Ruotsin vaalit. Sosiaalidemokraattien puheenjohtaja Magdalena Andersson lähtee vaaleihin riitaisan joukon kanssa. Magdalena Anderssonille heti isku heikkoon kohtaan.
Ruotsin vaaleihin on enää alle kuukausi aikaa. Vaaleihin lähdetään blokkiasetelmista, mutta nyt ruotsidemokraatit on löytänyt paikkansa moderaattien rinnalla. Ensimmäisessä tv-tentissä iskettiin heti Magdalena Anderssonin blokin heikoimpaan lenkkiin. Ruotsin vaalit käynnistyivät tiistai-iltana toden teolla, kun iltapäivälehti Expressenin puoluejohtajatentti avasi suurten vaalitenttien sarjan.
Kun vaaleihin on jäljellä 25 päivää, kaikki viittaa siihen, että se tulee olemaan todellinen järkytys.
Kolmannen kerran peräkkäin enemmistö siirtyy ryhmittymien välillä Aftonbladet/Demoskopin uudessa tutkimuksessa - ja tulevat puoluejohtajakeskustelut voivat ratkaista päätöksen.
– Kun otetaan huomioon, että monet ihmiset tekevät päätöksensä lähellä vaaleja, keskusteluilla voi olla suurempi rooli.
Jos osaat Ruotsia kts puoluejohtajien kommentit>
https://www.expressen.se/tv/nyheter/val-2022/expressens-stora-partiledardebatt-2022/
Demareilla ja vasemmistolla nyt kannatus yhteensä 36 % Ruotsissa.
Se eittämättä vaikuttaa meillekkin vasemmiston kannatuksen laskuun.
Katsoin tuota vaalikeskustelua, ja kyllä tuli käsitys, että vasemmiston aika nyt Ruotsissa ohi, kun isommat vastapuolet löysi toisensa. Jos kuvalla näytän mikä
saa vanhemman demarin kaikkoamaan>
https://images.aftonbladet-cdn.se/v2/images/f50d545e-3614-41af-8468-7592e5ac9e3a?fit=crop&format=auto&h=533&q=50&w=800&s=9fdbd1c2725dbb31c2a02ecd20fb3f17d5c79939
-vanhemmat ei ymmärrä sukupuolia sekoittavien toimintaa, sama meilläkin tulee olemaan sitten keveemmällä. Valtiojohdon tulisi visusti pysyä erossa erinäisistä järjestöistä jotka vähemmistönä ajaa kristillisten arvojen vastaista toimintaansa.
Jopa valtion vastaista toiminta.
En ota lainauksia puheenjohtajien puheista, kun jokaisella suuntauksensa, käy pian kuin Li Andessonilla joka opetusminsiterinä kannatti lakkoja jolla koululaisten - päiväkoti jne ruokahuolto katkaisiiin lakoilla. Monilla lapsilla päivän tärkein ateria kouluissa. Tuos katkeran kuuloisen Li Anderssonin jutun voisi lainata, kun lapsille tarjottiin ruokaa sivusta>
https://www.is.fi/politiikka/art-2000005872958.html
EI LAPSIA SAISI AYJOHTAJAT PITÄÄ PELINAPPULOINAAN.
Ruotsin vaalit lähtivät tosissaan käyntiin
8
180
Vastaukset
- Anonyymi
Köyhiäkin lapsia perheissään, ja tavaksi jäänyt koulu ruokailu pääeteriana, nyt
rikkaat Ayjohtajat katkaisi ruokahuollon, ollen vielä pahoillaan kun jotkut hyväsydämiset jakoi heille ruokaa. Sosialistit ja vasurit sanoi että he myrkyttää lapsia, kuin 1918 punaiset sanoi, että valkoiset syö lapsesi. - Anonyymi
Taisi "majurilla" käydä onnettomasti, kun oli ay-vihassaan lähdössä ruokkimaan nälkäisiä lapsia henkilökuntansa kanssa. Yksinkertaisena miehenä kun ei tajunnut sitä, että kouluruokailua koskee monenlaiset säännökset, jotka suojelevat lapsia "majurin" kaltaisilta puoskareilta.
- Anonyymi
Vasemmistolaiset sanoivat että myrkyttävät lapset. Miten se sinusta ruoka poikkeaa jota saivat, oliko se myrkytettyä ? Kyllä teille sossuille uppoaa mikä tahansa joka omalta taholta tulee, sitä jatkaen. Eikö me ollaisi kaikki kuolleet jos kouluruoka vain myrkytöntä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vasemmistolaiset sanoivat että myrkyttävät lapset. Miten se sinusta ruoka poikkeaa jota saivat, oliko se myrkytettyä ? Kyllä teille sossuille uppoaa mikä tahansa joka omalta taholta tulee, sitä jatkaen. Eikö me ollaisi kaikki kuolleet jos kouluruoka vain myrkytöntä.
Voi kilin kellit, miten joku voi olla noin yksinkertainen.
- Anonyymi
Aika likainen vaalikampanja Ruotsissa käyty. Loka lentänyt ihan Amerikan malliin, noin se käy kun maa on totaalisen jakautunut. Varoitus Suomellekin.
- Anonyymi
Demarit on aina olleet kaikkein etuoikeutetuimmassa asemassa niin Ruotsissa kuin Suomessakin. Heitä harmittaa, kun nyt tasa-arvon myötä myös ruotsidemokraatit ja perussuomalaiset saavat valtaa, ja demarit, jotka aina ovat historiassa riistäneet toisia, ovatkin nyt menettämässä sitä!
- Anonyymi
Persut syyttävät muita riistämisestä, hih! Mitäs touhua se oli persuilla vuosina 2015-2017? Oltiin niin Suomen ja suomalaisten asialla, kyykyttämässä?
Onko äärioikeistolaisten sanoihin luottamista?
- Anonyymi
Sisäisen turvallisuuden antaminen Vihreiden käsiin on ollut suuri, mielenvikainen virhe.
Seuraava hallitus ei voi näin toimia.
https://www.verkkouutiset.fi/a/kokoomusedustaja-turvallisuuden-antaminen-vihreiden-kasiin-on-ollut-suuri-virhe/#7ebb5583
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11576Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras961504Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva202960- 124849
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2797Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29760Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks42751- 7724
- 60703
