Vanhan lut avioliiton loppua kohti

Anonyymi

Olen saanut kirkossa nuorena näkemyksen että avioliitto on lapsia varten. Eli yhdyselämä toteutuu lasten takia. Kyllä meillä lasten ohella harrastettiin myöhemmin hellyyskontakteja ilman lisääntymisfunktiota mutta nyt vanhana mietin:

Nainen ei pysty saamaan enää lapsia onko yhteiselo väärin? Mieshän voi siittää vielä 90v.

En halua harrastaa mitään muuta kuin perinteistä raamatullisia yhdyselämää ilman mitään lisävälineitä. Jollei mies pysty enää niin mitä tehdä?

5

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      🤣🤣🤣

    • Anonyymi

      Harva mies pystyy toimimaan enää 45v.

      • Anonyymi

      • Missä niin on kirjoitettu olen leski ollut parivuotta, nyt olen kihlautunut uuten uskovan kanssa hän kin on lensi nainne, elämme yheisetä uskost Jeesukseen. on seisemän kymmentä nelja vuotisa. Rakkaus toimii yhtä hyvin kuin 20 vuotiaillakin.


    • ”Olen saanut kirkossa nuorena näkemyksen että avioliitto on lapsia varten. Eli yhdyselämä toteutuu lasten takia.”

      Tuota, tuossa on oikeastaan kaksi eri asiaa. Tarkoitat varmaan nykysuomeksi yhdyntää?
      Niin, avioliitto on ollut sukujen sopimus ja etenkin niille tärkeä, joilla on ollut omaisuutta tai asemaa. Näin kahden suvun omaisuus on voitu säilyttää paremmin.
      Sitten toinen funktio on ollut, että lapsille on hyväksi se,että heillä on ollut kaksi huolehtijaa riittävän pitkän aikaan.

      Siten se, miten tuo yhdyntä on määritelty. Oikeastaan kukaan ei tyydy vain siihen, että sitä harrastetaan vain lasten saamisen kannalta. Silloin seksi olisi kiellettyä, jos raskauden mahdollisuutta ei enää olisi.
      Aina on ihmiset sitä harrastaneet muulloinkin, ihan vain mielihyvän vuoksi sekä siksi, että se vahvistaa parisidosta.

      On aika persoonakohtaista, miten pitkään tai millä tavoin tuota omaa seksuaalisuuttaan sitten toteuttaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas nuoren kuolema

      Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭
      Lapua
      211
      8684
    2. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      21
      4411
    3. Elikkäs persuissa ovat pahimmat häiriköijät

      Koska sieltä tuli kaikkein kovin ulahdus. Persujen peesissä seuraa kokoomus js hajuraon päässä röhkii kepulaiset. Olipa
      Maailman menoa
      106
      3849
    4. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      140
      3748
    5. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      96
      3051
    6. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      185
      2816
    7. Ahdistelu ongelmaa vain vasemmistossa - ei oikeiston edustajissa

      Mutta demarit ovat tunnetusti sivistymättömiä, ja vähemmän fiksuja.
      Maailman menoa
      52
      2512
    8. Kuinka paljon teillä

      on ikäeroa?
      Ikävä
      152
      2251
    9. Sinusta kulta paljastuikin yllättävä

      taito. Vaikuttavaa. ❤️
      Ikävä
      74
      1736
    10. Miksi suorittamisesta tulee

      Miksi suorittamisesta tulee hyvä fiilis? Mitä sillä paikataan? Jollekinhan se voi olla jopa terapeuttista, mutta itse a
      Sinkut
      69
      1517
    Aihe