Ryhmäjohtaja Antti Lindtman (sd) sanoi torstaina, että Marinilla on Sdp:n eduskuntaryhmän täysi luottamus, mutta kankeasti tuen ilmaisu tuli.
Lopulta Lindtman jätti Marinin itsensä päätettäväksi, meneekö hän mm. Riikka Purran (ps) ja Mikko Kärnän (kesk) esittämiin huumetesteihin.
Sdp:n ryhmäjohtajan suusta oman demaripääministerin suuntaan esitetty lause on ennen kuulumaton, jos asiaa pysähtyy hetkeksikään miettimään.
On mielenkiintoiseksi mennyt keskustelu Suomen pääministerin ympärillä.
Nyt on käynyt ilmi sellainenkin kummallisuus, että pääministeri juhlii rankimmin juuri sellaiseen aikaan, kun valtioneuvoston lomatietojen mukaan pääministeri oli nimenomaisesti perunut lomansa eli 5.–7.8.
Valtioneuvoston sivuilta käy ilmi, että sijaista Marinilla ei ainakaan ollut.
Pääministerin tavoitettavuudesta ja työkyvystä voi jokainen vetää johtopäätöksensä kuvia katsomalla.
Miksi loma oli nimenomaisesti peruttu, jos juuri tuona aikana bilekenkä vipatti?
Samaan aikaan esillä oli vahvasti kesän kovin talouskatastrofi eli Uniper, jonka kupruja valtioenemmistöinen ja veronmaksajien rahoilla pelaava Fortum on jo kuitannut 8 miljardilla ja lasku paisuu.
Marin ei ole sanonut asiasta kesän aikana mitään.
Selitykset on jätetty omistajaohjausministeri Tytti Tuppuraiselle (sd). Saksan liittokansleri Olaf Scholz keskeytti Uniperin takia lomansa.
Valistunut lukija lähestyi tämän kirjoittajaa:
– Tässä on koko ajan väärä näkökulma. Ilmeisen tahallisesti keskustelu viedään siihen, mikä voi uhata pääministeriä, kun oikea kysymys on, mitä kaikkea pääministeri omalla toiminnallaan vaarantaa – tehtävänsä ja maansa kannalta.
Helsingin Sanomien perjantain pääkirjoitus tiivistää Marinin aseman osuvasti:
– Tällä menolla Marin on vain yhden kohuvideon päässä poliittisesta katastrofista.
Sdp:llä on siis all-in (kaikki pelissä) Marinin nimissä eduskuntavaalien alla.
Tunnelma tovereiden keskuudessa ei ole paras mahdollinen, vaikka Sdp:n kannatus makaa hyvin pitkälti juuri suositun Marinin varassa.
Sdp:n piiripomotkin oli pari viikkoa sitten kutsuttu koolle, pitkästä aikaa kasvokkain.
Siellä, kuten puoluehallituksen ja eduskuntaryhmänkin kokouksissa on pantu merkille, että Marin viihtyy ja näprää kännykkäänsä usein muissa maailmoissa. Instagram?
Marin on sanonut haluavansa ravistella pääministeri-instituutiota.
Marinin ja myös Sdp:n kannattaisi muistaa, että pääministereitä tulee vielä Marinin jälkeenkin.
Siksi pääministeri on nimenomaan instituutio, jonka uskottavuudesta kannattaa pitää huoli.
Pääministerin tehtävä ei ole mikään bilekenkä, joka on suutaroitu vain yhteen jalkaan.
Pääministerin työkunto ja tavoitettavuus ei voi olla joidenkin pintaliitävien bileporukoiden käsissä
Anonyymi
3
60
Vastaukset
- Anonyymi
Aika moni voi todistaa huumeiden käytöstä. Kaikki läsnäolijat. Tuskin kukaan uskaltaa kuitenkaan.
Ja kyllä (kerrankin voi sanoa) suurin osa suomalaisista pitää huumeiden käyttöä pahana. Ja Sanna Marin on kaikkien suomalaisten pääministeri. Toivottavasti ei kuitenkaan kauan.- Anonyymi
Sinähän puhut niinkuin olisit itse ollut paikalla.
Eipä häävi tuki ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Häiriköinti
Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as493103Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna232934- 502810
- 562628
Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.582528Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)482510On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle532291Pohdinttavaksi
No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä782178- 692068
- 452062