Keskustasta löytyi järjen ääni?

Anonyymi

"Keskustan Pylväs ryöpyttää kokoomuksen ehdotusta veroalennuksista – Hyödyttäisi parhaiten toimeentulevia. Velkarahalla tehtävät veronalennukset eivät olisi vastuullista talouspolitiikkaa, sanoo keskustan Juha Pylväs."

https://www.is.fi/politiikka/art-2000009021996.html

"Parhaiten toimeentulevat pärjäävät myös tässä tilanteessa. Valtiovallan päätöksin pitää tulla ennen muuta vastaan pieni- ja keskituloisia ihmisiä, hän sanoi."

Ei ihan Sipilän talouspoliittinen linja? Sipilähän toteuttui juuri tuota kokoomuslaista linjaa, mitä Pylväs uutisjutussa kritisoi. Seuraavasta linkistä pieni muistutus siitä.

https://twitter.com/ylekioski/status/791543788565106688

4

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämän verran Keskusta-politiikka kiinnostaa. Palsta täyttyy lähinnä palstalle kuulumattomasta kirjoittelusta. Mitä se kertoo niiden kirjoittajista? Imbesillejä?

    • Anonyymi

      Lintiläkin heräilee.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000009025774.html

      Kokoomuksessa ei huolta huomisesta. Vauraalla väellä kun sähkön hinta ei ole kynnyskysymys. Kokoomus leikkaisi valtion verotuloista, mikä tarkoittaisi ettei sähkön markkinahintaan pyrittäisi vaikuttamaan alentavasti. Eli vaikka vero poistettaisiin hetkellisesti kokonaan, se ei välttämättä estäisi hinnannousua vaan saattaisi saada markkinat nostamaan hintaa lisää. Kokoomus varjelee siis energiayhtiöiden katteita. Ei sitä, riittääkö tavallisten taatelintallaajien rahat edes perustarpeisiin. Eihän se ole suomalaisen vientiteollisuuden saati muunkaan yritystoiminnan etu.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000009000153.html

    • Anonyymi

      Persut eikä kokkarit ole alentamassa kirkollisveroa, onko se vero heille tabu?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      239
      4190
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      114
      2649
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2402
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1446
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1446
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1097
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      973
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      956
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      931
    Aihe