vihjekuvia, vaan ne on ilmiselvästi jostain kuvapankista lainattuja suuressa osassa ristikkolehdistä.
Teen itse harrastuksena ristikoita, mutta ajattelin tarjota jossain vaiheessa niitä myös julkaistaviksi. Siinä vaiheessa on aika oleellista, että käytän vain kuvia, joita minun on oikeus käyttää. Lähes kaikki ilmaisetkin kuvapankkien "vapaan käytön" kuvat ovat sellaisia, joiden lähde/omistaja on mainittava jos kuvaa käytetään kaupallisessa yhteydessä (esim ristikkolehdessä). Ristikkolehdissä ei kuitenkaan koskaan kerrota kuvien lähdettä, joten ovatko ne jostain lisensöidyistä kuvapankeista tms, joista voi ostaa luvan julkaista ilman tekijätietoja..? Ja mistä minäkin löytäisin sellaisen?
Toki voin lähettää luomuksiani näytille jo tässä muodossa ilman julkaisukelpoisia vihjekuvia, mutta mielelläni hioisin ristikkoni loppuun asti julkaisukuntoon ennen lähettämistä.

Jos jollain on tietoa, tai vinkkiä sopivaan kuvapankkiin, olisin kovin kiitollinen!

6

314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Ristikkolehdissä ei kuitenkaan koskaan kerrota kuvien lähdettä, joten ovatko ne jostain lisensöidyistä kuvapankeista tms, joista voi ostaa luvan julkaista ilman tekijätietoja..?"

      Vain pääkuviin on joskus laitettu tekijätiedot, mutta yleensä ei. Muihin ei ole tarvetta koskaan merkitä. Olennaista että käytetyt kuvat ovat sellaisia, joissa ei rikota käyttäjäoikeuksia. Kuvat ovat joko ilmaisten kuvapankkien kuvia, ostettuja tai niiden käyttöön on pyydetty erikseen lupa.

    • Anonyymi

      Mistä löytyy siis sellaisia kuvia, joiden käyttäjäoikeuksia ei riko jos niitä käyttää ilman merkintää lähteestä/tekijästä? Tosi monessa yhteydessä toki käytetään "vapaasti käytettäviä" kuvia, mutta niissäkin kuuluisi oikeasti merkitä lähde, siitä ei vain yleisesti välitetä.
      Olisi ihana jos löytyisi joku yksittäinen paikka/kuvapankki, josta voisi luvallisesti lainata.

      Esim papunetin ilmainen kuvapankki on tosi hyvä ollut amatoorikäyttöön, mutta ei varmaan menisi läpi ristikkolehdessä.

    • Anonyymi

      Ja jatkan vielä, koska tässä olikin se homma ydin: "Olennaista että käytetyt kuvat ovat sellaisia, joissa ei rikota käyttäjäoikeuksia". Eli tätä just haen. Onko jotain vinkkiä mistä sellaisia kuvia löytyy?
      Ilmaiset, vapaasti käytettävät kuvapankit on käytännössä aina käytettävissä niin, että lähde merkitään edes johonkin jotenkin.

    • Anonyymi

      Ja hei sainkin toisella foorumilla myös vinkkiä ja sitten googlailin lisää. Siispä vastaan itselleni :)
      Oleellista on siis etsiä CC0 kuvia, ne on täysin vapaita käyttää. Niissäkin olisi kohteliasta kertoa tekijä, mutta pakollista se ei ole.
      CC-lisensoidutkin kuvat ovat "vapaita käyttää", eli ilmaisia, mutta eivät rajattomasti. Näitä on ilmaisissakin kuvapankeissa paljon ja tekijä on varannut joitain oikeuksia itselleen kuvan suhteen.

      CC0 oli nyt se etsimäni taikasana, koska "ilmainen" tai "vapaa" eivät riitä kattavasti kuvaamaan yksittäisten kuvien tekijänoikeuksia.

      • Yksittäiseen kuvaan ei missään julkaistussa ristikossa ole tekijönoikeusnerkintöjä. Jos ostaa kuvia, minusta olennaista on se, että voi KYSYTTÄESSÄ esittää, että kuviin on käyttöoikeus.

        Jos tekisin ristikoita, piirtäisin itse kuvat. Tein kolme ristikkoa, mutta en saanut koko ristikkoon kunnollista sanastoa. Ristikoihin jäi laadintateknisiä puutteita. Ennen kaikkea jäi liikaa aku- ja loppupiiloja. Muuten koin onnistuneeni. Osaitko esittää korjausehdotuksia tähän:
        https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/wp-content/uploads/Vimmat3_20200914190631.png


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      280
      2908
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      49
      2298
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      114
      1723
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1664
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      56
      1189
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe