”Sillä niin on Jumala maailmaa rakastanut, että hän antoi ainokaisen Poikansa, ettei yksikään, joka häneen uskoo, hukkuisi, vaan hänellä olisi iankaikkinen elämä.”
Joh 3:16
Jeesukseen uskomalla pelastuu.
11
156
Vastaukset
- Anonyymi
Juupajuu.
Jätetään turvavyöt ja pelastusliivit käyttämättä, luotetaan Jeesukseen. - Anonyymi
Uskon Jeesukseen:
Johanneksen evankeliumi:
17:3 Mutta tämä on iankaikkinen elämä, että he tuntevat sinut, joka yksin olet totinen Jumala, ja hänet, jonka sinä olet lähettänyt, Jeesuksen Kristuksen.
Jeesus Jumalalle:
"yksin olet totinen Jumala"
Hebrealaiskirje:
5:7 Ja lihansa päivinä hän väkevällä huudolla ja kyynelillä uhrasi rukouksia ja anomuksia sille, joka voi hänet kuolemasta pelastaa; ja hänen rukouksensa kuultiin hänen jumalanpelkonsa tähden.- Anonyymi
Minä uskon enemmin Tuomasta kuin Jeesusta sillä Tuomas puhuu totta mutta Jeesus ei kun pilkkaa vain Pyhää Kolminaisuusoppiamme.
Johanneksen evankeliumi:
20:28 Tuomas vastasi ja sanoi hänelle: "Minun Herrani ja minun Jumalani!"
- Anonyymi
Minä uskon Jeesusta:
Johanneksen evankeliumi:
20:17 Jeesus sanoi hänelle: "Älä minuun koske, sillä en minä ole vielä mennyt ylös Isäni tykö; mutta mene minun veljieni tykö ja sano heille, että minä menen ylös, minun Isäni tykö ja teidän Isänne tykö, ja minun Jumalani tykö ja teidän Jumalanne tykö."
“minun Isäni tykö ja teidän Isänne tykö, ja minun Jumalani tykö ja teidän Jumalanne tykö."
Ilmestyskirja:
3:2 Heräjä valvomaan ja vahvista jäljellejääneitä, niitä, jotka ovat olleet kuolemaisillaan; sillä minä en ole havainnut sinun tekojasi täydellisiksi Jumalani edessä.
“Jumalani edessä”
Ilmestyskirja:
3:12 Joka voittaa, sen minä teen pylvääksi Jumalani temppeliin, eikä hän koskaan enää lähde sieltä ulos, ja minä kirjoitan häneen Jumalani nimen ja Jumalani kaupungin nimen, sen uuden Jerusalemin, joka laskeutuu alas taivaasta minun Jumalani tyköä, ja oman uuden nimeni.
“Jumalani temppeliin”
“Jumalani nimen ja Jumalani kaupungin nimen”
“minun Jumalani tyköä”- Anonyymi
Myös Paavali uskoi Jeesusta:
Galatalaiskirje:
3:20 Välimies taas ei ole yhtä varten; mutta Jumala on yksi.
1.Timoteuksen kirje:
2:5 Sillä yksi on Jumala, yksi myös välimies Jumalan ja ihmisten välillä, ihminen Kristus Jeesus,
- Anonyymi
Jesse on ilmeisesti kova tyyppi, onko joku tavannut?
Oikeasti hei! Kuka järkevä uskoo johonkin tuollaiseen huuhaahan, pitää olla kovasti sekaisin ja herkästi huijattava.- Anonyymi
On ilmestynyt 2003. Hiljainen tyyppi joka ei sanoja juuri tuhlaa.
Raamatun kirjoitukset eivät ole sama asia kuin Kristus. Ei Jeesusta tunne kuin Isä.
Raamatussa on kirjattu joitakin sanoja opetukseksi, jotka Isä laittoi Jeesuksen suuhun. Ne ei kerro mitään siitä millainen Jeesus on.
Joku voisi tehdä mustakin kirjan, mutta ei sen perusteella mua voi tuntea. Elän hetken oikkujen mukaan ja puhun mitä sylki suuhun tuo.
Mulla on 20 vuotta ollut kaveri ja vaikka ollaan usein yhdessä en voi sanoa tuntevani häntä pintaa syvemmältä. Sen tiedän, että kun hänelle syntyi ensimmäinen lapsi hänen luonteensa muuttui aivan toiseksi. Kaksi eri ihmistä. Ennen ja jälkeen.....
- Anonyymi
Uskotko sinä aloittaja Jeesusta kun hän sanoo ettei ole Jumala?
- Anonyymi
Pelastus Jeesuksessa on äärimmäisen tärkeä!
- Anonyymi
Höpö höpö hihhulit jessenne kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945399Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3311272Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110902Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369731Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858538Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03230Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302269- 391747
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261540