Se oli Jauhojengi.

Anonyymi

https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/f6028179-18c5-44d1-a6b7-caac4e655c7f

Nyt se on varmaa: Marin-videolla lauletaan jauhojengistä

IL:n haastatteleman asiantuntijan ja kielitieteilijä Janne Saarikiven mukaan analyysi osoittaa, että sosiaalisessa mediassa leviävällä videolla todellakin sanotaan ”jauhojengi”.

Pääministeri Sanna Marinin (sd) juhlimisesta vuodetuilla somevideoilla kuuluvat lausahdukset ovat herättäneet laajaa keskustelua.

Yksi puhutuimmista yksityiskohdista on ollut sanan ”jauhojengi” käyttäminen. Monet ovat tulkinneet, että pääministerin juhlaseurueesta kuuluu kyseinen huudahdus videolla, jossa lauletaan Petri Nygårdin Selvä päivä -kappaletta.

Osa kuuntelijoista on kuitenkin ymmärtänyt huudon sisällön toisin. Myös Marin itse kommentoi Kuopion Rissalan lentokentällä torstaina, että videolla ei hänen mielestään sanota ”jauhojengi”.

Helsingissä huumausaineiden viihdekäyttäjät viittaavat jauho-sanalla yleisesti amfetamiiniin tai kokaiiniin.

Satavarma
Iltalehden haastattelema äänitekniikan asiantuntija kertoo tutkineensa videon ääniraitaa spektrianalyysin avulla. Hän sai selville, että videossa todellakin huudetaan ”jauhojengi”, ei esimerkiksi ”jallujengi”.

– Sana on satavarmasti ”jauhojengi”.

Asiantuntija ei halua esiintyä jutussa omalla nimellään asian poliittisen arkaluonteisuuden takia.

Asiantuntija kertoo, että spektrianalyysissa koko ääniraidan taajuusalue näkyy kuvana. Jokainen kirjain muodostaa käytännössä omanlaisensa spektrin.

Analyysi paljastaa äänteet ihmiskorvaa paremmin. Asiantuntija huomauttaa, että jos videota kuuntelee vaikkapa kännykältä tai tietokoneesta, esimerkiksi alaäänien puuttuminen vaikeuttaa äänteiden tunnistamista. Lisäksi ihminen ohjaa kuulemista oman mielensä ehdoilla.

– Kuuleminen perustuu päättelyyn. Jos ihminen keksii kuulla, että videolla sanotaan ”jallu”, hän kuulee sen niin.

Analyysi kuitenkin piirtää ääniraidasta tarkan kuvan. Lisäksi sen voi asiantuntijan mukaan puhdistaa kaikista taustaäänistä, jolloin taajuusalueen kuvaaja selkiytyy entisestään.

– Se ei missään tapauksessa ole ”jallujengi”. Toisessa tavussa ei ole u:ta.

Myös esimerkiksi vaihtoehdon ”jallu jenny” voi asiantuntijan mukaan unohtaa.

– ”Jauhojengi” on se sana.

Asia on herättänyt laajaa keskustelua muun muassa sosiaalisessa mediassa. Facebookissa tunnettu kielitieteilijä Janne Saarikivi vahvistaa näkemystä, joka on Iltalehden haastattelemalla äänitekniikan asiantuntijalla.

– Kyllä siinä sanotaan jauhojengi. Asiaa voi tarkastella halutessaan spektogrammin avulla. Sanoista jallu ja jauho tulee aivan erinäköiset ääniallot. Suun asennot on myös ihan eri. Asian voi helposti kokeellisesti todistaa lausumalla spektogrammiin jauho ja jallu ja vertaamalla videosta otettuun ääniaaltoon. Tähän asiaan on ihan objektiivinen vastaus olemassa, Saarikivi kommentoi asiaa Facebookin keskusteluissa.

Sinä sanotan paljon muutakin parempi mieli kuiva kurkku ikenet kieli jauhojengi.

2

226

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi00001

      Asian tiedepuoli saatiin siis selvitettyä. Hienoa!

      • Anonyymi00002

        Ja tutkijana persuopiston suorittanut Halla-nuori : )


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1339
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      977
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      723
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      498
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      475
    Aihe