Tietääkö joku täällä mistä ristikoiden laatijat löytävät kuvat vihjeisiinsä? Kaikki eivät piirrä itse vihjekuvia, vaan ne on ilmiselvästi jostain kuvapankista lainattuja suuressa osassa ristikkolehdistä.
Teen itse harrastuksena ristikoita, mutta ajattelin tarjota jossain vaiheessa niitä myös julkaistaviksi. Siinä vaiheessa on aika oleellista, että käytän vain kuvia, joita minun on oikeus käyttää. Lähes kaikki ilmaisetkin kuvapankkien "vapaan käytön" kuvat ovat sellaisia, joiden lähde/omistaja on mainittava jos kuvaa käytetään kaupallisessa yhteydessä (esim ristikkolehdessä). Ristikkolehdissä ei kuitenkaan koskaan kerrota kuvien lähdettä, joten ovatko ne jostain lisensöidyistä kuvapankeista tms, joista voi ostaa luvan julkaista ilman tekijätietoja..? Ja mistä minäkin löytäisin sellaisen?
Toki voin lähettää luomuksiani näytille jo tässä muodossa ilman julkaisukelpoisia vihjekuvia, mutta mielelläni hioisin ristikkoni loppuun asti julkaisukuntoon ennen lähettämistä.
Jos jollain on tietoa, tai vinkkiä sopivaan kuvapankkiin, olisin kovin kiitollinen!
Kuvien löytäminen itse laadittuun ristikkoon
6
314
Vastaukset
"Ristikkolehdissä ei kuitenkaan koskaan kerrota kuvien lähdettä, joten ovatko ne jostain lisensöidyistä kuvapankeista tms, joista voi ostaa luvan julkaista ilman tekijätietoja..?"
Vain pääkuviin on joskus laitettu tekijätiedot, mutta yleensä ei. Muihin ei ole tarvetta koskaan merkitä. Olennaista että käytetyt kuvat ovat sellaisia, joissa ei rikota käyttäjäoikeuksia. Kuvat ovat joko ilmaisten kuvapankkien kuvia, ostettuja tai niiden käyttöön on pyydetty erikseen lupa.- Anonyymi
Mistä löytyy siis sellaisia kuvia, joiden käyttäjäoikeuksia ei riko jos niitä käyttää ilman merkintää lähteestä/tekijästä? Tosi monessa yhteydessä toki käytetään "vapaasti käytettäviä" kuvia, mutta niissäkin kuuluisi oikeasti merkitä lähde, siitä ei vain yleisesti välitetä.
Olisi ihana jos löytyisi joku yksittäinen paikka/kuvapankki, josta voisi luvallisesti lainata.
Esim papunetin ilmainen kuvapankki on tosi hyvä ollut amatoorikäyttöön, mutta ei varmaan menisi läpi ristikkolehdessä. - Anonyymi
Ja jatkan vielä, koska tässä olikin se homma ydin: "Olennaista että käytetyt kuvat ovat sellaisia, joissa ei rikota käyttäjäoikeuksia". Eli tätä just haen. Onko jotain vinkkiä mistä sellaisia kuvia löytyy?
Ilmaiset, vapaasti käytettävät kuvapankit on käytännössä aina käytettävissä niin, että lähde merkitään edes johonkin jotenkin. - Anonyymi
Ja hei sainkin toisella foorumilla myös vinkkiä ja sitten googlailin lisää. Siispä vastaan itselleni :)
Oleellista on siis etsiä CC0 kuvia, ne on täysin vapaita käyttää. Niissäkin olisi kohteliasta kertoa tekijä, mutta pakollista se ei ole.
CC-lisensoidutkin kuvat ovat "vapaita käyttää", eli ilmaisia, mutta eivät rajattomasti. Näitä on ilmaisissakin kuvapankeissa paljon ja tekijä on varannut joitain oikeuksia itselleen kuvan suhteen.
CC0 oli nyt se etsimäni taikasana, koska "ilmainen" tai "vapaa" eivät riitä kattavasti kuvaamaan yksittäisten kuvien tekijänoikeuksia.Yksittäiseen kuvaan ei missään julkaistussa ristikossa ole tekijönoikeusnerkintöjä. Jos ostaa kuvia, minusta olennaista on se, että voi KYSYTTÄESSÄ esittää, että kuviin on käyttöoikeus.
Jos tekisin ristikoita, piirtäisin itse kuvat. Tein kolme ristikkoa, mutta en saanut koko ristikkoon kunnollista sanastoa. Ristikoihin jäi laadintateknisiä puutteita. Ennen kaikkea jäi liikaa aku- ja loppupiiloja. Muuten koin onnistuneeni. Osaitko esittää korjausehdotuksia tähän:
https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/wp-content/uploads/Vimmat3_20200914190631.png
Ilmaisia erittäin laadukkaita kuvia saa tekoälyllä. Ks.
https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/forums/topic/openai-chatgpt-ristikonratkonnan-apuna/?view=all#post-28045
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2802908Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka492298Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3481997- 1141723
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1051664Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 561189
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181