Masentunut ei jaksa tehdä mitään

Anonyymi

Tuli tuossa puheeksi puolison kanssa, että miten sitä tunnistaa jos on masentunut. Puolisoni vastaus oli että noh, masentunut ei jaksa tehdä _mitään_ .Oon huomannut itsessäni masennuksen oireita enenevissä määrin, mutta pystyn vielä käymään töissä ja pyörittämään arkea jotenkuten. Tarkoittaako tämä, että en ole masentunut? :D

10

796

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jotkut ovat masentuneena jonkun aikaa "superteholla" suorittavat maanisesti ennen romahdusta.
      Jos kysyy asiantuntijalta apua?

      • Anonyymi

        Masennus pillerit tuhoaa kehon oman luomu serotoniin tuotannon, kun keino serotoniinia otetaan purkista, elimistön on pakko vähentää tasapainon saavuttamiseksi omaa serotoniini tuotantoa, muuten tulee mania tai ADHD ja univaikeudet ja riippuvuus masennus pillereistä.


        Psykiatrit ei ole mielen asiantuntijoita, vaan kemiallisen epätasapainon tekijoita pillereillään.

        Viimeisellä tuomiolla he huomaavat että on olemassa ikuinen ylösnouseva sielu, mutta mitään sellaista kaupallista psyykkeä, jota he pilleri kauppiaina markkinoi, ei ole olemassa, se on big farman huijauata, johon nuo itseään ihmistuntijoina kehuvat ovat sortuneet, eivätkä huomaa tulleensa huijatuksi kunnes viimeisellä tuomiolla.


    • Anonyymi

      Masis on joskus hyvin vaikeasti tunnistettava asia. Suomessa se jotenkin vielä katoaa sinne laisuuden ja "sisu" kulttuurin syövereihin, kunnes kakka tahtoo olla tuulettimessa.

      On hienoa, jos tunnistat itsestäsi jo hyvissä ajoin merkkejä väsymisestä. Kun tiedostat tämän, voit etsiä niin syitä ja toimintamalleja tilanteen korjaamiseksi. Jos ei onnistu yksin, niin kannattaa harkita myös ammattilaisen apua.

      Itse ajttelen että masiksen ja laisuuden ero, on se että silloin kun ei jaksa tiskata, niin masentunut ajattelee "junan alle hyppäämistä", eikä "television katselua."

      • Anonyymi

        Jos olet masentunut, käy valtion terveyden ulkopuolella tutkituttamassa vitamiinisi, mineraalisi, entsyymisi ja muut hyvinvointi aineet, joita koululäketiede ei tutki, koska psyykkepillereillä saa eniten rahaa ja uhrista ikuisen orjan, eli pysy kaukana orja kauppiasta.

        Sata vuotta sitten löydettiin B 12 vitamiini ja vastaavia on löydetty satoja sen jälkeen, mutta koululääketiede ei niitä tutki, koska niistä ei saa rahaa raapimalla ja ihmisten hyvinvointi tuhoaisi psyykkepilleri kaupan, siksi koululääke tiede ei ole listannut 100 vuoden aikana löydettyjä hyvinvointi vitamiineja tutkittavaksi ihmisiltä, koska silloin heitä ei voida markkinoida orjaksi hermomyrkky tehtaalle, joka on tuottosin bisness koululääketieteen liikelaitoksella.


    • Anonyymi

      Jos tunnet itsesi niin väsyneeksi ettet jaksa työn ja välttämättömien kotitöiden lisäksi mitään muuta, voi se olla merkki masennuksesta. Itse en noita merkkejä kuunnellut ajoissa ja tulos oli täysin totaalinen uupumus.

    • Anonyymi

      Netistä löytyy masennus kysely jota myös terveydenhuollossa käytetään.Eli tee se testi ensin ja sitten lääkäriin tekee se sama testi.Esim jos sulla on seksielämää niin silloin siitä kohdasta saa huonosti pisteitä.Itse sain siitä täydet pisteet kun en harrasta sinkkuna yhen illan juttuja tai räplää itseäni.Jo on siis seksiä niin silloin ei ole masentunut.

    • Anonyymi

      Neuroleptit sulkee dobamiinin ja siitä tulee krooninen masennus, voimattomuus, tulehdus ja syöpä alttius, koska neuroletit tuhoaa valkosoluja kuten HIV tai AIDS.
      Eli tulee kemiallinen leuco-ja neutropenia, johon AIDS potilaat kuolee

      • Anonyymi

        Mulla on ollut 22 vuotta unettomuuteen lääkkeet niin kerro viisaampana koska saan hivin ja koska kuolen aidsiin.Kiinostaa tietää näin 46-vuotiaana kuinka kauan mulla on elinaikaa.Kun mä tuun tosi huonosti kipeeksi ja en saa edes perusflunssaa.Saanko siis hivin helpommin kuin nuhan talvella? Eli kauan menee että saan hivin ketipinorista ja peratsinista? Ja koska mulla alkaa hivin oireet eli milloin voin alkaa odottaa että hivin oireet ilmenee mulla?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mulla on ollut 22 vuotta unettomuuteen lääkkeet niin kerro viisaampana koska saan hivin ja koska kuolen aidsiin.Kiinostaa tietää näin 46-vuotiaana kuinka kauan mulla on elinaikaa.Kun mä tuun tosi huonosti kipeeksi ja en saa edes perusflunssaa.Saanko siis hivin helpommin kuin nuhan talvella? Eli kauan menee että saan hivin ketipinorista ja peratsinista? Ja koska mulla alkaa hivin oireet eli milloin voin alkaa odottaa että hivin oireet ilmenee mulla?

        Kysyisin vielä kun näytät tietävän että milloin mulla alkaa haittavaikutukset kun mulle noi ei aiheuta minkäänlaisia haittavaikutuksia muuta kuin uneliaisuuden joka on tarkoitustin saada.Eli onko hiv eka vaikutus eli tuleeko se ennen muita oireita.Kerro toki että koska ne haittavaikyukset alkaa niin osaan alkaa odottaa niitä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      109
      9478
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      165
      5946
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      157
      5367
    4. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      26
      5321
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      44
      4276
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      87
      3521
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      78
      3489
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2891
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      116
      2887
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      48
      2813
    Aihe