Planeetat, tietääkö kukaan?

Perfekto

Millä perusteella jokaiselle merkille on valittu juuri ne planeetat "hallitsijoiksi" jotka niillä ovat. Esim. Härkä ja venus. Planeetathan ovat alunperin nimetty jumalten mukaan. Onkohan katsottu että esim. sotaisia mars sopii parhaiten oinaalle jne..?
Osaako joku fiksu sanoa?
Mikä planeetta on hallinnut skorpionia ennenkuin pluto löydettiin?

6

1588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hallitsi

      Mars.

      Kuten oinastakin.
      yhäkin kiistellään, kumpi skorpparia hallitsee, pluto vai mars, ja joissain luonne tulkinnoissa on laitettu mars hallitsevaksi planeetaksi, taikka molemmat. Mutta nykyisin suurimmassa osassa on pluto, skorpparit näyttävät nääs pitävän siitä enemmän, eivätkä halua jakaa planeettaansa taas muitten kanssa. Härkä ja vaaka ovat samalla tavalla kuin oinas ja skorpparikin oli, siis elivät samalla tavalla samalla planeetalla. härän ja vaä'an planeetta on yhäkin jaettu, venus.

    • Triton

      En tiedä kuka ne päätökset taas tässäkin asiassa on tehnyt, mutta jos yhtään arvostaa astrologiaa niin näkee hallitsijan ja aurinkomerkin välisen yhteyden.

      Tässä hallitsijat (suluissa vanha):

      Oinas - Mars
      Härkä - Venus
      Kaksoset - Merkurius
      Rapu - Kuu
      Leijona - Aurinko
      Neitsyt - Merkurius
      Vaaka - Venus
      Skorpioni - Pluto (Mars)
      Jousimies - Jupiter
      Kauris - Saturnus
      Vesimies - Uranus (Saturnus)
      Kalat - Neptunus (Jupiter)

      Elikä enempi tuonne loppupuolelle näyttävät nuo uudet halltsijat osuvan. Ja kun oletetaan että uloimmat planeetat Uranus, Neptunus ja Pluto koskettelevat enemmänkin kollektiivisia puolia ihmiskunnasta kuin välttämättä ihmisiä henk.koht. niin voisiko olettaa että kun nuo merkit eläinradan loppupuolella edustavat ikäänkuin vanhenevaa psyykeä (päinvastoin kuin alkupäässä Oinas, Härkä jne.) niin on haluttu noilla ulkoplaneetoilla korostaa että ko. merkkien ihmiset näpertelevät jo sellaisten asioiden parissa jotka vievät ihmistä poispäin yksilökeskeisistä hankkeista?

      Tietenkään ihmiset sitten sinänsä, Skorpionit, Vesimiehet ja Kalat eivät välttämättä ole sen henkisempiä tai kehittyneempiä kuin muut, mutta yllyke siihen periaatteessa voisi olla olemassa.

      Voisi olettaa että Skorpionit joutuvat työstämään kuoleman ja muutoksen ideaa, mutta monet heistä räpsähtävät synkkyyteen ja jäävät siihen. Vesimiehet älyllisinä ihmisinä vaipuvat kenties materialismiin. Kalat egoistisuutta pakoillessaan humpsahtavat viinaspulloon.

      Ja silloin on läksy jäänyt lukematta.

      - Tämä toki ei varsinaisesti ollut vastaus kysymykseen, tuli vaan mieleen. Varsinainen vastaus voisi olla että kyllä, esim. energiselle Oinaalle aktiivinen ja energinen Mars on omiaan. Härkä ja Vaaka toteuttavat kumpikin omalla tavallaan Venusta, Härkä aistillisesti ja Vaaka intelluktaalis-esteettisesti. Merkuriuksen voimasta Kaksonen kommunikoi ja Neitsyt erittelee. Ja silläviisii.

    • Astron

      Sillä, että planeetta on toimintansa puolesta parhaiten ja mukavimmin suuntautunut kyseisen merkin energiaan.

      Esimerkiksi oinas on suuntaukseltaan yksilöllinen merkki. Merkkinä se symboloi ihmisen syntymistä maailmaan erillisenä yksilönä. Tuollaisen erillisen yksilön täytyy tietenkin usein puolustaa (Mars) yksilöllisyyttään.

      Toivottavasti hieman selvensi. Asiasta on aika hyviä selostuksia mm. Sakoianin ja Ackerin kirjoittamassa kirjassa "Astrologers Handbook".

      Skorpionin vanha planeettahallitsija on Mars. Oman käsitykseni mukaan se on edelleen merkin planeettahallitsija.

      • Onnimanni

        Mistä ihmeestä te oikein puhutte ????????


    • sider

      Veda-astrologi David Frawley vastaa tähän kysymykseen kirjassaan Astrology of the seers.

      Hallitsijat määräytyvät tähdistöjen ja planeettojen etäisyyden mukaisessa järjestyksessä. Lähtökohtana on Aurinko. Se hallitsee päiväpuolenaan Leijonaa ja yöpuolenaan (Kuu) Krapua. Näiden kahden tähdistön vieressä ovat Neitsyen ja Kaksosten tähdistöt, siksi ne saivat hallitsijakseen Aurinkoa lähinnä olevan planeetan Merkuriuksen. Näitä seuraavana tulevat Vaaka ja Härkä, joten ne saivat aurinkokunnan järjestyksen mukaan Venuksen hallitsijakseen. Sitten tulevat Skorpioni ja Oinas, joten Mars tuli niitä hallisemaan. Jousimies ja Kalat ovat jo kauempana Leijonasta ja Kravusta, ne saivat järjestyksensä mukaisesti Jupiterin hallisijakseen. And finally, kaukaisin planeetta Saturnus sai hallittavakseen etäisimmät tähdistöt Vesimiehen ja Kauriin.

      Eli lähtökohtana on Aurinko sekä sen tähdistöt Leijona ja Krapu. Siitä tähdistöt lasketaan etäisyyksiensä mukaan kullekin planeetalle kiertoratojen mukaisessa järjestyksessä.

      Ja Obs...

      "Vedic astrology employs the same twelve signs of the zodiac as does Western astrology. The meanings are similar, but their locations are determined sidereally."

      Että sillee.

      • Astron

        Mielenkiintoista! :) Varmaan tuo tosiaan on syynä. Mielenkiintoista, että lisäksi planeetat sopivat parhaiten juuri noihin merkkienergioihin.

        Siinä "Astrologers Handbook" -kirjassa (Kirjoittanut Sakoian ja Acker) on mielenkiintoista tekstiä mm. planeettojen korotuksista ja alennuksista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      225
      4117
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      111
      2603
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2325
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      98
      1327
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      75
      1047
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      923
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      906
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      901
    Aihe